Již od sezony 2010 je výfuk ve velkém zájmu inženýrů F1. Red Bull tehdy přišel s výfukovými difuzory, které právě na jejich vozech fungovaly zcela bezchybně. Postupně přišly všechny týmy se svoji verzí tohoto řešení. Celé řešení poskytovalo větší přítlak a také lepší trakci na zadní nápravě.
Systém byl neustále vylepšován - k tomu přispěli také výrobci motorů. Ti přišli s mapováním, které produkovalo horké plyny, i když jezdec neměl sešlápnutý plynový pedál (například při brzdění). Jenže celý systém se stával dražším a dražším, a tak se FIA rozhodla ho před sezonou 2012 zakázat.
Pro inženýry nebylo jednoduché tento ztracený přítlak nahradit. "Dva roky jsme vyvíjeli auto kolem výfukového difuzoru. Po zákazu tohoto systému jsme přišli o opravdu hodně," vzpomíná na začátek sezony konstruktér Red Bullu Adrian Newey pro německý Auto Motor und Sport.
Red Bull byl v řešení foukaných difuzorů nejdále...
Mistrovská stáj by s podobnou technikou ráda pokračovala i v sezoně 2012. Je zcela jasné, že právě zde tkvěla jedna z výhod Red Bullu před konkurencí. A jak se ve Formuli 1 říká: "Co se inženýři jednou naučí, to neradi zapomínají." Hned po představení regulí pro rok 2012 začali v kancelářích v Milton Keynes hledat skulinku v pravidlech, která by jim umožnila používat i nadále horké výfukové plyny.
FIA přesně definovala, kde musí výfuk končit a také že za koncovkou výfuku nesmí být žádné aerodynamické prvky. Na první pohled vypadala pravidla neprůstřelně, ale.... "Nakonec v nich [pravidlech] byla skulinka. Předepsaná 'prázdná oblast' za výfukem byla pouze do výšky zadní nápravy. Ve stručnosti řečeno, za ní jsme mohli mít ještě jeden vstup pro chytání horkých plynů, kam jsme je chtěli dovést a posléze je usměrnit jinam."
Red Bullem vyvinutá konstrukce vypadala zhruba jako kanálek na chlazení brzd. Skrz trychtýř a kanálek měly být horké plyny dopraveny až dolů do difuzoru. "Tím by se nám podařilo snížit omezení výfukových difuzorů, které nám předepsala pravidla."
Vloni se musel i on podrobit změně pravidel
Toto chytré řešení se ale na trať nikdy nedostalo. Konkurence řešení zpozorovala a nahlásila to FIA, ta poté upravila pravidla takovým způsobem, aby ani toto řešení nemohlo být na vůz nasazeno. Red Bull musel začít nanovo.
"Vrátilo nás to zpět. Už jsme počítali s tím, že tento systém budeme moci nasadit. Vývoj celého systému byl již v relativně pokročilém stádiu." Red Bull tím ztratil drahocenný čas, což se projevilo v pozdním nasazení první verze Coanda výfuků až na posledním předsezonním testu. "S vývojem Coanda výfuků jsme začali teprve poté, co nám byl předešlý systém zakázán."
Tip: Pod článkem naleznete obrázky, které mapují vývoj výfuků pro foukané difuzory a letošní Coanda výfuky.