Zatímco Stříbrné šípy šly letos cestou maximálního přítlaku, Ferrari dalo přednost návrhu, které lépe odvádí zvířený vzduch od předních kol a vyznačuje se efektivnější aerodynamikou. Po drtivé prohře ve Španělsku analyzovalo situaci a zjistilo, že přední křídlo za současnou nekonkurenceschopnost vozu SF90 nemůže.
"Nemyslím si, že bychom museli měnit naše přední křídlo. Jde jednoduše o odlišný koncept od Mercedesu, ale to neznamená, že jsme s tím svým svého dnes už dosáhli maxima. Nepředpokládáme, že bychom měnili koncept předního křídla," uvádí šéf týmu Mattia Binotto.
"Styl Mercedesu jsme prověřovali na počátku našeho projektu, srovnání jsme tedy provedli na začátku, když jsme se rozhodovali pro jednu cestu vývoje. Během sezóny se samozřejmě snažíte opět zpětně překontrolovat, co jste provedli, abyste zjistili, zda šlo o správné rozhodnutí. Momentálně ale nepředpokládáme změnu," zdůrazňuje.
Proč šlo Ferrari cestou nižšího odporu? Pneumatiky
Poté vysvětluje, proč Ferrari přešlo z konceptu pro maximální přítlak na nižší odpor: snahou bylo dostat co nejvíce z pneumatik. "Ty se letos celkem dost liší od loňských pneumatik. Hlavní rozdíl spočívá v tom, že minulý rok jsme je velmi dobře zahřívali a všichni jsme se soustředili na jejich maximální chlazení, aby fungovaly, protože čím nižší byla teplota, tím lepší byla přilnavost."
"Pneumatiky se v tomto ohledu letos hodně liší. Zahřívání je mnohem náročnější a to, co nazýváme rámcem, teplotní cíl, při kterém získáváte tu nejlepší přilnavost z pneumatik, tak na to potřebujete pneumatiky zahřát. Jak toho dosáhnout? Můžete na to jít teplotou z brzd, chlazením z ráfků, ale bezpochyby také přítlakem," vysvětluje technický ředitel Ferrari.
"Ne, že by měl přítlak absolutní hodnotu, ale díky němu můžete získat vyvážení mezi vysokou a nízkou rychlostí. Také můžete mít za cíl efektivitu aerodynamického vývoje versus maximální přítlak. Myslím si, že naše auto je nějak efektivní, jak je vidět z rovinek, ale to neznamená, že má nejvyšší přítlak z boxové uličky. Je to správné se ptát sami sebe, zda bychom neměli celkově sledovat odlišné cíle toho, jak získávat konečnou výkonnost," popisuje Binotto.
Co Ferrari schází?
"Schází nám přilnavost z pneumatik, protože je nedokážeme řádně přimět k práci. Jde o interakci mezi aerodynamikou a mechanikou, o celkové vyvážení. Auto můžete nastavit tak, abyste byli silní při vysokých rychlostech, ale pak vám schází vyvážení a výkonnost při těch nižších. A když je dobře vyvážené, pak máte výkonnost v pomalých, středně-rychlých a rychlých zatáčkách - a nám schází to optimum za všech podmínek.
Musíme vyvíjet auto. Musíme se zlepšovat, takže musí dojít ke změnám na předním zavěšení, můžeme změnit aerodynamiku, můžeme měnit chlazení. Ale nemyslím si, že by v samotném zavěšení spočíval princip toho, co je špatně," 49letý objasňuje Švýcar.
Simone Resta zpět?
Jeho tým se pokusí získat zpět posilu, kterou loni od 1. července věnoval dceřiné Alfě Romeo - Simona Restu: "Jo, slyšel jsem ty zvěsti. Jako tým se stále snažíme zlepšit tím, že se sledujeme to, kde máme slabiny. Simone byl v minulosti u Ferrari, přesunul se jako technický ředitel k Alfě Romeo, má velké zkušenosti.
Vyhodnocujeme jeho přestup zpět v určité fázi. Nejde o něco, o čem bychom rozhodli. Jeho roli jsme v Maranellu stejně pokryli, nejde tedy o to, že by zapadnul. Je pravda, že o tom přemýšlíme, stejně jako přemýšlíme o dalších lidech, kteří by mohli odejít nebo přijít. Jako v každé organizaci to je velmi dynamické - je to normální," dodává Binotto.