Záležitost, která patří dlouhá léta k tradici Formule 1 a dokonce byla i předmětem rozporů mezi FOCA a FISA, když neúčast pilotů málem vedla k rozpadu šampionátu, je skutečně předmětem zamýšlených úprav. FIA se zabývá myšlenkou, že zkusí nový formát jak v pojetí schůzky, tak v jejím načasování.
Psali jsme
Mezinárodní automobilová federace hodlá přemístit setkání na čtvrtek, před jakékoli akce na okruhu. Týmoví manažeři budou mít naplánovaný mítink s FIA na odpoledne, aby prodiskutovali případné změny na daném okruhu a probrali veškeré problémy z předchozí Grand Prix. Piloti absolvují oddělené zasedání s manažery o pátečním poledni po prvním tréninku tak, aby mohli FIA poskytnou zpětnou vazbu ohledně dění na okruhu. Není ani vyloučeno, že se podobné setkání může po odchodu manažerů proměnit ve schůzku Asociace pilotů (GPDA).
"V tuto chvíli jde pouze o návrh. Rozhodně k tomu nedojde v letošním roce, tedy pokud by to nebylo přáním všech zúčastněných. Hlavním důvodem, proč jsem tuto variantu navrhl, je jednoduchý fakt: na schůzkách týmových manažerů projednáváme věci, které poté předávají svým jezdcům. Když pak jsme na briefingu pilotů, stává se, že se k nim ony informace vůbec nedostaly, takže se jim musíme znovu věnovat. Jedním z hlavních důvodů páteční instruktáže pilotů je, aby nám sdělili své poznatky, třeba o práci maršálů. Dnes je mnohem lepší komunikační systém, jen si myslím, že nový formát by byl smysluplnější a předešel by mnoha potížím," vysvětlil záměr FIA závodní ředitel Charlie Whiting.
V konečném důsledku by to mohlo vést k potenciálně většímu prostoru pro technické zprávy nebo mediální závazky co se týče pilotů, mělo by to ale také dopad na jejich plány v předchozím dnu. Dalším impulsem pro změnu tohoto formátu je skutečnost, že s narůstajícím počtem závodů se oproti dřívějším sezónám posouvají časy, takže například druhé tréninky nyní končí o hodinu později, tedy v půl páté.