David Coulthard byl stejně jako mnoho jiných velmi spokojen s Velkou Cenou Bahrajnu. Užíval si ji, ale podle něj jedna vlaštovka jaro nedělá. Uvědomuje si, za jakou cenu dnes jezdci dosahují své úspěchy, i za cenu ohrožení zdraví.
„V Bahrajnu jsme viděli skvělý závod, ale neměli bychom zapomínat na jednu věc: vývoj nových technologií ještě není u konce, navíc se negativně projevuje na jezdcích, kteří musí hubnout. Tento problém vyvolává vážné obavy.
Jistě, Velká cena Bahrajnu měla skvělý průběh. Mercedes dovolil svým jezdcům, aby mezi sebou svedli boj, za co byli odměnění prvními dvěma místy a diváci viděli souboje kolo na kolo. Souhlasím s tím, že bahrajnská show byla potřebná po vlně kritiky nových pravidel, která jsou platná od této sezony. Ale nebudu se tvářit, že je vše v pořádku. Jeden dobrý závod ještě neznamená, že bude dobrá celá sezona.
Už jsem se v minulosti vyjadřoval o slabém zvuku nových motorů, teď bych měl na srdci jiný problém. Podstata je v tom, že nové pohonné jednotky jsou technologicky složité, aby držely krok s požadavky současného světa, jenomže jsou pomalejší a tišší než předešlé osmiválce, navíc jsou těžší. Předtím měly vozy váhu 640 kg, teď je to 690 kg. A každých 10 kg znamená časovou ztrátu přibližně tří desetin sekundy na jedno kolo.
V současnosti se za vše musí platit. Nové pohonné jednotky jsou těžší, vozy se jen s velkým úsilím vejdou do váhového limitu stanoveného pravidly, týmy se musí vypořádat s novými hybridními technologiemi. Na okraji zájmu zůstali jezdci. V nové situaci mají výhodu ti, kteří jsou menšího vzrůstu a jsou lehčí, to se nedá popřít.
A to není úplně spravedlivé. Myslím si, že úspěch v závodě má záviset na umění jezdce a rychlosti jeho reakcí, ne na jeho mírách. Když jsem byl mladý a začínal jsem svou jezdeckou kariéru, měl jsem potíže se stravou. Myslel jsem si, že můžu zhubnout tak, že stravu vyvrátím. Byl jsem jen samá kost a kůže. Byl bych nerad, kdyby si někdo ze současných jezdců zopakoval mé trápení. Možná k tomu nedojde, ale měli bychom dávat pozor.“
Piloti sezóny 2014 (foto: Scuderia Ferrari)
Aby dal svým slovům větší váhu, uvádí Coulthard i nové příklady špatného vlivu nových pravidel na jezdce F1.
„Před závodem v Bahrajnu se Jean-Eric Vergne přiznal, že kvůli svému hladovění musel navštívit nemocnici. Jenson Button vyloučil ze své stravy sacharidy. Adrian Sutil jel závod v Sakhiru bez nápoje v kokpitu.
Možná si někdo myslí, že jezdce F1 není třeba litovat, spí v pětihvězdičkových hotelech, dostávají nemalé peníze, ale netrpí jen jezdci, trpí celá F1. Náš oblíbený sport nesmí být takový.
Například takoví jezdci jako Lewis Hamilton a Nico Rosberg. Lewis letos ztratil významnou část své svalové hmoty, zdá se mi, že mají s Nicem stejnou váhu. Myslíte, že se jich problém netýká? Mýlíte se!
Váha se stala natolik významným faktorem, že když se jednomu z nich podaří těsně před závodem shodit ještě půl kila navíc, garantuje mu to převahu nad soupeřem, zejména v takovém závodě, jaký jsme viděli v Bahrajnu. Chceme, aby jezdci hladověli a potili se v saunách, aby získali náskok na svého soupeře?“
Co s tím? David Coulthard by zřejmě zvolil pomalejší přechod na nové technologie s ohledem na zdraví jezdců. Pomohla by i lepší pravidla.
„Podle mého názoru je potřebné pevně stanovit váhu vozu a jezdce, aby se všichni mohli podle toho orientovat. Mohl by to být nějaký průměrný ukazovatel, z kterého by mohly týmy vycházet. Měli bychom se vrátit k tomu, aby závody rozhodovalo jezdecké umění, ne váha účastníků.
Změny v pravidlech by měly být sportu na prospěch. Nechci říct, že celá koncepce F1 je chybná. Budoucnost automobilového průmyslu asi netkví jen v uhlovodíkovém palivu. Nové technologie zkrátka ještě nejsou dokonalé.
Lidé můžou mluvit o znečišťování ovzduší, o nových ekologických pohonech. Ale pokud budou muset jezdci hladovět až do polomrtva a pokud budou špičkové týmy ignorovat potenciálního mistra světa – Nica Hülkenberga – jen kvůli jeho váze, tak to znamená, že F1 má vážný problém.“