Singapur je okruhem vyžadujícím maximální přítlak. Týmy zde kvůli velkému počtu pomalejších zatáček volí zcela opačný extrém, než tomu bylo před 14 dny v Monze. Podívejme se nejdříve na konfiguraci okruhu.
Startovní rovinka je zakončena zajímavou šikanou skládající se ze tří zatáček, po níž následuje středně rychlá pátá zákruta prověřující aerodynamický přítlak monopostů. Za ní se nachází nejdelší rovinka a nejrychlejší místo trati s nejtvrdším brzděním do sedmé zatáčky.
Ta už náleží do nejdelšího druhého sektoru, který je o dobrém mechanickém přítlaku. Po 8. a 9. pomalé zatáčce piloty čeká velmi obtížná šikana Sling (skládá se ze tří, ale počítá se jako jedna zatáčka), středně rychlá šikana 11/12 a pomalá 12. zatáčka za mostem. Na rovince končí druhý sektor.
Po něm přichází třetí a další tvrdé brzdění do zatáčky č. 14 a sekce podobný pomalých šikan 16/17, 18/19 a 20/21 vyžadujících precizní řízení a dobrou trakci. Poslední dvě zatáčky v nájezdu na cílovou rovinku se jedou jako jedna pouze s lehkým ubráním plynu.
Čidlo pro měření maximálních rychlostí (speed trap) se podobně jako ve Spa nenachází v nejrychlejším místě okruhu (před zatáčkou č. 7), ale na konci startovní/cílové rovinky. O technických detailech a nárocích městské trati v Singapuru jsme psali zde.
Mapa městského okruhu v Singapuru (zdroj: FIA)
V kvalifikaci jsme sledovali v Q2 nádherný souboj Hamiltona s Vettelem, Red Bull však v Q3 nedokázal udělat ten pomyslný krůček a udržet tempo s McLarenem.
Britovi se podařilo poskládat všechny své nejrychlejší sektory do jednoho kola, podobně jako jeho kolegovi Buttonovi, Maldonadovi či Di Restovi. Vettel mohl být o 0,041 s rychlejší, o sedm setin si mohli polepšit i Alonso, Webber či Grosjean, pokud by se jim podařilo totéž.
McLaren byl díky své efektivní aerodynamice nejrychlejší v prvním sektoru s dlouhou rovinkou, na jejímž konci jim byla naměřena také absolutně nejvyšší rychlost: Hamiltonovi 301,9 km/hod, Buttonovi 301,6 km/hod - toho však v čase v tomto sektoru dokázal o 98 tisícin sekundy překonat Vettel.
Hamilton stanovil rekordy ve všech sektorech, v tom druhém mu však byl nejblíže Alonso, ve třetím překvapení večera - Maldonado. Ferrari nejvíce ztrácelo v prvním a ve třetím sektoru.
Tabulka č. 1 - Časy v sektorech
Na rovinkách dominovaly vozy s motorem Mercedes, více než 300 km/hod jeli i Vergne s osmiválcem Ferrari za zády a Senna s Renaultem.
Zajímavé je si povšimnout rozdíly mezi rozdíly v maximálních rychlostech dosahovaných na konci prvního a na konci třetího sektoru, který se nachází kousek za středně rychlou zatáčkou před cílovou rovinkou. Odhaluje, jak velký přítlak dokáže generovat aerodynamika jednotlivých monopostů.
Zatímco Red Bully byly na konci rovinky na úrovni HRT či Marussie, díky výborné aerodynamice patřily v nájezdu na cílovou rovinku mezi deset nejrychlejší vozů.
Velkým zklamání je propadák Sauberu. Kobajaši stál před 3 týdny ve Spa v první řadě, ale dnes se poroučel již v první části společně s Caterhamy, Marussiemi a vozy HRT. Švýcaři v nastavení zkoušeli všechno možné, ale nepodařilo se jim odstranit problémy s přetáčivostí. Vozu C31 jakoby chyběl přítlak a piloti v něj neměli důvěru, proto na trati neodpouštějící chyby nemohli jezdit na limitu.
Tabulka č. 2 - Maximální rychlosti