Týmy musely cestovat z Kanady přes osm časových pásem a 9000 km přímo do Ázerbájdžánu, kde budou bez víkendové přestávky hned pokračovat. Nová trať obsahuje dlouhou rovinku, ale také úzké a pomalé zatáčky vedoucí skrz starou část hlavního města.
Z Montrealu se povzbuzen dalším vítězstvím vrací Hamilton, který náskok Rosberga v šampionátu snížil na rozdíl pouhých devíti bodů. Nico se bude snažit zvrátit nepříznivý vývoj z posledních závodů, zvítězit a udržet si tak své vedení.
V mnohem lepší formě se naposledy předvedlo také Ferrari, které bude chtít Stříbrné šípy konečně porazit. Red Bull se svým dodavatelem motorů Renaultem dělá rovněž pokroky, na dlouhé rovince v Baku však bude trpět - podle Helmuta Marka tam kvůli nižšímu počtu koní bude ztrácet v každém kole až 1,2 sekundy.
Okruh je po Spa druhý nejdelší v kalendáři, měří o 100 m více než třetí Silverstone: 6 003 metrů. Nedělní velká cena je vypsána na 51 kol, na vítěze v neděli tedy čeká 306,306 km. Jeho zajímavostí je i to, že se nachází 28 metrů pod hladinou moře.
Obsahuje 20 zatáček, z toho 12 levotočivých a 8 pravotočivých - jezdí se tedy proti směru hodinových ručiček. Klíčovou je rychlá levotočivá patnáctka s vysokou nájezdovou rychlostí v těsné blízkosti kolem zdi, zatáčka za ní je nejrychlejší na okruhu (nepočítaje sekvenci 17 - 20, což je v podstatě rovinka s přetížením 3,8 G v 19. zatáčce), projíždí se kolem 170 km/h.
Zajímavá je 8 zatáčka kolem středověké zdi, kde je trať velmi úzká - jen 7,6 m, což je maximálně pro 2 auta. V jiných místech dosahuje šířky až 13 metrů.
Zajímavostí je nejdelší rovinka v celém kalendáři - měří 2,1 km a vozy na ní budou dosahovat přes 350 km/h, plynový pedál přilepí na podlahu na 20 sekund. Celkově se naplno pojede 49 % času jednoho kola (54 sekund) neboli 69 % vzdálenosti.
FIA pro Baku stanovila dvě závislé DRS zóny, které sdílejí stejný bod detekce - ten se nachází ve vrcholu poslední zatáčky. Svá zadní křídla budou moci otevřít o 347 m dále a 54 m za druhou zatáčkou. Boxová ulička měří 390 m, při 60km/h ji vozy projedou za 23,4 s.
Týmy by pro pomalé zatáčky potřebovaly vysoký přítlak jako v Monaku, kvůli dlouhé rovince připomínající Monzu však budou muset sáhnout po kompromisu. Optimální nastavení si budou ověřovat v pátek - nemá smysl dosahovat rychlých časů na kolo, pokud budou pomalí na rovinkách, a tedy bezbranní při předjíždění v závodě. Kvůli tomu zůstanou u nižších úrovní přítlaku, než by bylo ideální.
Brzdy budou zatěžovány středně, používat se budou po 18 % času jednoho kola: přetížení nad 2 G budou při zpomalování piloti zažívat v 9 místech.
Velmi prudce (nad 4 G) se brzdí jen do první zatáčky, kde piloti musí zpomalit z rychlosti přes 340 km/h na 114 km/h na 133 m za přetížení 4,3 G. Na pedál přitom musí vyvinout tlak o síle 128 kg a výkon brzd v tomto místě dosahuje 2154 kW.
Z pohledu spotřeby je okruh velmi náročný - přibližně 1,96 kg benzínu, systém pro rekuperaci energie dostane zabrat. Úbytek 10 kg paliva odpovídá zrychlení o 0,32 s.
Převodovka bude muset 78krát během kola změnit rychlostní stupeň, za závod 3 978krát.
Přestože je Baku městským okruhem, Pirelli pro jistotu přivezlo o stupeň tvrdší pneumatiky než k předchozím dvěma závodům: super-měkkou, měkkou a středně-tvrdou směs.
Mezi piloty je nejpopulárnější ta super-měkké, dvě sady středně-tvrdé si nechal přivézt jen osm pilotů. I když teploty vzduchu mohou být vysoké, tak zde může být problém se zahříváním pneumatik, podobně jako v Montrealu.
Protože jde o městskou trať s novým asfaltem, tak bude přilnavost velmi nízká, rychle ale bude vyvíjet. Degradace a opotřebení by mohly být celkem nízké. Očekáváme, že týmy budou volit mezi jednou až dvěma zastávkami.
Video: Průjezd Baku s Danielem Ricciardem (zdroj: Red Bull)