Právě to bylo letos odepřeno silné německé komunitě ve startovním poli: Vettel, Rosberg a Hülkenberg si domácího prostředí neužijí, a to ještě můžeme přičíst Mercedes, který by si na německé trati vysloužil také nemalé ovace. Wolff proto žádá, aby takzvané "základní" evropské okruhy měly určitý status ochrany do budoucna.
"Podle mého názoru jsou ikonické a z hlediska historie tradiční závody pro automobilový sport velice důležité. Chápu, že je těžké dosáhnout rovnováhy v zajištění příjmů pro sport a týmy, není to vůbec snadné a ani se to nedá jednoduše rozhodnout. Německý závod je ale pro F1 velice důležitý, stejně tak Monza a Spa - bylo by dobré, kdybychom tyhle závody pro formuli 1 udrželi,"domnívá se Wolff.
Zástupce Hondy Jasuhisa Araj zase tvrdí, že zájem diváků by se měl méně soustředit na domácí závodníky, o to více by je mělo zajímat celé startovní pole. "Když byli na Suzuce v osmdesátých letech Ayrton Senna a Alain Prost, přišlo 200 000 lidí na každý den, tedy včetně tréninků. Dobří piloti, dobré týmy, dobré motory, to vše je nesmírně důležité. O národnost se nestarám... Rád bych viděl v F1 japonského pilota, ale chybí nám talent. A v tomto případě jsou fanoušci důležitější."
Na Arajových slovech je něco pravdy, pochopitelně že pro pořadatele je nejlepší kombinace úspěšný a ještě domácí závodník. Na konci 80. let například na tratích sváděli souboje zmínění Senna a Prost, ale Němcům chyběla výrazná domácí osobnost, proto na Grand Prix Německa nechodilo zdaleka tolik lidí, jako o tři čtyři roky později, kdy se začal projevovat talent Michaela Schumachera. A ještě jeden argument - když se jely první dva ročníky japonské Grand Prix, byli diváci zvědaví právě na své, třebaže velké šance nemající matadory. A to nemluvě ani o nadšení, s jakým se oživila v prvním ročníku zoufalá značka Maki a v obou velice příjemně překvapila Kojima.