Piloti měli letos poprvé možnost využívat v Silverstone tří DRS zón, naplno s otevřeným křídlem ji dokázaly projíždět bez problémů většinou jen špičkové týmy, podle technického ředitele Force Indie Andyho Greena ale nešlo o ten nejefektivnější průjezd první zatáčkou.
There are sexy laps and then there are laps like this one... 😍😍😍@LewisHamilton at the very top of his game for his fourth consecutive #BritishGP pole! pic.twitter.com/vZr5GbUK07
— Mercedes-AMG F1 (@MercedesAMGF1) July 7, 2018
Ne všechny týmy měly dostatečně stabilní vozy bez přítlaku na zádi. Někteří piloti se o to včera pokoušeli, ale získali tím maximálně spornou desetinu. Podle Hamiltona FIA novou DRS zónou vystavila piloty zbytečnému riziku, byť je vždy na nich, zda ji využijí či nikoliv: "Je tam fakt zbytečná. Není to náročné, ale jde o zbytečnou a tak trochu nebezpečnou věc."
Hamilton sice získal svou 76. pole-position v hezkém souboji o 44 tisícin před Vettelem, nejrychlejší byl však pouze v nejdelším prostředním sektoru, kde získal rozhodující náskok.
Ideální kolo se povedlo Räikkönenovi, jenž oba nechal za sebou v prvním i v třetím sektoru, jenže v tom druhém ztratil před 2 desetiny, což mu stačilo jen na třetí příčku. Těšit ho může skalp druhého Mercedesu řízeného Bottasem.
Fin s Ferrari byl nejrychlejší i na rovinkách - jak na konci prvního sektoru (317,5 km/h), tak i na speed trapu, kde mu bylo naměřeno 325,6 km/h. Vettel s podobně nastaveným vozem zde ztrácel jen 0,7 km/h, Ocon s Force Indií poháněnou Mercedesem 2,3 km/h.
Nejlepším zástupcem s motorem Renault byl o 6,6 km/h pomalejší Verstappen. Ten byl ze svého deficitu velmi zklamaný: "Když vám schází 70 - 80 koní, pak víte, že se budete trápit. S těmito auty teď dá několik zatáček projíždět naplno, takže je to ještě těžší. Je to problém, když projíždíte naplno zatáčku, na výjezdu z ní přidáváte a motor zkrátka netáhne. Zkrátka víte, že vám schází ten výkon. Když ztrácíte přes sekundu na rovinkách, pak víte, že vás čeká těžký víkend."
Gasly s Hondou za Räikkönenem zaostával o 8,8 km/h. Konec tabulky uzavírá McLaren a Williams - oba se potýkají s aerodynamikou, na pohonnou jednotku si stěžovat nemůžou. Paddy Lowe, technický ředitel druhé jmenované stáje, z potíží v Silverstone viní kombinaci podlahy s novým zadním křídlem, kvůli níž docházelo k odrtžení proudění, jež se pak znovu nespojovalo po zavření DRS. A to vedlo ke smykům jeho pilotů.
McLaren v Silverstone znatelně konkurenceschopnější než před týdnem v Rakousku - zlepšila se o 0,24 %, zatímco Williams si o 0,68 % pohoršil. Vandoorne opět prohrál s Alonsem, dnes si stěžoval na "neovladatelný" vůz poté, co po testování odlišných nastavení inženýři zkopírovali to od jeho španělskéo kolegy. Největším skokanem za tento týden je Sauber, který získal 0,47 %.
Pneumatiky a strategie
Hamilton zajel nejrychlejší kolo na měkké směsi, která v kvalifikaci využívali všichni piloti (tvrdou si v Q1 vyzkoušely pouze Mercedesy a Räikkönen). Tvrdá pneumatika (modré barvy) je o sekundu na kolo pomalejší než středně-tvrdá (bílá) a o 2 sekundy na kolo pomalejší než měkká (žlutá).
Teplota asfaltu dosáhla 40 °C, vzduch 27 °C. Podobné podmínky se očekávají i pro zítřejší závod. Nejrychlejší je dle simulací jednozastávková strategie, pokud ale bude degradace na měkké směsi vyšší, což je za horka docela možné, pak by podle Pirelli byla lepší dvouzastávková strategie.