Soči bylo první tratí, kde měly týmy stejně měkké kvalifikační pneumatiky - super-měkkou směs (značena červenou barvou). Ty jsme letos viděli i v Austrálii, v Bahrajnu a v Číně, jenže loni tam tou nejměkčí sadou byla měkká směs (značena žlutě). Letošní vozy produkují přibližně o 10 % více přítlaku než loni a výrobci motorů se zlepšili o 30 - 40 koní. Nováčkem šampionátu je Haas, u něhož nám loňská data přirozeně scházejí.
Nejvíce ze všech se zlepšil Manor, který přešel na nejsilnější pohonné jednotky vyráběné Mercedesem, a navíc konečně postavil nové auto. Loni jezdil s monopostem z roku 2014 s rok starým motorem Ferrari, proto takový velký pokrok u britského týmu sotva někoho překvapí.
Druhý největší skok je patrný u McLarenu, jenž se zlepšil o dvě sekundy. To jde na vrub nejen zlepšení šasi, ale hlavně systému pro rekuperaci energie u pohonné jednotky dodávané exkluzívně Hondou. Ta má ale pořád na čem pracovat - stále je nejslabší ze všech 4 výrobců motorů. Stáj z Wokingu, jejíž aerodynamické oddělení vede Peter Prodromou, proto obětovala něco z přítlaku ve prospěch vyšších rychlostí na rovinkách, podobně jako to činí Red Bull.
Třetí příčka patří Red Bullu s 1,88 s rychlejším časem než před 6 měsíci na stejném místě. Rakouská stáj zůstala po peripetiích u motoru Renault, jenž během zimy také "dosáhl většího zlepšení, než jsme čekali," jak v připustil Daniel Ricciardo. Nyní jednají o dalším prodloužení kontraktu, Helmut Marko chce ale před podpisem počkat na to, jak dopadnou další novinky, jež připravují ve Viry. S pokroky svého francouzského partnera je jinak odborný poradce majitele Dietricha Mateschitze spokojený.
Překvapením je velké zlepšení dvou nejrychlejších týmů - Mercedesu a Ferrari. Soupeři se těšili, že Stříbrné šípy brzy narazí na limity výkonnosti, ty se však vesele zlepšili o 1,776 sekundy. I když o zlepšení stáje z Maranella hovoří i lídr šampionátu, tak na moc těsný souboj v závodě ještě nedošlo. A naposledy v Rusku byl rozdíl mezi nimi ještě větší než v předchozích třech podnicích. Loni zde na Mercedes ztrácela 0,852 s, letos 0,786 s (tj. jen o 0,066 s méně). Scuderia však kvůli spolehlivosti ze své pohonné jednotky neždíme tolik, kolik by mohla.
Šestá příčka patří Force Indii, která v Rusku neměla žádné zvláštní novinky - ty si chystá až na příští závod ve Španělsku, podobně jako ostatní soupeři (velký balík aerodynamických vylepšení ohlásil i McLaren).
O 1,4 sekundy zrychlilo i Toro Rosso, které přešlo z pohonných jednotek Renault na loňskou specifikaci Ferrari. Ta je sice stále o něco napřed, ale očekává se, že během sezóny začne ztrácet s tím, jak francouzský výrobce začne nasazovat další vylepšení (pro Kanadu avizuje zisk až 35 koní). Za zlepšením Force Indie stáj z Faenzy zaostává o 0,033 s, což zkresluje povaha okruhu v Soči, která klade větší důraz na výkon motoru.
Williams zůstal u Mercedesu, v oblasti aerodynamiky ale nedosáhl tak velkého pokroku, jako většina soupeřů, což dokládá zrychlení jen o 1,376 s. Je to ale stále o sekundu více než Sauber, který se finančně trápí a jeho aerodynamický vývoj zamrzá.
Mírné zhoršení je patrné pouze u Renaultu, jenž po skončení sezóny 2015 odkoupil Lotus. To je možné vysvětlit vyššími minimálními tlaky, které Pirelli letos v Rusku předepsalo a které ji dělaly problémy, a letos horším motorem - loni šlo o Mercedes, letos mají vlastní. S tím jinak dosáhli znatelného pokroku a šasi by také nemělo být horší než loni, byť ho na poslední chvíli museli přizpůsobovat po změně pohonu, což se neobešlo bez kompromisů.