Čím je zajímavý okruhu v Šanghaji a jaké jsou jeho technické parametry? (+video)

Petr Hlawiczka, 12. dubna 2012, 16:00 Google+

O víkendu nás čeká třetí závod letošní sezóny - Velká cena Číny. Jaké jsou parametry tamějšího okruhu a jaké výzvy pro techniku i piloty skrývá?

Počet komentářů:  1 komentář (Poslední 13.04. 13:43) Napište svůj názor
McLaren

McLaren | foto: McLaren

Sdílejte článek

Nedělní Velká cena Číny je vypsána na 56 kol, což představuje celkovou vzdálenost 305,066 km. 5451 m dlouhý Mezinárodní okruh v Šanghaji obsahuje zajímavou směsici zatáček a také velmi dlouhou rovinku. Trať není hrbolatá a během víkendu časy díky pogumování vždy rychle klesaly. S jízdou přes obrubníky zde nejsou problémy.

V Šanghaji obvykle panuje chladnější počasí než v Malajsii, týmy navíc po průběhu víkendu v Sepangu budou v pátek pracovat ještě usilovněji než obvykle. Předpověď slibuje polojasno a nízké teploty: po celý víkend by neměly příliš překročit hranici 20 °C, bude tedy podobné tomu, s nímž jsme se setkali v úvodu sezóny v Austrálii

S chlazením monopostů by týmy mít problémy neměly, proto se setkáme s menšími otvory na vozech a zřejmě zmizí i některá žebrování v karosériích. Vítr má velký vliv na jejich chování ve druhém sektoru, také pro dosahování maximálních rychlostí.

map
Mapka okruhu (podklad: formula1.com)

Nachází se zde zajímavá směsice pomalých, středně-rychlých i rychlých zatáček. Vozy jezdí s vyšším aerodynamickým přítlakem, který je důležitý kvůli kombinaci těch pomalejších zákrut. Z celkového počtu 16 jich je 9 pravotočivých, 7 levotočivých - jezdí se ve směru hodinových ručiček. Průměrný poloměr zatáčky zde činí 136°, průměrná rychlost jejich průjezdu 130 km/hod. Průměrná rychlost na kolo se pohybuje kolem 205 km/hod.

Ideální místo pro předjíždění bude letos obohaceno o stejně dlouhou DRS zónu jako minulý rok. pro využití nastavitelných zadních křídel v závodě totiž začíná 752 m před zatáčkou č. 14 (cca 420 m za zatáčkou č. 13), která uzavírá 1175m dlouhou rovinku. Pilotům těsně pronásledující vůz před sebou tak před brzděním do prudké pravotočivé zatáčky poskytne výhodu v úseku necelých 625 m před sešlápnutím brzdového pedálu.

pirelli
Pirelli do Číny přivezlo měkkou a středně-tvrdou směs

Pirelli přiveze měkkou (žlutá barva) a středně-tvrdou (bílá) směs, stejně jako pro závody v Malajsii či pro stále diskutovaný Bahrajn. Mezi oběma směsmi je rozdíl kolem 0,3 sec/kolo. Zdá se, že pneumatiky mají velmi malé rozpětí špičkové výkonnosti, v němž je na rozdíl od nejrychlejších týmů dokázali v Sepangu udržet pouze Ferrari, Sauber a Williams, což se však změní s tím, jak budou týmy získávat více dat během tréninků v sezóně.

Pneumatiky jsou zde dost zatěžovány: okruh krom dvou delších rovinek a prudkého brzdění obsahuje 16 zatáček různých typů, přičemž v některých (7. a 8.) působí na gumy vysoké boční přetížení.

Strategie: Piloti by kvůli nižším teplotám a méně drsnému povrchu měli stavět dvakrát až třikrát, což byla loni vítězná strategie. Boxová ulička na čínském okruhu měří 382 m, časová ztráta za její průjezd představuje 17,5 vteřiny (21 sec včetně zastávky). Riziko vyjetí safety-caru je poměrně vysoké: 43 %, průměrně během závodu vyjíždí 0,7krát.

aerial
Letecký pohled na okruh v Šanghaji

Brzdění po dobu 3,11 sec na vzdálenosti 125 metrech z rychlosti kolem 322 km/hod (s aktivovaným DRS, z 312 km/hod s uzavřeným křídlem) na 62 km/hod na konci rovinky před zatáčkou č. 14 vyžaduje výbornou stabilitu při masivním přetížení 6,08 G. Piloti v tomto místě musí vyvinout na pedál tlak o síle až 162 kg, čímž se dle společnosti Brembo dosahuje brzdného výkonu 2 636 kW.

Z pohledu brzd Šanghaj jinak není náročným okruhem - brzdí se jen na 8 místech, 14 % času jednoho kola. Opotřebení brzd je zde střední, nároky na jejich chlazení průměrné.


