V historickém žebříčku národností, které zasáhly do F1, jsou Spojené státy co do počtu pilotů na první příčce před Velkou Británií, Itálií a Francií, ovšem má to onen háček jménem INDY. Pokud bychom odečetli jezdce, kteří jeli jenom mezi roky 1950 až 1960, a ponechali to mizivé množství, které se dostalo i na jinou trať než do pověstné "staré cihelny", figurovala by zámořská velmoc někde na konci první desítky.
Pamětníci si určitě vybaví jména jako otec a syn Andrettiové, Bucknum, Cheever, Donohue, Follmer, Ginther, Gregory, Gurney, Phil Hill, Lunger, Schell, Sullivan či Ward. Před čerstvou krví, kterou v uplynulé sezóně představoval Alexander Rossi, byl posledním pilotem hájícím zástavu hvězd a pruhů Scott Speed. A pokud bychom chtěli dojít ke zjištění, kdo to naposledy za Američany bodoval, bude nutné zdolat hranici větší než čtvrt století: Eddie Cheever získal v Grand Prix Maďarska 1989 páté místo (ve stejném roce i naposledy, symbolicky na domácí půdě, vystoupil na stupně vítězů). A když už jsme zavítali do archivů, připomeneme i poslední americké vítězství, které je už hodně zaváté - Mario Andretti triumfoval v Holandsku 1978 (pokud nepočítáme následnou Grand Prix Itálie, kde sice vyhrál, ale dostal minutovou penalizaci za předčasný start).
Nad současnou situací se zamýšlí i pětatřicetiletý Ryan Hunter-Reay, šampion seriálu IndyCar (2012) a vítěz několikrát zmiňovaných 500 mill Indianapolis (2014). Podle jeho názoru by zlepšení standardů v IndyCar mělo přinést častější přechod pilotů z této kategorie do F1. "Pro mnohé piloty by znamenalo zamířit do Formule 1 velice časné rozhodnutí v jejich kariéře. Pokud se chcete do F1 dostat, musíte absolvovat »žebřík« v Evropě, pro IndyCar jsou to zase americké závody slabších kategorií," vysvětluje Hunter-Reay.
Američan se však domnívá, že by mohlo dojít k určité změně. "Dříve se do F1 dostali piloti, kteří dosáhli nějakého výrazného úspěchu v IndyCar. Nyní by mohlo slabé období skončit, šampionát IndyCar je nejen stejně silný, ale stále se lepší a je konkurenceschopnější než kdy předtím. Každý týden můžeme prokazovat jeho kvalitu," předpokládá Hunter-Reay.