I když občas v sobotu skončí jako nejlepší tým středu pole, tak v závodě se jeho piloti - Romain Grosjean a Kevin Magnussen - propadají a často končí mimo body. V šampionátu konstruktérů jim ostatně patří až předposlední příčka před jednobodovým Williamsem.
I když se u jejich auta objevují záblesky působivé rychlosti, tak nalézt řešení pro jeho nedostatky se prokazuje být mnohem náročnější než v případě pomalého auta, které se dá postupně zrychlovat: "Máme před sebou hodně práce. Víme, že ve zbytku sezóny se musíme naučit lépe zvládat auto a pneumatiky," uznává šéf Haasu.
"Když máte špatné auto, tak máte velký problém. Ale pokud si myslíte, že u vozu, který občas funguje, je problém menší, tak je to naopak - je ještě větší. Protože spočívá někde, a vy ho zkrátka musíte najít - a to je složité," vysvětluje Steiner.
Stejná past i příští rok?
Pro tým je teď životně důležité, aby chování vozu pochopil a své potíže vyřešit, než začne naplno pracovat na novém voze. Jaký je jeho realistický cíl pro zbytek sezóny? "Boj. Z pohledu výsledků o reálném cíli nemám ponětí," odpovídá.
"Co nejlépe porozumět autu a pneumatikám. Na auto máme vliv, ale u pneumatik... Pokud ty určují, co dělá vaše aerodynamika, tak s tím moc nenaděláte. Přijít na to je těžké, víte. Opravdu tedy nevím. Cíl je získat dobré porozumění, abychom neupadli do této pasti i příští rok. Jenže pneumatiky se příští rok znovu změní," zoufá si Steiner.
I když je situace Haasu s vývojem auta pro příští rok složitější než u soupeřů, tak stejně nemá jinou možnost, než na něm již začít pracovat. "Je to dobře zorganizované. Musíte jít do toho, protože ze dne na den žít nemůžete. Musíte vnímat také celkový obrázek, to k tomu patří," komentuje 54letý manažer..
"Nemůžete se tím nechat zničit. Stane se to o víkendu, potom se snažíte se vrátit k misi týkající se také budoucnosti. V mysli máte věci krátkodobé a dlouhodobé, a zkrátka podle nich musíte jednat, ale nikdy ne panikařit, protože to také nepomáhá," dodává Ital.