Příčinou je žaloba, kterou u belgického soudu podal bývalý pilot týmu Caterham Charles Pic. Důvodem je skutečnost, že tým přes podepsanou dohodu neposkytl francouzskému pilotovi vůz pro testovací jízdy, což přiznal později i šéf Lotusu Carlos Lopéz. Na základě této akce se ve čtvrtek v podvečer objevili v garáži Lotusu zástupci soudu, ovšem jejich přítomnost nevedla k jakémukoli zabavení nějaké součásti inventáře stáje.
Jednání mezi advokáty obou zmíněných stran budou pokračovat, přičemž zejména zástupci Lotusu doufají, že dojde k dohodě před uplatněním dalších soudních nařízení během víkendu. Může totiž nastat krajní situace, že vozy budou zabaveny a zůstanou i po závodě v belgickém paddocku.
Náměstek šéfa Lotusu Federico Gastaldi vydal pro server Motorsport.com prohlášení: "S předchozím pilotem jsme hodlali pokračovat v rozhovorech, když přišlo toto neočekávané opatření, které nás zastihlo poněkud nepřipravené. Nemůžeme na každou Grand Prix vozit s sebou právníka, takže jsme učinili několik telefonických hovorů, abychom pochopili, oč vlastně protistraně jde. Ohledně našeho závodního víkendu nemám obavy, situace je pod kontrolou a věřím, že celá záležitost bude vyřešena smírně."
Přítomnost exekutorů u Lotusu znamenala, že personál nesměl ve čtvrtek až do pozdního večera u garáže odejít, což ovšem bylo v rozporu s pravidly, podle nichž musí veškerý personál do určitého termínu své boxové stání opustit. Tým proto vysvětloval sportovním komisařům, že by případ měl být posuzován nikoli podle sportovních řádů, protože jejich pobyt v boxech se netýkal žádných technických úprav jakéhokoli monopostu.
FIA proto také následně vydala prohlášení, z něhož vyplývá, že v průběhu Grand Prix Belgie nehrozí v tomto případě Lotusu žádný trest: "Incident nebude posuzován jako nerespektování článku 30.19 sportovního řádu, neboť jeho podstata nevedla k jeho porušení. Důvodem pro takové rozhodnutí je fakt, že nešlo o záležitost sportovní nebo technické povahy spojenou s pracovními úkony prováděnými příslušníky týmu na voze."
Historie zná podobný případ - při Grand Prix Německa 1976 zabavili zástupci soudu pro oblast Koblenz vozy týmu Brabham-RAM, protože jeho šéf John McDonald porušil smlouvu s pilotem Lorisem Kesselem a odmítl mu poskytnout vůz. O rok později v depu holandského Zandvoortu byl dokonce McDonald na základě žaloby podané přes Interpol zatčen.