Předpověď počasí na víkend
(zdroj: formula1.com)

Motory v Číně nedostávají zabrat tak jako na některých jiných okruzích, nároky na ně jsou nižší. Důraz je zde kvůli dvěma delším rovinkám kladen zejména na jejich čistý výkon. V tom jim nahrává nadmořská výška (10 m n. m.), vysoký tlak vzduchu (loni 1024 hPa) i nižší teploty a vlhkost (loni 35%).

Naplno se jede 55 % jednoho kola, což je relativně málo. S tím je spojena i nižší spotřeba paliva: 2,55 kg na jedno kolo. Na startu závodu musí mít vozy natankováno 148 kg benzínu. Spotřeba 10 kg se ve výsledném čase projevuje zrychlením o 0,34 sec na kolo.

V pomalé druhé, třetí a čtvrté zatáčce, v nichž je důležité správná akcelerace z nízkých rychlostí, musí motor jemně poskytovat konzistentní krouticí moment. Na výjezdu za zatáček mají piloti problémy s trakční stabilitou zejména v zatáčkách č. 6 a 14.

kers
Plán využívání KERSu (zdroj: Williams F1 Team)

Jak je to v Číně s využíváním KERSu? Nejvýhodnější je ho aktivovat na čtyřech místech: na 0,8 sec při výjezdu ze zatáčky č. 4; na 0,7 sec na výjezdu ze šestky, na 3,2 vteřiny po 12. zatáčce a zbylé 2 sec z celkového limitu 6,7 sec na kolo při nájezdu na cílovou rovinku. KERS na této trati pomáhá vylepšit čas na kolo o 0,24 sec. Není to mnoho, ale pokud by měl tým F1 na vybranou, určitě by po něm sáhl.

Převodovka musí během jednoho kola 52krát změnit změnám rychlostních stupeň, v Šanghaji je vystavována střední zátěži.

Průjezd okruhem s Jensonem Buttonem (zdroj: Youtube)

Rekord okruhu v závodě zde zajel v roce 2004 Michael Schumacher: 1:32,238 min. Loni zde byl v kvalifikaci nejrychlejší Sebastian Vettel v kvalifikaci - 1:33,706 min, v závodě pak jeho týmový kolega Mark Webber - 1:38,993 min.

Vytisknout

Diskuze: Čím je zajímavý okruhu v Šanghaji a jaké jsou jeho technické parametry? (+video)

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 1, poslední 13.04.2012 13:43 Vložte komentář

Zobrazen poslední komentář. Vstupte do diskuze Vložte komentář

Související články

Doporučujeme

Další články

Aktuálně

McLareny ve Velké ceně Austrálie

Jak velké vylepšení veze McLaren do Miami?

Adrian Newey přemýšlí o své budoucnosti

Odejde Newey k Ferrari? K překvapivému kroku se vyjadřuje jeho kamarád Patrese

Nico Rosberg a Lewis Hamilton těsně za sebou

"Škody po vzájemných kolizích jsme s Lewisem museli od Barcelony 2016 hradit," prozrazuje Rosberg

Havárie po prvním restartu GP Číny 2024

Piastri zkritizoval Strolla, McLaren zjišťuje, proč byl v Číně tak rychlý + VIDEO

Lewis Hamilton se v letošním ročníku nadále trápí

PROHLÁŠENÍ PO ZÁVODĚ: U Red Bullu se slaví, nadšený je i Norris

Daniel Ricciardo dostal postih pro příští závod (ilustrační foto)

Tresty v Šanghaji i po závodě, potrestán je i Ricciardo

Lando Norris se možná překvapivě vklínil mezi dominantní Red Bully (ilustrační foto)

GP ČÍNY - Drama uprostřed závodu míchalo pořadím, Verstappen byl opět na vlastní vlně

Max Verstappen zajistil Red Bullu jubilejní sté pole position (ilustrační foto)

SPRINT ČÍNY - Prohlášení po sprintu a kvalifikaci. Red Bull slaví, ostatní opatrně doufají

Max Verstappen a Sergio Pérez v Bahrajnu

Kvalifikační double Red Bullu, Hamilton vyhořel

Fernando Alonso se stal smutným hrdinou sprintu (ilustrační foto)

SPRINT ovládl Verstappen, dramatický boj o bronzovou příčku

  • Pátek

    • Trénink (18:30 - 19:30)
    • Kvalifikace (22:30 - 23:14)
  • Sobota

    • Závod (18:00 - 19:00)
    • Kvalifikace (22:00 - 23:00)
  • Neděle

    • Závod (22:00)

Průběžné pořadí šampionátu:

1. VERSTAPPEN, 2. PÉREZ, 3. L... Celé pořadí

dní | hod | min | sek

reklama

Doporučujeme

Red Bull

Red Bull tápe, Vettel bude zítra v Číně jezdit se starší verzí výfuků

Čtěte dále

Nejčtenější články

  1. "Škody po vzájemných kolizích jsme s Lewisem museli od Barcelony 2016 hradit," prozrazuje Rosberg

  2. Jak velké vylepšení veze McLaren do Miami?

Fotogalerie

reklama

Zprávy odjinud