V tomto regionu se aktuálně závodí od roku 2004 v Bahrajnu (s výjimkou sezóny 2011, kdy byl podnik z důvodu nestability zdejší politické situace zrušen). V sezóně 2009 se jako další zastávka v této oblasti přidala Velká cena Abú Zabí. O možnost hostit F1 usiloval také Katar, u něhož ale Bahrajn využil své právo veta a snažení svého souseda zamítl.
V současné době ale o svou účast začíná usilovat také Saudská Arábie, jež by se ráda stala promotérem grand prix na zcela unikátní závodní trati, která by měla vzniknout asi hodinu cesty od hlavního města Rijádu.
Společnost Middle East Broadcasting (MBC) se stará o televizní přenosy závodů do širšího okruhu arabsky mluvících zemí a její smlouva na vysílání F1 patří údajně s ročním rozpočtem 50 milionů dolarů mezi ty vůbec nejlukrativnější. Sean Bratches, marketingový šéf Liberty Media, na začátku letošního roku opakovaně do tamějšího regionu cestoval a v rámci těchto návštěv diskutoval také situaci třetího závodu v této oblasti.
Samotný zbrusu nový závodní okruh by měl vyrůst v lokalitě multimiliardového projektu Qiddiya asi 40 kilometrů od Rijádu v hornaté oblasti. Samotná závodní trať by měla splňovat podmínky pro pořádání širokého spektra akcí ze světa motorsportu konaných pod záštitou FIA. Délka okruhu překoná maximální hranici aktuálně stanovenou závodem v belgickém Spa-Francorchamps (7004 m) a trať by měla nabídnout unikátní prvky jako průjezd pod osvětleným akváriem a obsahovat četné změny převýšení.
Zmínky v médiích naznačovaly start prvního závodu již za dva roky. Avšak s ohledem na rozsah celého projektu nelze zřejmě realisticky očekávat premiérovou Velkou cenu Saudské Arábie dříve než v sezóně 2022.
Samotné týmy F1 se dle šéfa Liberty Media Chase Careyho k celému projektu staví celkem pozitivně a negativní postoj Bahrajnu je také nepravděpodobný. Načasování těchto novinek určitě není zcela náhodné - dnes totiž Liberty Media pořádá konferenci pro investory a burzovní trh po ohlášení těchto plánů na to adekvátně zareagoval růstem akcií...