FIA změnou pravidel pro špičku nosu připravila inženýrům perné chvilky - vozy při prvních simulacích přišly až o 10 % svého celkového přítlaku. Inženýrům chvíli trvalo, než se dostali na loňské úrovně. Problém působí posunutí víru Y250, který pak negativně ovlivňuje proudění podél vozu směrem dozadu.
Ideální řešení se zdá být jasné: krátký nos. S opravdu krátkými nosy ale prošli nárazovými testy u FIA pouze Lotus a Mercedes. Ostatní, jako například Ferrari, McLaren či Toro Rosso, zatím jezdí s delšími vozy.
Ředitel výkonnosti Williamsu Rob Smedley byl překvapen, když je viděl: "Sotva si dokážu představit, že dosáhnout minulých úrovní přítlaku. My jsem to zkoušeli a na nic dobrého jsme nepřišli. U nás to jde jen s krátkým nosem," cituje Auto Motor und Sport.
McLaren chce přijít s kratší verzi svého nosu, který by se více podobal
řešení Mercedesu (foto: McLaren)
S takovým řešením je ale velmi náročné projít u FIA nárazovými testy. Mercedesu s 85cm dlouhým nosem se to podařilo až na čtvrtý pokus - to ale měl k dobru zkušenosti z loňska, které soupeřům s tak krátkým řešením chybí. Williams musel přidat ke svému nosu drobnou špičku, se kterou podruhé prošel na poslední chvíli, podobné řešení vidíme u Red Bullu.
U FIA se nyní šikují týmy s žádostí o další testy - připravují druhé či už dokonce třetí verze svých nosů. Technický ředitel Toro Rosso James Key potvrzuje, že mezi ně patří také: "Naším cílem je mít na začátku sezóny jiný nos." V současné době mají dlouhý, rádi by ale přešli na podobné řešení, jaké má Mercedes.
Nos vozu Toro Rosso STR10 (foto: Scuderia Toro Rosso)
Krátké nosy mají v plánu pochopitelně také Ferrari a McLaren. Oba již v Jerezu dnes jezdí, ale pouze s testovacími verzemi, které navrhli pouze pro to, aby se nezdržovali s nárazovými testy a mohli ujet co nejvíce kilometrů.
V Jerezu jde hlavně o prvotní zkoušky vylepšených motorů, v případě McLarenu jde o zcela novou pohonnou jednotku Hondy. Pokud vše půjde dobře, uvidíme ty správné verze nosů během příštího testu v Barceloně.