Fiorio vedl stáj z Maranella v letech 1989 až 1991, kdy byl po problémech během závodního víkendu v Monaku vyhozen. Nyní se vyjadřuje k posledním velkým změnám v týmu, v němž kdysi působil, a odchod Domenicaliho přirovnává k odchodu Alda Costy před třemi lety.
"Je škoda, že je Stefano Domenicali vykreslován jako obětní beránek - stejně jako Aldo Costa před ním. Je to zjednodušený pohled bez analýzy skutečných příčin úspěchu a selhání," popisuje Fiorio.
Costa byl vyhozen po neúspěšném útoku Fernanda Alonsa na titul ve Velké ceně Abú Zabí, kdy nemohl předjet Vitalije Petrova. Odešel k Mercedesu a v Bahrajnu za něj přebíral konstruktérskou trofej.
"Pokud jde o Marca Mattiacciho a jeho nedostatek znalostí z prostředí F1: 80 % všech manažerských rozhodnutí je podobných bez ohledu na obor. Pouze 20 % jich vyžaduje poznání a zkušenosti v oboru. A tyto zkušenosti nezískáte ani za měsíc, ani za rok.
Schopný manažer se obklopí spolehlivými a zkušenými lidmi, kteří mu pomohou činit správná rozhodnutí. Svým podřízeným deleguje větší pravomoc. Musíme dát Mattiaccimu čas na to, aby se předvedl," uvádí Fiorio.
Z posledních událostí vyvozuje následující závěr: "Z toho všeho vnímám, že sezóna 2014 bude stejně rokem, který můžete nazvat rokem Mercedesu. Dokázal bych si ale představit, že Mattiacciho pro Ferrari zajistí větší politickou váhu v rámci sportovních institucí."
Bývalému šéfovi Ferrari Fiorimu se finský jezdec v Maranellu nezamlouvá: "Nevede život atleta." Šanci by raději dal mladým talentům (foto: Scuderia Ferrari)
Co říká na angažování Kimiho Räikkönena? "Obdivuji Kimiho talent, ale jeho životní styl a přístup z technologického pohledu není mým šálkem kávy. Já bych ho nepodepsal, podle mě jde o konzervativní volbu."
"Více by se mi líbilo, kdyby se Ferrari rozhodlo pro mladé, nadějné piloty, ne pro někoho, kdo se nachází v podzimu své kariéry. Kimi nevede život atleta. Navíc si obvykle jen sbalí a odejde. Jak velkým technickým přínosem může být?" dodává Fiorio.