Krátce po skončení kvalifikace si u monopostu britského jezdce všimli úniku hydrauliky. Večer opustili garáž, aniž by přesně věděli, co bylo příčinou. Na voze nemohli kvůli pravidlům Parc Fermé pracovat, k tomu se dostali až v neděli ráno, kdy týmy běžně vyměňují díly (za díly obdobné konstrukce, hmotnosti, setrvačnosti či funkce jako ty originální) a provádějí opravy - nešlo tedy o žádné porušování pravidel, jak naznačovali někteří fanoušci: díly se měnily u Ferrari, Red Bullu, Renaultu, Haasu, McLarenu, Alfy Romeo i Williamsu - podrobnosti zde.
"Měli jsme nějaké problémy na Lewisově voze, a ty začaly být zřejmé a po kvalifikaci. Sundali jsme podlahu a všimli jsme si, že je na ní olej, takže někde docházelo k úniku. To, že ztrácíme tlak hydrauliky, jsme pozorovali i na datech," popisuje šéf traťových inženýrů Andrew Shovlin.
"Problém je, že auta jsou přes noc v parc fermé a my se jich nemůžeme dotýkat nebo dále to zkoumat. Takže jsme práce přesunuli na neděli ráno, kdy můžeme opět přistupovat k autům a kdy na nich mechanici mohou pracovat," pokračuje.
Při diagnostice zjistili, že je závada kolem ovládacího prvku plynu a že ji stihnou včas opravit, byť jim už nezbude žádný prostor pro chybu - další nápravu by už nestihli.
"Museli jsme vyjmout pohonnou jednotku. Přišli jsme na to, že k úniku docházelo v místě ovládacího prvku škrticí klapky, tak jsme se obrátili na FIA s požadavkem na jeho výměnu a také na výměnu odpovídající hydrauliky. Šlo o celkem dost práce, souvisí s tím spousta úkonů. A bylo to celkem těsné, abychom stihli dát Lewisovo auto dohromady před startem závodu," říká Shovlin.
"Jsme teď spokojeni s tím, že tu práci dokážeme stihnout. Problém je, že v případě takové chyby nebo úniku nevíte, jak dlouho vám zabere, než na to přijdete. Riziko bylo i to, že pokud by se po nastartování objevil další problém a motor musel znovu ven, pak by nám už nezbyl čas a asi bychom to před startem nestihli. Ale všichni mechanici odvedli skvělou práci, k naší radosti jsme dali auto včas dohromady a závod úspěšně dokončili," těší Shovlina po dalším vítězství ve Velké ceně Kanady.
V ní zpočátku Hamilton neměl na předjetí Vettela - dokázal se ho sice držet, ale na útok to nebylo. Po změně konfigurace chlazení během zastávky v boxech jeho vůz ale ožil, což překvapilo samotný Mercedes.
"Nemohl se držet těsně za ním, protože se auto trochu přehřívalo, takže si musel nechávat drobný odstup. Musel pouštět nohu z plynu, aby vůz ochlazoval. V druhém stintu jsme byli mnohem rychlejší, protože jsme při zastávce provedli změnu chlazení, a Lewis na to najednou mohl tlačit tvrději a vyvinout tlak na Sebastiana," objasňuje Shovlin.
Mercedes byl v nastavení příliš agresivní, orientoval se především na kvalifikaci, a během závodu byl monopost nedostatečně chlazený. V provozu se proto jeho piloti trápili, nakonec si ale po kontroverzní penalizaci Vettela připsali sedmé vítězství v sedmém závodě sezóny.