"Poloautomatická převodovka má několik výhod. Zaprvé: pilot může mít obě ruce na volantu, takže je pro něj snadnější z vozu vyždímat maximum - obzvlášť v rychlých zatáčkách, kdy se zatáčí velmi ztuha. Zadruhé: můžete změnit rychlostní stupeň během 30 - 50 milisekund, což je mnohem rychleji, než 200 - 250 ms bez ní.
My jsme na takové převodovce začali pracovat v roce 1986. James Robinson byl velkým nadšencem myšlenky změn převodových stupňů prostřednictvím servoventilového řízení, takže se tím začal zabývat a přišel na pár věcí. Nikdy však vlastně skříň se 'sekvenčním válcovým voličem' (sequential barrel selector) nevyrobil.
Když v roce 1989 vyjelo Ferrari Johna Barnarda s poloautomatickou 'skříní,' zrychlili jsme tempo našeho vývoje v této oblasti. V našem oddělení pro výrobu prototypů jsme měli skvělého chlapa, který se jmenoval Ian Anderson - byl našim hlavním mechanikem, když jsme začali vyhrávat velké ceny v roce 1979, technicky byl přirozeně velmi schopný. Považoval poloautomatickou převodovku za druhou nejlepší věc po krájeném chlebu a týden poté, co jsme mu poskytli nákresy, již měl 'skříň' hotovou a funkční. Bez něj bychom měli rok zpoždění.
V roce 1991 Mansell s Patresem kvůli prvotní nespolehlivosti automatické převodovky titul pro Williams nezískali (foto: Williams F1/LAT Photographic)
Poprvé jsme s tímto systémem vyjeli na dráhu v roce 1990, ale do závodu jsme jej nenasadili. Byl součástí vozu FW14 v roce 1991 a myslím, že tehdy nás stál titul, protože jsme se během prvních čtyřech závodů potáceli s děsnou spolehlivostí. Problémy byly velmi snadno řešitelné a od poloviny sezóny jsme již byli velmi rychlí i spolehliví. Od té doby byly poloautomatickou převodovkou vybaveny všechny naše vozy.
Někteří lidé mi tvrdí, že by F1 byla lepší, pokud by piloti stále používali k řazení páky, ale je to stejné jako stěžování si na pokrok. V roce 1993 se diskutoval o zákazu poloautomatických 'skříní,' protože lidé jako Alain Prost vnímali řazení pomocí páky jakou součást pilotova umění.
Rozhodli jsme se však poloautomatické 'skříně' ponechat, protože 95 % všech poruch motorů bylo kdysi způsobeno tím, že jezdec podřadil příliš brzy a přetočil motor. Od chvíle, kdy řazení hlídán8 elektronika, je přetáčení motoru něčím neznámým a život je mnohem jednodušším."
Riccardo Patrese s vozem Williams FW14 v Estorilu 1991 (foto: Williams F1/LAT Photographic)