Pět hodin před začátkem prvního tréninku zaslal ředitel závodů Charlie Whiting týmům nové pokyny. Jak se očekávalo, některá nařízení bere FIA zpět. Do konce roku bude benevolentnější, od sezóny 2015 však dojde ke zpřísnění tak, jak bylo původně ohlášeno.
Co tedy zůstává zakázáno?
Tipy ke zlepšení jízdy, jako "v zatáčce č. 3 nejezdi přes obrubníky, šetři palivo a 20 m dříve před brzděním pouštěj plyn (tzv. lift & coast), používej vyšší rychlostní stupeň, tvůj týmový kolega je ve 3. sektoru o 2 desetiny rychlejší, jezdi jinou stopu, máš příliš horké pneumatiky."
Seznam zakázaný pokynů (rádiem či cedulí na boxové zídce):
- jízdní stopy na okruhu
- kontakt s obrubníky
- nastavení parametrů vozu pro specifické zatáčky
- porovnání s časy soupeřů v sektorech či absolutní časy jiných pilotů v sektorech
- rychlosti v zatáčkách ve srovnání s jiným jezdcem
- volba převodových poměrů
- brzdné body
- hodnocení brzdění ve srovnání s jiným jezdcem
- hodnocení brzdění či používaní brzd obecně
- stabilita vozu při brzdění
- používání plynu ve srovnání s jiným jezdcem i obecně
- používání DRS ve srovnání s jiným jezdcem
- používání tlačítka pro předjíždění
- jízdní techniky obecně
FIA naopak povolila inženýrům předávat pokyny, které se týkají nastavení na volantu. Jezdec tedy může měnit vyvážení brzd, nesmí mu však říci, aby to dělal pouze v některých zatáčkách. Dále se může dozvídat informace o spotřebě, opotřebení brzd, stavu baterie či o pomalém defektu. Od sezóny 2015 ale budou zakázány i tyto zprávy.
Piloti budou moci i nadále dostávat pokyny ohledně nastavení na volantu, motorových
map, opotřebení brzd, nabití ERS či defektů (foto: Scuderia Ferrari)
Původní sada omezení by totiž znevýhodnila pět týmů, které nepoužívají větší grafické displeje na volantech, tj. Force Indii, Lotus, Red Bull, Toro Rosso a Williams (používají pouze úzký displej na okraji kokpitu). Jejich jezdci by měli problémy při procházení údajů, vůči nim by to bylo nefér. Ostatní týmy by si mohly snadno upravit svůj software, aby na volantu zobrazoval více potřebných údajů.
Omezení radiokomunikace v plné podobě může být ale jen prvním z přísných kroků. Bernie Ecclestone včera naznačil, že by chtěl v budoucnu zcela zakázat i telemetrii (psali jsme zde) - po pilotech by tedy "oslepli" také inženýři v boxech.