Trochu jiný pohled a vyjádření - Norris se ostře pustil do Verstappena

Robert RoBertino Pavelka, 30. června 2024, 23:30 Google+

Oficiální prohlášení týmových zástupců a pilotů většinou přinášejí hodnocení zbavené ostrých hran a bezprostředních emocí. Proto se v něm ani neobjevily prvotní reakce aktérů momentálně asi nejdiskutovanějšího momentu v rakouské Grand Prix.

Počet komentářů:  7 komentářů (Poslední 02.07. 09:15) Napište svůj názor
Norris a Verstappen jsou pokládáni za kamarády - po Rakousku asi dojde k výměně názorů ostřejšího rázu (ilustrační foto)

Norris a Verstappen jsou pokládáni za kamarády - po Rakousku asi dojde k výměně názorů ostřejšího rázu (ilustrační foto) | foto: Red Bull Content Pool

Sdílejte článek

Stručně popišme situaci, jak ji uvádí zápis závodu: poté, co Verstappen ztratil přibližně čtyři vteřiny při druhé výměně pneumatik, se na něj Norris dotáhl a po sérii útoku se v 64. kole rozhodl před třetí zatáčkou (Remus) předjet Verstappena zleva. Holanďan měl při brzdném manévru mírně uhnout stejným směrem a došlo ke kolizi. Verstappen utrpěl defekt levé zadní pneumatiky a propadl se po další zastávce na 5. místo, Norrisovo poškození na pravé straně zadní části jeho vozu bylo příčinou jeho odstoupení. Verstappen byl označen za viníka incidentu a penalizován 10 trestnými vteřinami, ovšem s ohledem na dostatečný náskok na šestého Hülkenberga zůstalo jeho umístění v závodě bez dalšího posunu.

img-responsive

Lando Norris v Kanadě | foto: McLaren

Čekalo se na vyjádření a první měl možnost se vyjádřit k celé věci Lando Norris: "Existují pravidla co smíte a co nesmíte dělat. On udělal nepovolenou věc a nebyl postižen. Byl to zbytečně tvrdý boj. Nastoupila agresivita, posouvání limitů a podobné věci. Ve všech třech případech udělal něco, co mohlo snadno skončit incidentem. Byl svým způsobem lehkomyslný - ne, spíš vypadal zoufale. Což nemá zapotřebí, vyhrál už tolikrát, ale poněkud zoufale se snažil udělat vše, co bylo v jeho silách, abych ho nemohl předjet, bylo to agresivní. Takže svým způsobem nejsem překvapen; čekal jsem tvrdý, ale férový závodní souboj s respektem - a opravdu nemám dojem, že k němu došlo, Neudělal jsem nic špatně - mýlil se on, takže on by měl vysvětlovat a hájit se, ne já," reagoval Norris na incident.

Když byl ještě dotázán, zda nedělní duel v Rakousku nějak do budoucna ovlivní jeho přístup na trati proti Verstappenovi, dodal: "Nemyslím, že bych měl měnit cokoli, co dělám. Tím chci říci, že jsem byl na okraji trati a nevěděl jsem, k čemu ještě může dojít. On je pořád stejný. Já ho respektuji za to, co dokázal a co předvádí na trati, ale jsou chvíle, kdy dle mého názoru zachází poněkud daleko. A mám pocit, že se právě tohle dneska stalo. Je to jen jeden incident a vím, že podobné věci se stávají. Ale jsem zklamaný. Zničil mi závod i auto. Teď ho mohu akorát hodit do koše. V situaci, v níž se nacházíme, nemáme v oblasti upgrade a rozpočtového stropu moc prostoru. Celé auto je zničené a právě to jsou ty drobnosti, co se týkají nadcházejícího víkendu. Není to jen důsledek dění na trati, jsme teď před Silverstone znevýhodněni. Od Maxe jsem čekal poněkud víc," uzavřel věc Norris.

img-responsive

Max Verstappen v Bahrajnu | foto: Pirelli

Verstappen nemá pocit, že by chyboval

Je nanejvýš spravedlivé poskytnout i prostor druhé, obviněné straně. Max Verstappen volil opatrnější tóny a domnívá se, že bude nutné se celou věcí zaobírat podrobněji.

"Jsou to samozřejmě nešťastné okolnosti, nechcete, aby k nim docházelo, což by ale bylo hodně jednoduché. Samozřejmě, že celou věc zpětně prozkoumám, v tuto chvíli je příliš snadné se nějak vyjadřovat. Bude lepší se podívat na dané záběry toho, k čemu přesně došlo, protože jsme se dotkli v hodně nezvyklém úhlu. Bylo to špatné pro oba, protože nás postihl defekt. Samozřejmě o tom budeme s Norrisem mluvit, Ale momentálně se domnívám, že bude ideální k celé věci přistoupit s chladnou hlavou, teď na to není vhodná doba. Navíc jsem opravdu naštvaný ze závodu a chyb, které normálně neděláme," prohlásil Verstappen.

img-responsive

Helmut Marko | foto: Red Bull Content Pool

Marko se domnívá, že Verstappen měl dostat upozornění

Odborný poradce Red Bull Racing a bývalý pilot F1 dr. Helmut Marko vidí jednu z příčin nastálých situací ve faktu, že kdyby Verstappen dostal zprávu z depa, že Norris je vyšetřován a hrozí mu potenciální penalizace za porušování traťových limitů, nemuselo ke kolizi dojít.

