Kvůli podezření na to, že některé stáje používají triky, jež jim umožňují obcházet kontrolu vyšších startovních tlaků a během jízdy je snížit, je Mezinárodní automobilová federace požádala, aby od Velké ceny Monaka zaznamenávaly veškerá data týkající se pneumatik. Ta jsou posílána přes standardní CAN (řídicí síť) kabel k analýze na standardní datový záznamník FIA.
Týmy však nesou nelibě omezení v podobě letošních vyšších startovních tlaků a jejich monitoringu. "Je to zklamání, že musíme mít něco takového. Jsem si jistý tím, že bychom se všichni rádi vrátili k volnějším tlakům pneumatik, které více odpovídaly způsobu, jak dostat z pneumatik maximální výkonnost, abychom nemuseli tím vším procházet," stěžuje si například technický ředitel Renaultu Bob Bell.
Ředitel Pirelli Marco Tronchetti Provera však tvrdí, že rozšíření monitoringu vyšších tlaků pneumatik je pro Formuli 1 užitečné: "Stanovujeme limity. Pokud jsou limity respektovány, pak je na týmech, aby si hráli svou hru způsobem, jakým chtějí."
"To, co jsme v poslední době dosáhli, je přidání transparentnosti v tlacích a odklonu kol také během závodu, protože situace se neustále mění. To přispívá k většímu bezpečí všech. Poskytujeme rozpětí. V rámci tohoto rozpětí mohou všichni upravovat své vozy dle libosti. To je naše povinnost, ale pro její plnění potřebujeme řádné informace," vysvětluje zástupce Pirelli.
"Myslím si, že se to hodně zlepšilo. Vždy ale můžete odvádět lepší práci. Musíme pokračovat v analýze toho, co můžeme společně udělat. Domnívám se však, že s FIA a FOM dochází ke správné spolupráci, proto jsme nyní spokojení," dodává Provera.