Proč byli Hamilton s Leclercem "dopadeni"? Přinášíme vysvětlení kontrol vozů

Robert RoBertino Pavelka, 23. října 2023, 16:20 Google+

Evropa se ponejvíce věnovala spánku, lhostejno zda spravedlivému či neklidnému, a v Austinu explodovala menší mediální bomba. Pořadí v GP USA se mění, techničtí komisaři shledali vozy Hamiltona a Leclerca jako neodpovídající pravidlům. Jak k tomu došlo?

Počet komentářů:  24 komentářů (Poslední 26.10. 09:50) Napište svůj názor
Lewis Hamilton v závodě v Austinu

Lewis Hamilton v závodě v Austinu | foto: Mercedes AMG F1 Team

Sdílejte článek

Dramatická bitva, gradující v posledním kole, kdy měl Hamilton ztrátu na Verstappena před sebou necelé dvě vteřiny (onen odstup 1,8 se v samotném závěru závěrečného okruhu kvůli rezignaci Lewise poněkud natáhl, přesně na 2,225) byla nakonec docela zbytečná. Zhruba ve dvě hodiny po půlnoci, tedy už v pondělí, vydaly agentury zprávu, že vozy Mercedes #44 a Ferrari #16 nesplnily technický předpis FIA, podle nějž dřevěný spodek vozu během závodu vykázat opotřebení v rozsahu 1-9 mm. Protože z tohoto hlediska nesplňovaly zmíněné vozy literu pravidel, byly v souladu s nimi oba piloti - Hamilton a Leclerc - diskvalifikováni.


Standardní postup

Technická kontrola po závodě je nedílnou součástí motoristického sportu napříč všemi kategoriemi. Ve Formuli 1 probíhá takových prověrek hned několik (teploty, rozměry, software, palivo...), nicméně nejsou u všech dvaceti vozů stejné. Technický delegát Jo Bauer má svolení "... provádět dle vlastního uvážení jakoukoli kontrolu, aby ověřil způsobilost vozů přihlášených k závodu."

Tak například v GP Japonska kontrola dřevěné desky na podvozku monopostu provedena u žádného auta. V Kataru po sprintu si Bauer vyžádal jeden vůz, po samotném závodě tři. V Austinu byly vybrány čtyři vozy: vedle zmíněných hříšníků Red Bull Maxe Verstappena a McLaren Landa Norrise. Nijak se proti žádným pravidlům neprohřešili.


Proč zrovna Hamilton a Leclerc?

FIA se může speciálně zaměřit na vyčlenění určitých vozů pro další kontrolu a to na základě několika ukazatelů. V případě opotřebované desky na spodku vozu to může být specifický zápach, který vydává odřená titanová deska. Prokazatelnější jsou ovšem sledovaná data vozu, která má FIA k dispozici - primárně kvůli kontrole, zda při přejezdu nerovností není hlava pilota v ohrožení. S ohledem na znovupřítomný porpoising se FIA rozhodla měřit vertikální oscilaci ve voze, aby předešla nebezpečí rizika vibrací, které by pilotu mohly být nebezpečné. Pokud vůz vykazuje chování či zmíněné zvýšené pohyby, technický delegát má o důvod více k prošetření celé situace. Bauerovo rozhodnutí není omezeno na jeden tým a vůz - mohl tedy nařídit i kontrolu monopostů George Russella či Carlose Sainze jr., pokud byl dospěl k názoru, že jsou tyto vozy nastaveny příliš nízko.

Situace naznačuje, že u aut Hamiltona a Leclerca došlo k porušení pravidel v souvislosti s individuálním nastavením. Opotřebení zadní ochranné desky ukazuje, že Mercedes W14 a Ferrari SF-23 mají buď malou světlou výšku zadní nápravy, nebo jejich odpružení je v ,měkkém' módu. Že Verstappen kontrolou prošel může znamenat, že RB19 měl konzervativní nastavení, aby zafixoval světlou výšku v určité poloze, bez ohledu na komfort a ovládání vozu pilotem. 

Bauer také dodal, že provinění Mercedesu resp. Ferrari nelze vykládat jako úmyslnou snahu porušit pravidla. Mohl je zaskočit formát sprintového víkendu, kdy je k dispozici pouze jeden hodinový trénink, než je uplatněno pravidlo Parc Fermé, a tudíž razantní omezení jakýchkoli prací na voze. Svou roli mohlo hrát i množství paliva a také povrch okruhu Americas - ten byl podle pilotů letos horší než loni, navzdory novému povrchu v zatáčkách 12 a 14 - 16. Je třeba také dodat, že týmy mají možnost desku sejmout a posoudit její opotřebení, než předají vůz do Parc Fermé. Pak už se mohou spolehnout na sice vysoce kvalifikované, ale pořád pouhé dohady. 

img-responsive

Charles Leclerc v závodě v Austinu | foto: Scuderia Ferrari


Dokonalost proti pragmatismu

FIA sice má k dispozici záběry z vozů, ale také je třeba uvést, že kontroly jsou vlastně jenom namátkové - v doposud odjetých závodech nebylo 13 vozů na legálnost podlahy vůbec kontrolováno. Tím se otevírá konspirační prostor pro tvrzení, že některé mohly mít desku neodpovídající pravidlům. Mohli tak získat pořadí nelegálně? Na to už odpověď nenajdeme.

