Ve sprintu dominance Verstappena. Piastri poprvé na bedně

Pavel Mandát / F1NEWS.CZ, 29. července 2023, 18:29 Aktualizováno 29.7.2023, 18:38 Google+

Sprintový závod v rámci GP Belgie nabídl mokrou trať a další triumf Maxe Verstappena. Radovat se mohou také Oscar Piastri a Pierre Gasly. Mnoho lidí si ovšem nejspíš vzpomnělo na dva roky staré události, kvůli kterým se ve Spa odehrála smutná fraška.

Počet komentářů:  67 komentářů (Poslední 04.08. 14:21) Napište svůj názor
McLareny po skončení kvalifikace po boku Verstappenova Red Bullu

McLareny po skončení kvalifikace po boku Verstappenova Red Bullu | foto: McLaren

Start sprintu byl kvůli pravidlům o minimálním časovém odstupu určen na 17:05, ovšem těsně předtím se silně rozpršelo. Vedení závodu tedy nejdřív posunulo proceduru na 17:12, poté na 17:20, nakonec byl definitivní start určen na 17:35.

Vozy se seřadily za safety carem, tentokrát Aston Martinem, a Bernd Mayländer vedl čtyři kola celé pole na osychající trati. Bylo jasné, že přechod na intermediates bude absolutní nutností, ovšem naráz všech dvacet pilotů odbavit nelze. Do boxů tak po prvním ostrém kole zamířili Piastri, Sainz jr., Pérez, Gasly, Hamilton, Ricciardo, Stroll, Albon, Bottas a Hülkenberg. Poté dospěla k mechanikům i druhá polovina pilotů, přičemž byly k vidění těsné manévry vypuštění a velká ztráta Ferrari, jehož piloti museli čekat, až projedou soupeři. I tak měl Leclerc v případě Albona namále.

Díky lépe zvládnuté strategii se do vedení dostal Piastri, druhý byl Verstappen, třetí Gasly. Další pořadí po výměnách bylo následující: Pérez, Hamilton, Sainz jr., Leclerc, Norris, Ricciardo, Ocon, Stroll, Russell, Albon, Bottas, Hülkenberg, Alonso, Sargeant, Cunoda, Magnussen a Zhou. Posun vpřed vyšel také Hamiltonovi, který byl pátý. Naopak piloti Ferrari pozice ztratili. Ve čtvrtém kole zavlály žluté vlajky a hned poté vyjel safety car. Důvodem byla chyba a následná havárie Fernanda Alonsa, jenž udělal v zatáčce 11 hodiny a skončil ve štěrkovém pásu.

Hned po restartu sprintu překonal Verstappen Piastriho a dostal se do čela. Následoval tvrdý souboj mezi Hamiltonem a Pérezem, přičemž Brit v 7. kole v zatáčce Stavelot Mexičana zdolal a jal se pronásledovat Gaslyho. O pár zatáček později překonali Péreze i jezdci Ferrari. Důvodem bylo poškození Pérezova vozu v oblasti bočnice - důsledek vzájemného souboje s Hamiltonem. Checo tedy nemohl využívat stoprocentní výkon svého monopostu a dále padal, dokonce vyjel z trati a zaujal až 16. místo. Do boxů hlásil, že mu zcela odešel přítlak.

Tři kola před koncem sprintu musel Pérez dokonce odstoupit. V 9. kole následovala pětivteřinová penalizace pro Hamiltona, která mu byla udělena právě za kontakt s Pérezem. Druhých trestných pět vteřin si vysloužil Sargeant za příliš rychlý nájezd do boxů. V závěru se ještě probudil Russell, jemuž musel v devátém kole ustoupit Ocon, v dalším okruhu vyzrál i na Ricciarda. Daniel nakonec nezvládl závěrečný souboj s Oconem a propadl se ještě o jednu příčku.

Ve zbytku sprintu k ničemu zásadnímu již nedošlo. Zvítězil tedy Max Verstappen před Oscarem Piastrim a Pierrem Gaslym.