Hamilton vyhrál po překonání rekordu okruhu (nyní 1:32,237 min) 81. kvalifikaci své kariéry jen o 61 tisícin sekundy před Vettelem, jenž se kvůli penalizaci posune na startovním roštu o tři místa zpět.
Je to trochu škoda, že největší rivalové spolu nebudou bojovat v první zatáčce kolo na kolo, ale komisaři v rámci zachování konzistence rozhodování neměli jinou možnost, než Seba potrestat.
Pilot Ferrari byl v Q3 nejrychlejší v 1. sektoru, lídr šampionátu kontroval v 2. a zejména v 3. sektoru, kde byl Vettel příliš pomalý v poslední zatáčce (viz video dole). Räikkönen s druhým vozem na svého týmového kolegu ztratil jen 9 tisícin.
Zlepšit jejich konkurenceschopnost podle Vettela pomohlo to, že zahodili své poslední novinky a "vrátili se celkem hodně zpět" ke starší konfiguraci. V pátek zkoušeli velké vylepšení podlahy, ale to nakonec do kvalifikace nenasadili.
Pokud podle Vettela Hamilton nepokazil své nejrychlejší kolo v Q3, jak ho podezříval (Lewis to ale popřel), tak by mohl být v závodě až o půl sekundy rychlejší. Dráha ke konci zrychlovala a pět pilotů dokázalo dát dohromady ideální kola: kromě první trojice také výborný Ocon a Hülkenberg.
Red Bull je v Austinu hodně pozadu, na nejrychlejší ztrácel přes 1,2 s. Verstappen si poškodil zavěšení po průjezdu oranžového obrubníku, toho se pak raději vyvaroval i Ricciardo, přesto ve své konkurenceschopnosti zaostávají za očekáváními.
Silnou stránkou Ferrari je rychlost na rovinkách - Räikkönen dosáhl 327,8 km/h, Mercedes ztrácí kolem 4 km/h - s obranou v závodě by tedy mohl mít problémy.
Hartley s Hondou na rovinkách zaostával o 7 km/h, Gasly o 8 km/h. Honda přivezla opět nové motory, jde o mírně upravenou výkonnější specifikaci, kterou nasadila v Suzuce. Oba piloti kvůli výměně spalovacího motoru, turba a obou motorgenerátorů putují na konec startovního roštu.
Japonský výrobce ale dosáhl dalšího pokroku a v kvalifikačním režimu je už před Renaultem. Jeho tovární piloti byli na rovinkách o 11 km/h pomalejší než Ferrari, Verstappen nenastoupivši v Q2 ztrácel až 18,2 km/h. Francouzský tým přesto dosáhl proti minulé kvalifikaci v Japonsku největšího relativního zlepšení (stáhl 0,67 % na Mercedes)
Pneumatiky a strategie
Hamilton, Bottas, Ricciardo, Vettel odstartují do závodu na trvanlivější super-měkké směsi pneumatik, což poskytuje větší flexibilitu v oblasti strategií, zbylých 6 jezdců z elitní desítky na ultra-měkké, která jim zase může poskytnout výhodu při rozjezdu během několika prvních metrů.
Týmy budou cílit na jednozastávkovou strategii, ale kvůli nedostatku kilometrů na hladkých směsích po deštivých trénincích nemají k dispozici moc dat. V neděli bude navíc tepleji a nikdo přesně neví, jak tuto strategii odjet. Rychlostní rozdíl mezi jednotlivými směsmi se pohybuje kolem půl sekundy na kolo.
Dle simulací vychází nejrychleji tato jednozastávková strategie: start na super-měkkých pneumatikách s přezutím na měkké mezi 18. - 24. kolem. Po začátku na ultra-měkkých bude nutné přezouvat o cca 4 kola dříve, tato varianta je ale už o něco pomalejší.
Vettel vs Hamilton - Q3 lap comparison with mini sectors #USGP pic.twitter.com/czisbmtwbz
— Gianluca D'Alessandro (@Gianludale27) October 21, 2018