Až do roku 1982 byla zastávka v boxech a dotankování bráno jako nouzová záležitost, která pilotovi obvykle zhatila dobrý výsledek. Stačí vzpomenout na Pedra Rodrigueze ve Watkins Glen 1970 (tehdy vyhrál Emerson Fittipaldi a byl to jeho premiérový triumf) nebo Maria Andrettiho ve Švédsku 1977 (tady se radoval Jacques Laffite). V onom ročníku 1982 začala prosazovat stáj Brabham strategický záměr - vozy odstartovaly s poloviční dávkou paliva a během závodu mohly využít nabytého náskoku k doplnění pohonných hmot, aniž by přišly o vedení. Byly kolem toho různé trable, ale nakonec se do dobrodružství s dotankováním zapojilo téměř celé startovní pole.
Máte rádi F1? Hledáme nové lidi do redakce. Napište nám na redakce@f1news.cz a staňte se naším redaktorem.
Po sezóně 1983 však FIA dospěla k názoru, že jde o příliš riskantní podnik a tato varianta byla až do roku 1994 zakázána. Druhá etapa pak trvala do sezóny 2009, od té doby rychloplnící zařízení v boxech nevidíme.
Psali jsme
Periodikum RaceFans přišlo minulý týden s návrhem, že by se doplňování paliva od roku 2021 opět mohlo stát součástí Formule 1. Jde o důsledek nových úprav pravidel, vedoucích k vyšší spotřebě pohonných hmot. Vozy by tak mohly být na začátku závodu těžší, což by se negativně odrazilo v jejich výkonnosti.
Kdyby se týmy shodly na návratu tankování během závodu, tento problém by padl - jenže z tohoto řešení plynou jiné obavy. Strategie by se tak staly mnohem předvídatelnější, což by zejména diváci nesli s nelibostí.
"Je třeba pečlivě posoudit celý aspekt, ale strategie zahrnující doplňování paliva jsou předvídatelnější a nedovolí větší variabilitu během závodu, není prostor pro takové překvapení jako když se netankuje. Jakmile do vozu dáte nějaké množství paliva, musíte zastavit v určitém kole, případně o jedno či dvě dříve. Všichni vědí, kdy to bude a tím pádem zmizí šance na undercut či overcut, který dovolují aktuální pravidla," zamýšlí se nad touto otázkou technický ředitel Mercedesu James Allison.
"Zkusili jsme si udělat před nějakou dobou simulaci v rámci Red Bullu a obávám se, že všechny týmové strategie by se de facto shodovaly, protože by hmotnost vozu trvale neklesala. Vyberete si způsob, jak nejrychleji odjet závod a všichni uděláme pit stop ve stejnou dobu, i když potrvá o něco déle. Mohl by se zvýšit průtok paliva do motoru, aniž by se jeho objem zvýšil, v takovém případě se hmotnost aktuálně nezmění, ale nikdy nedosáhne kvalifikačního průtoku. Takže, jak naznačil James, v tuto chvíli není důvod pro doplňování paliva," vyjádřil se k situaci Paul Monaghan, vedoucí inženýr Red Bullu.