Před početnou obcí novinářů italský monopolní dodavatel F1 představil nové pneumatiky, které jsou vzadu i vpředu hranatější. Proč?
Aby síly byly rovnoměrněji rozloženy přes jejich styčnou plochu. Tato úprava by měla vést k rovnoměrnějším teplotám po celém povrchu, zároveň tím dochází ke snížení rizika tvorby puchýřů a opotřebení se rozloží do širší oblasti jejich stopy. Také tím dojde k prodloužení doby, po kterou podávají špičkovou výkonnost, aniž by to narušilo jejich trvanlivost z hlediska počtu kol, které jsou schopny ujet.
Směsi by měly být i agresivnější: jsou o něco měkčí a měly by více vydržet. Pirelli slibuje zajímavé strategie a dvě až tři zastávky na závod.
"Tyto změny by měly poskytnout více příležitostí pro předjíždění a vylepšit show. Naše pneumatiky budou o něco měkčí, zlepší rychlost a show," říká prezident Pirelli Marco Tronchetti Provera.
Sportovní ředitel Paul Hembery doplňuje: "Museli jsme udělat změny, jejich cílem je těsnější závodění. Ve výkonnosti mezi směsmi je nyní menší rozdíl. Minulý rok se týmy rozhodovali mezi pneumatikami, které dělilo 1,5 sec. Snažili jsme se to dostat pod jednu sekundu, cílem je, aby se to pohybovalo kolem 0,8 sec."
V čem by to mělo být lepší? Díky menším rozdílům bychom se podle něj měli vyhnout situacím, kdy byla měkčí směs mnohem lepší než ty ostatní, takže se často stávalo tou nejpoužívanější během všech závodů.
"Procházeli jsme závody, v nichž týmy maximálně využívaly sady výkonnější směsi, což byla v roce 2011, s minimálním využitím tvrdé či střední směsi. Z tohoto pohledu druhá směs nezapadala do strategie.
Museli jsme zapracovat na přechodu mezi nimi a jejich výdrží, což jsme udělali. Chceme mít menší rozdíl mezi směsmi s tím, že by se pomalejší pneumatika méně opotřebovávala. Týmy se pak budou muset rozhodnout, kterou budou využívat."
"Minulý rok jsme to týmům měkkou směsí během všech víkendů až moc usnadnili, na ní během nich stavěly. Letos se tím budeme snažit trochu zamíchat.
Loni jsme dosahovali 2,2 - 2,3 zastávky. Někdy to byly dvě zastávky na závod, jindy tři - a ty tři byly populárnější. Myslím, že jsme tím příjemně narušili závody a veřejnost cítila, že tři zastávky jsou dobré.
Zatím jsme však neviděli vozy pro rok 2012, k tomu dojde v následujících dvou týdnech. Dle zpráv bude přítlak menší než loni, ale víme, že se realita v F1 může lišit. Teoreticky bychom měli mít vzrušující závody, možná jsme však příliš konzervativní nebo naopak příliš agresivní. To se dozvíme, až se začne závodit.
Nové pneumatiky (foto: Pirelli)
Na barevném značení se moc nezměnilo - největší úpravou prošla přechodná (intermediate) směs, kterou nyní rozpoznáme dle zeleného proužku. Její modrou barvu převzala pneumatika do deště (wet). "Mokré" pneumatiky (intermediate, wet) se přejmenovaly z P-Zero na Cinturato v návaznosti na historickou tradici z padesátých let. Označení P-Zero se bude používat pouze hladké pneumatiky pro suché podmínky.
Oznámeno bylo také březnové otevření nové továrny v Mexiku, která by měla pomoci pokrýt závody na americkém kontinentu. Pirelli bude letos během televizních přenosů usilovat o zpřístupnění více aktuálních údajů o využívaných pneumatikách jednotlivými piloty.
Překvapením byla i přítomnost Vitalije Petrova, který by nové pneumatiky mohl testovat, podaří-li se Pirelli sehnat novou formuli místo vysloužilé Toyoty TF109.
Nechyběl ani Vitalij Petrov (vpravo)
(foto: Pirelli)
K otázce jeho dalšího působení pro Pirelli Hembery uvedl: "Uvidíme, jak to půjde. S vývojem pneumatik je vždy spousta práce a my bychom moc rádi získali zkušeného pilota se závodními zkušenostmi z loňského roku."
Pokud se tedy Rusovi nepodaří získat místo jinde (nejčastěji je spojován s Caterhamem), zakotví zřejmě po boku současného testovacího pilota Lucase di Grassiho u Pirelli.
Video o nových pneumatikách (zdroj: Pirelli)