Testy jsou jedna věc, závody pak druhá. Můžeme sáhnout do historie a zjistíme, že tato skutečnost zhatila některé comebacky. Za všechny lze jmenovat Rakušana Karla Wendlingera, který po těžké nehodě v tréninku na GP Monaka 1994 nebyl už nikdy dostatečně rychlý v závodech, i když to ještě po svém uzdravení v následující sezóně zkoušel.
V Kubicově případě je zajímavý názor odborníka na slovo vzatého. K celé situaci se vyjádřil bývalý Rosbergův fyzioterapeut Daniel Schlösser. Po Nicově odchodu do závodnického důchodu se věnuje přípravě testovacího pilota týmu Force India Nikity Mazepina. Co se týče kondice dvaatřicetiletého Poláka, nemá Schlösser sebemenší pochybnost, že je připraven nastoupit do plného závodního procesu.
"Pořád má velmi dobrou muskulaturu na pravé ruce - jenom objem svalů není dosud tak velký. Například Nico Rosberg měl vždy velké pnutí v zápěstí, takže musel těžce cvičit, ale jiní piloti zvládají řízení s větší lehkostí, protože mají jinou techniku. Jedním z nich byl Nick Heidfeld a pravděpodobně sem patří i Robert Kubica," popsal fyzioterapeut stav Kubicovy dříve zraněné ruky.
Pochopitelně nejčastější otázky směřovaly k tomu, jak si rodák z Krakova poradí s levotočivými zatáčkami, při nichž by měla být pravá ruka více namáhána. Schlösser ani v tomto směru zásadní problém nevidí.
"Tlak zprava může eliminovat levou rukou, v závislosti na individuální technice to může být dokonce účinnější. V Maďarsku Kubica zvládl velice náročný program při vysokých teplotách, což některým mnohem mladším pilotům dělalo potíže. Každý, kdo se s takovými podmínkami vyrovná, může bez problémů absolvovat i celou Grand Prix," dodává Schlösser s tím, že na základě získaných poznatků by Kubica mohl závod odjet okamžitě.