V posledních třech ročnících skončilo Ferrari vždy na druhém místě, letos se bude snažit vylepšit aerodynamiku a společně se špičkovou pohonnou jednotkou to dotáhnout až ke kýženému cíli: k 17. konstruktérskému titulu.
"Jde o 66. formuli postavenou Scuderií Ferrari. Technická skupina je stále mladá, stále musíme vyrůst, poučit se z našich chyb, využít to a soustředit se na spolehlivost, která byla minulý rok naší slabinou. Zároveň se musíme věnovat projektu pro rok 2021, který představuje tu největší změnu, která kdy v F1 od jejího počátku nastala. Musíme na to být připraveni," uvádí šéf stáje Mattia Binotto.
Za tým budou i letos nastupovat Charles Leclerc se Sebastianem Vettelem. Loni to sice mezi nimi na závodních tratích párkrát zaskřípalo, v Brazílii se dokonce po vzájemné kolizi oba vyřadili, podle týmu jsou mezi nimi ale výborné vztahy a budou táhnout za jeden provaz.
Nový monopost nese označení SF1000, jelikož v této sezóně Scuderii čeká jubilejní 1000. velká cena. "Hodně se mi líbí, nemůžu se dočkat, až se s ním svezu, protože to s sebou samozřejmě přináší více vzrušení než se na něj dívat. Je o něco červenější než loni, takže si myslím, že vypadá skvěle," hodnotí Vettel.
Vettel: I like it a lot! I can't wait to drive it because obviously that's more exciting than looking at it! It's a little bit more red than last year so I think it looks great ☺#Seb5 #F1 pic.twitter.com/EOvTS6nZia
— Sebastian Vettel #5 (@sebvettelnews) February 11, 2020
Technický popis vozu
Oblast nosu představuje extrémní vývoj loňského vozu. Jsou zde větší převislé strukturální díly, které nesou přední křídlo. Tato změna má za účel vylepšení aerodynamického přítlaku. Výroba nového nosu dala inženýrům a lidem od kompozitů zabrat, protože jde o zajímavou výzvu v podobě splnění povinných nárazových testů, což se Scuderii letos povedlo na první pokus.
Zavěšení bylo přepracována. Jde o velmi důležitou součást nejen pro dynamiku a stabilitu vozidla, ale i pro aerodynamickou efektivitu, protože ramena usměrňují průtok vzduchu směrem k zádi. Obzvlášť velká pozornost byla u Ferrari věnována integraci úchytných bodů a brzdových kanálků, aby došlo k maximalizace přítlaku při zachování té správné úrovně chlazení brzdových kotoučů a třmenů.
Vertikální bočnicové panely po stranách formule pomáhají směřovat vzduch ke specifickým dílům vozu. Pravidla pro ně jsou stejná jako loni, u SF1000 jsou ale tvary složitější ve snaze zvýšit aerodynamickou efektivitu každičké součásti monopostu.
V rámci optimalizace výkonnosti vozu pro rok 2020 byl velký důraz kladen na kompaktní rozměry a úsporu hmotnosti. Některé součástí chladicího systému jsou umístěny níže, což pomohlo snížit těžiště auta a v důsledku toho i celkovou výkonnost.
Zadní kapotáž je díky práci věnované optimalizaci tvaru a uspořádání komponent pod krytem motoru užší než loňského předchůdce SF90. Těsněji obepíná vůz, což pomáhá vyčistit proudění vzduchu směrem k zadnímu křídlu. Kvůli extrémnějšímu tvaru karosérie došlo i ke zmenšení skříně převodovky, výkonnost chlazení však i přes úsporu místa zůstává stejná.
Pohonná jednotka se skládá ze šesti hlavních komponent: 1,6litrového V6 spalovacího motoru s turbokompresorem, ze dvou motorgenerátorů (MGU-K pro rekuperaci 4MJ kinetické energie na kolo při brzdění a MGU-H pro rekuperaci tepelné energie z turba), úložiště energie (baterie) a z řídicí elektroniky.