Co s tím? Ideální by bylo podrobit všechny vozy přísné technické přejímce, ale FIA se brání odkazem na praktická omezení. V první řadě to je čas: takový proces by trval neúměrně dlouho. A to nemluvíme o formátu víkendu se sprintem, kdy by se takové přejímky musely dělat po páteční kvalifikaci, sobotním rozstřelu i sprintu a nedělní Grand Prix. Stačí si uvědomit, že od rozstřelu do sprinterského klání zbývají pouhé 3 hodiny a 45 minut. Do tohoto údaje navíc nejsou započteny přípravy před závodem, nezbytné out-lapy a příprava na startovním roštu.

Kontroly po závodech, zvláště v současné situaci, kdy se další GP jede v následujícím víkendu, by značně zdržely celé startovní pole, jejichž zájmem je co nejrychleji naložit materiál a putovat k další štaci. Proto FIA připouští, že v takových případech musí absolutní důkladnost ustoupit časovým limitům. 

img-responsive

Logan Sargeant se díky diskvalifikaci soupeřů mohl těšit z premiérového bodu (ilustrační foto) | foto: Pirelli


Lze se odvolat?

Pokud kdokoli nebude spokojen například s prováděným monitoringem ze strany FIA, případně pokud má výhrady k technické způsobilosti soupeřových vozů, může samozřejmě požadovat, aby byly tyto okolnosti náležitě posouzeny a zda by nemělo dojít k dalším trestům.

Poté, co je závod odmávnut, existuje pouze půlhodinové okno, v němž mohou týmy podat proti výsledkům závodu protest. Tak to učinil letos v Rakousku Aston Martin, když poukázal na porušování traťových limitů a postaral se o potrestání Hamiltona, Sainze jr., Ocona, Gaslyho a Albona. 

Závod v USA začal ve 14:00 místního času a trval 1:35,21 (plus čas nutný k dokončení zaváděcího a dojezdového kola). Technický delegát však zprávu o nelegálních vozech zveřejnil až v 17:28, takže jakýkoli protest už nemohl být přijat. Samozřejmě si mnoho lidí položí otázku, jak je toto pravidlo nesmyslně koncipováno, když v době vypršení oněch 30 minut ještě budoucí postižení nic nevěděli. Mercedes a Ferrari mají tedy jedinou možnost - protestovat nikoli proti výsledkové listině, ale diskvalifikaci jako takové.

Pak je tu ještě další aspekt. Ty monoposty, které pro technickou kontrolu nebyly vybrány, byly vyjmuty z Parc Fermé a předány týmům. Od té chvíle se na nich mohlo začít cokoli dělat a měnit, takže jejich dodatečné prověření by tak jako tak nedávalo smysl. I z toho důvodu by protest podaný proti výsledkům nebyl rozumný. Je proto velmi nepravděpodobné, že by odvolání proti diskvalifikaci trest mohl přinést Hamiltonovi a Leclercovi zpět bodovaná umístění. I když... překvapení nejen v F1 už jsme zažili dost.

Vytisknout

Diskuze: Proč byli Hamilton s Leclercem "dopadeni"? Přinášíme vysvětlení kontrol vozů

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 24, poslední 26.10.2023 09:50 Vložte komentář

Zobrazeno posledních 24 komentářů. Vstupte do diskuze Vložte komentář

Související články

Doporučujeme

Další články

Aktuálně

Max Verstappen slaví dalsí vítězství po závodě v Abú Zabí

FOTO: Rozloučení F1 se sezónou v Abú Zabí - Ferrari těsně prohrálo boj o 2. místo s Mercedesem

Fernando Alonso na pódiu v Brazílii

"Smazaná kola, provoz, zdržování." Alonso kritizuje zastaralý formát kvalifikace

Max Verstappen s Red Bullem RB19

Nejrychlejší kola závodu: Red Bully vládly, Albon třetí + STRATEGIE

Max Verstappen v závodě v Las Vegas

PROHLÁŠENÍ po závěrečném závodu roku

Max Verstappen se svou trofejí za první místo po závodě v Las Vegas

GP Abú Zabí: Verstappen zakončil sezonu stylově. V závěsu Leclerc a Russell

Start závodu na okruhu Jas Marina

GRAFIKA: Startovní rošt v Abú Zabí - Verstappen s Leclercem z 1. řady, Sainz hodně vzadu

Charles Leclerc v závodě v Kataru

PROHLÁŠENÍ po kvalifikaci: Je to překvapení, říká Leclerc

Max Verstappen v závodě v Las Vegas

Závěrečná kvalifikace sezóny a vítězství Maxe Verstappena

George Russell před závodem v ulicích Monaka

Poslední trénink sezony 2023 ovládl Russell. Red Bull se trápí

Charles Leclerc před závodem v Mexiku

Ve druhém tréninku se víc bouralo než jezdilo. Na čele Leclerc

Průběžné pořadí šampionátu:

1. VERSTAPPEN, 2. PÉREZ, 3. H... Celé pořadí

reklama

Doporučujeme

Lando Norris při startu závodu v Austinu

FOTO z těsné bitvy v Austinu: Verstappen startující ze 6. místa zdolává všechny…

Čtěte dále

Nejčtenější články

  1. PROHLÁŠENÍ po kvalifikaci: Je to překvapení, říká Leclerc

  2. Ocon vysvětluje, proč neuposlechl příkaz: "Drž pozici"

  3. Ve druhém tréninku se víc bouralo než jezdilo. Na čele Leclerc

  4. GP Abú Zabí: Verstappen zakončil sezonu stylově. V závěsu Leclerc a Russell

  5. Poslední trénink sezony 2023 ovládl Russell. Red Bull se trápí

  6. Závěrečná kvalifikace sezóny a vítězství Maxe Verstappena

Fotogalerie

reklama

Zprávy odjinud