Ač se fanouškům Halo příliš nezamlouvá, tak FIA o jeho zavedení uvažovala již od letošní sezóny, týmy s tím ale na schůzce před Velkou cenou Německa nesouhlasili, proto došlo k odkladu na rok 2018. Pro okamžitou změnu bylo zapotřebí jejich jednomyslného souhlasu.
Titanový kruh nad hlavou jezdce je dle FIA jediným praktickým řešením, které si loni vyzkoušely všechny stáje během tréninků. Během posledního závodu v Abú Zabí prezentovala zástupcům týmů a jezdcům studii vyzdvihující výhody Halo.
Většina jejich obav pramenila z toho, že se pilot nebude moci sám dostat z kokpitu, pokud dojde k převrácení vozu. Při pokusu FIA v laboratoři se ale ukázalo, že to možné je.
Proto 10. ledna uskutečnila průzkum. Oslovila 22 jezdců s tím, aby jí zaslali zpět své názory. Do 1. února jí odpovědělo 16 z nich: 7 bylo proti Halo, 5 pro a 4 bez jasného stanoviska. Pokud bude reakce většiny pilotů odmítavá, mohlo by dojít k dalšímu odsunu zavedení ochrany kokpitu.
Obavy mají i šéfové týmů, a to zejména kvůli tomu, že klec nad vozem obírá vozy o šarm a typický vzhled formulí. Proto požádali bezpečnostní odborníky FIA, aby zvážily jiná řešení, která by vypadala ladněji, neovlivňovala by negativně výhled a zároveň by jezdci umožnila se rychleji dostat z kokpitu.
Alternativa ano, Aeroscreen Red Bull ne
Alternativou by mohl být štít v čelní straně kokpitu, ale nikoliv "Aeroscreen," který navrhoval Red Bull. Jeho soupeři totiž mají obavy z toho, že by rakouský tým při jeho zavedení získal aerodynamickou výhodu. U štítu se ale při testech objevily potíže: po vystřelení kola proti kokpitu byla vážně poškozena hlava figuríny.
Výzkum nyní pokračuje směrem k menším štítkům, které plánuje zavést IndyCar od roku 2018. Je však nepravděpodobné, že by se takové řešení objevilo ve stejném roce také ve Formuli. FIA by totiž musela do konce dubna představit konkrétní výsledky, později by už zase potřebovala jednomyslný souhlas všech týmů, což je v tomto soutěžním prostředí věc nevídaná.