"O vítězství nás připravilo několik faktorů. Především druhá zastávka v boxech se nepovedla. Proto se Lando dostal na dosah DRS. Dále nám nevyšel předpoklad, že tvrdé pneumatiky budou v horkém počasí vhodnější, jenže teplota byla poněkud nižší, navíc Norris měl v posledním stintu novou sadu středně tvrdých pneumatik, zatímco Max jenom použité. Nicméně se domnívám, že oba jeli zbytečně tvrdě. Nám by mohlo být vyčítáno, že jsme věděli o šetření Landa ohledně porušení traťových limitů. Nicméně jsme nevěděli, zda bude potrestán. S odstupem času bychom mohli Maxovi říci: »OK, nech ho jet«.

Každopádně to má své světlé stránky. Navýšili jsme náskok v šampionátu, a to jak v klasifikaci pilotů, tak v Poháru konstruktérů. Byla to nakonec skvělá bitva, jen se to zvrhlo v osočování, kdo na koho víc tlačí, kdo víc porušuje traťové limity, místo aby se všichni soustředili na férové řešení," uvedl Marko pro televizní kanál Red Bullu Servus TV.

Vytisknout

Diskuze: Trochu jiný pohled a vyjádření - Norris se ostře pustil do Verstappena

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 7, poslední 02.07.2024 09:15 Vložte komentář

Zobrazeno posledních 7 komentářů. Vstupte do diskuze Vložte komentář

Související články

Doporučujeme

Další články

Aktuálně

Max Verstappen se vydává zpět na trať

Verstappen žádá další vylepšení vozu. "V Maďarsku musí fungovat!" nabádá Marko

Juan Pablo Montoya byl velkým talentem, ale na mistrovský titul nikdy nedosáhl.

V Goodwoodu se opět projedou staré vozy Williams. Do kokpitu se vrátil jeden z rebelů F1

Liam Lawson se loni coby náhradník předvedl v dobrém světle. Byl by v Red Bullu úspěšný?

Staré téma v novém hávu. Zvoní Pérezovi umíráček?

Vyváženost výsledků v podání obou pilotů - to McLarenu hodně prospívá

Zak Brown cítí šanci: Pérez nám otevřel dveře

Lewis Hamilton s Mercedesem W15

Rozjetý Mercedes nasadí do letní přestávky ještě 2 sady vylepšení. Bude pohádka pokračovat?

Charles Leclerc s vozem SF-24 za deště

Ferrari SF-24 po nasazení vylepšení divoce poskakuje, šéf vývoje šasi Cardille končí

Esteban Ocon a jeho tým prožili vskutku vypráskaný víkend (Ilustrační foto)

Prohlášení po závodě - vše se točí kolem Hamiltona

Chtělo by se říci - jako "zamlada". Od posledního vítězství Hamiltona utekla drahná doba, proto si to 104. v pořadí patřičně užil. (ilustrační foto)

GP BRITÁNIE: Hamilton se po 945 dnech opět raduje z vítězství

Lewis Hamilton a George Russell měli po kvalifikaci opravdu dost důvodů k úsměvu

Prohlášení po kvalifikaci - Britové mají důvod slavit

Sergio Pérez předvedl další minelu a stále častěji dává na přetřes otázku o svých kvalitách (foto z GP Kanady)

Silverstone v radosti tone! Kvalifikaci vyhrál Russell, Britové ovládli domácí okruh

 • Pátek

  • 1. Trénink (13:30 - 14:30)
  • 2. Trénink (17:00 - 18:00)
 • Sobota

  • 3. Trénink (12:30 - 13:30)
  • Kvalifikace (16:00)
 • Neděle

  • Závod (15:00)

Průběžné pořadí šampionátu:

1. VERSTAPPEN, 2. NORRIS, 3. L... Celé pořadí

dní | hod | min | sek

reklama

Doporučujeme

George Russell přivezl Mercedesu po 33 Grand Prix opět vítězství (ilustrační foto)

Prohlášení po závodě - Aktéři nehody volili opatrný tón, erupce nadšení u…

Čtěte dále

Nejčtenější články

 1. Staré téma v novém hávu. Zvoní Pérezovi umíráček?

 2. Rozjetý Mercedes nasadí do letní přestávky ještě 2 sady vylepšení. Bude pohádka pokračovat?

 3. Verstappen žádá další vylepšení vozu. "V Maďarsku musí fungovat!" nabádá Marko

 4. V Goodwoodu se opět projedou staré vozy Williams. Do kokpitu se vrátil jeden z rebelů F1

Fotogalerie

reklama

Zprávy odjinud