Technické výzvy okruhu v Barceloně: Letos poprvé s dvěma DRS zónami (+ video)

Petr Hlawiczka, 8. května 2013, 06:00 Google+ Trať

Pátý díl letošního šampionátu je za dveřmi. Velká cena Španělska se opět pojede v Barceloně na technicky náročném okruhu, který týmy dobře znají. Letos poprvé zde bude závod okořeněn dvěma DRS zónami.

Počet komentářů:  4 komentáře (Poslední 09.05. 11:26) Napište svůj názor
Ferrari

Ferrari | foto: Scuderia Ferrari

Sdílejte článek

Okruh Circuit de Catalunya nacházející se 140 m n. m. týmy velmi dobře znají, vždyť zde před sezónou absolvovaly dva čtyřdenní testy (jejich shrnutí najdete zde: první a druhé testování). Mají tedy velmi dobrou představu o nastavení svých vozů a chování pneumatik.

Závodní víkend bude nicméně velmi zajímavý, protože většina týmů nasadí na své upravené monoposty významné novinky a navíc se bude jezdit za jiných teplot než v únoru, resp. na počátku března. Velká cena Španělska je vypsána na 66 kol, což při délce okruhu 4 655 m představuje celkovou vzdálenost 307,104 km.

Jezdí se ve směru hodinových ručiček, 9 zatáček je pravotočivých, 7 levotočivých. Průměrný úhel zatáček činí 116°, v nejrychlejší (č. 3) z nich dosahují piloti rychlosti téměř 250 km/hod a po dobu 3 sekund zažívají přetížení 3,2 G. Průměrná rychlost průjezdu zatáčkou odpovídá 130 km/hod.

Vzhledem ke své konfiguraci (směsici středně rychlých a rychlých zatáček) je Barcelona považována za nejlepší prověrku aerodynamické efektivity. Pouze čtyři zatáčky jsou pomalé (projíždějí se pod 100 km/hod, č. 10 dokonce jen 75 km/hod). Průměrná rychlost na kolo přesto dosahuje 200 km/hod.

mapa
Mapa okruhu (zdroj: FIA)

Novinkou jsou letos dvě nezávislé DRS zóny, které přispějí k většímu počtu předjížděcích manévrů: první se nachází na cílové rovince, druhá mezi velmi rychlou zatáčkou č. 9. a pomalou 10.

I přes 1 047 m dlouhou rovinku jsou vozy nastaveny kvůli vnitřní části a zejména kvůli 3., 9. a 16. zatáčce na vysoký přítlak (7/10), aerodynamický výkon je zde velmi důležitý.

Na cílové rovince, po níž uhánějí téměř 12 sec s plynem sešlápnutým na podlahu, budou s otevřeným zadním křídlem dosahovat maximální rychlosti kolem 323 km/hod (308 km/hod bez něj).

Mohou si na ní dvakrát pomoci KERSem, jelikož se jeho čítač (6,7 sec/kolo) nuluje při protnutí cílové čáry, proto je zde řádně prověřeno jeho chlazení, což týmy podrobně monitorují. Z čela roštu to je do první zatáčky daleko - kolem 730 m (druhá nejdelší vzdálenost v kalendáři), proto bude nabitý a plně funkční KERS důležitý také na startu.

Problémy činí měnící se počasí mezi dopoledními a odpoledními částmi, rovněž vzhledem k blízkým horám a moři proměnlivý směr větru, jenž ztěžuje volbu nejvyššího převodového poměru na cílové rovince.

pocasi
Předpověď počasí na víkend
(zdroj: formula1.com)

Celkově piloti na okruhu, jenž se nachází v nadmořské výšce 129 m n. m., stráví s plynem na podlaze 55 % času jednoho kola (60 % jeho vzdálenosti).

Na brzdě naopak stráví podprůměrných 13 % času. Brzdí se na osmi místech, nejtvrději z kopce do zatáčky Elf, kde na 104 metrech během 2,35 sekund přetížení dosahuje 5,79 G. Piloti musí na pedál zatlačit silou 157 kg a při zpomalování monopostu o 215 km/hod dosahuje brzdný výkon dle společnosti Brembo slušných 2 433 kW. Technické údaje o brzdění v dalších zatáčkách zde.

Pirelli s sebou veze středně-tvrdou a upravenou tvrdou směs, která začíná fungovat za o něco nižších teplot na úkor menší špičkové výkonnosti. Týmy budou mít během tréninku k dispozici také prototypy tvrdé směsi s prodlouženou výdrží. Abychom je rozlišili od "oranžových" závodních tvrdých pneumatik, nebudou nijak značeny.

Rozdíl mezi měkkou a tvrdou směsí by se měl pohybovat v rozmezí 0,5 - 0,8 s/kolo. Opotřebení pneumatik je střední. Nejvíce je zatěžovaná levá přední pneumatika v rychlé a dlouhé třetí zatáčce, kde na ní působí vysoké boční přetížení - její průjezd trvá 4 sekundy a rychlost dosahuje 240 km/hod.

Týmy budou v neděli zřejmě volit dvě až tři zastávky na závod. Aby mohla dvouzastávková strategie vyjít, budou musí piloti vydržet na startovní sadě gum až do 15 kola, v případě třízastávkové se v boxech mohou objevil kolem 10. kola. Ideální by měly být tři zastávky: v 10., 26. a 44. kole.

alonso - maldonado
Loni zde zazářil Maldonado s Williamsem, který po sobotní diskvalifikaci Hamiltona v závodě porazil domácího miláčka Alonsa (foto: Scuderia Ferrari)

Boxová ulička v Barceloně měří 331 m, její průjezd včetně zastávky zabere 19 vteřin. Safety-car vyjížděl od roku 2003 celkem pětkrát, v 80 % případů kvůli nehodám v prvním kole. Pravděpodobnost jeho výjezdu je 36 %.

Středně hrbolatá trať není na motor ani převodovku moc náročná. Maximální výkon motoru je důležitý na dlouhé rovince, na výjezdu z pomalých zatáček je pro změnu důležitá dobrá trakce a jeho ovladatelnost. Nároky na chlazení jsou průměrné.

Vozy zde spotřebují 2,1 kg paliva na jedno kolo, tj. 64 l/100 km, a na startu ho musí mít natankováno 154 kg. Deset kg paliva časy na kolo teoreticky zpomaluje o 0,3 s. Převodovku během jednoho kola čeká 45 změn rychlostních stupňů, 2970 přeřazení za celý závod.


Loňské kvalifikační kolo Pastora Maldonada (zdroj: Youtube)

Závodní rekord zde drží Kimi Räikkönen, který v roce 2008 na Ferrari zvládl jedno kolo za 1:21,670 min. Loni byl v závodě nejrychlejší jeho současný týmový kolega Romain Grosjean - 1:26,250 min.

 

Údaje ze sezóny 2012

Nejrychlejší časy
   - 1. trénink: 1:24,430 (Alonso)
   - 2. trénink: 1:23,399 (Button)
   - 3. trénink: 1:23,168 (Vettel)

   - Q1: 1:23,248 (Grosjean)
   - Q2: 1:22,105 (Maldonado)
   - Q3: 1:21,707 (Hamilton - diskvalifikován)

- rozdíl Q3 - P1: 2,723 s
- rozdíl Q1 - Q3: 1,541 s

Maximální rychlost: 323,8 km/hod (Grosjean)
Počet zastávek: 67
Počet normálních/DRS předjetí: 15/16

Vytisknout

Diskuze: Technické výzvy okruhu v Barceloně: Letos poprvé s dvěma DRS zónami (+ video)

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 4, poslední 09.05.2013 11:26 Vložte komentář

Zobrazeny poslední 4 komentáře. Vstupte do diskuze Vložte komentář

Související články

Doporučujeme

Další články

Aktuálně

Ferrari SF-24 Carlose Sainze na startovním roštu

"Las Vegas nám bude sedět více než McLarenu." Ferrari zaútočí na titul

Max Verstappen vyváží Landa Norrise mimo trať

"V takové situaci jsem poprvé." Norris o tom, jak jeho přátelství s Verstappenem ovlivňuje boj o titul

Carlos Sainz stříhá v Maranellu metr

"Zbývající závody s Ferrari nebudou mou poslední šancí na vítězství," věří Sainz mířící k Williamsu

McLaren je jedním z témat našeho ohlédnutí za předposlední částí sezóny

Jednou z mála jistot současné F1 je rekordman Fernando Alonso

Max Verstappen se svou trofejí

Colapinto varován před přestupem k Red Bullu: "Zničí tě!"

Valtteri Bottas v F1 se závoděním brzy skončí

Stake F1 úplně obmění svou jezdeckou sestavu, místo Bottase přichází nováček z Brazílie

Sergio Pérez sezónu za Red Bull podle Helmuta Marka dokončí

Colapinto či Sainz do Red Bullu místo Péreze? Spekulace sílí

George Russell sice dostal pokutu, ale výsledku na trati se netýkala

Poslední rest vyřízen - čtveřice provinilců, která porušila startovní proceduru, zná verdikt

Alex Albon a Williams zažili opravdu krutý závodní víkend (ilustrační foto)

PROHLÁŠENÍ po závodě: Verstappena uznává i konkurence

Pierre Gasly a Esteban Ocon dokázali téměř nemožné a posunuli Alpine z devátého na šesté místo v Poháru konstruktérů

Ani závod se neobešel bez červené, hrdinský výkon Alpine zastínil Verstappen

  • Pátek

    • 1. Trénink (5:30 - 6:30)
    • 2. Trénink (9:00 - 10:00)
  • Sobota

    • 3. Trénink (5:30 - 6:30)
    • Kvalifikace (9:00)
  • Neděle

    • Závod (7:00)

Průběžné pořadí šampionátu:

1. VERSTAPPEN, 2. NORRIS, 3. L... Celé pořadí

dní | hod | min | sek

reklama

Doporučujeme

Red Bull

S Bergerem o jezdcích Mercedesu, Vettelovi a týmové režii a pneumatikách

Čtěte dále

Nejčtenější články

  1. "Las Vegas nám bude sedět více než McLarenu." Ferrari zaútočí na titul

Fotogalerie

reklama

Zprávy odjinud