Technické parametry a výzvy zmodernizovaného okruhu v Silverstone

Petr Hlawiczka, 7. července 2011, 07:00 Google+

Oblíbený klasický okruh v Silverstone letos prošel další velkou úpravou, závodní víkend bude navíc okořeněn změnou v pravidlech týkajících se využívání výfuků. Jaké jsou technické parametry a výzvy této historické dráhy?

Počet komentářů:  1 komentář (Poslední 07.07. 14:07) Napište svůj názor
Mercedes

Mercedes | foto: Mercedes AMG F1 Team

Sdílejte článek

Velká cena Británie načne druhou polovinu letošní sezóny Formule 1. Zmodernizovaný okruh přináší pro týmy řadu nových výzev v místě bohatém na historii - vždyť první velká cena F1 se zde jela již v roce 1950! Ta letošní bude zpestřena změnou předpisu týkající se využívání výfuků: pokud pilot nebude mít nohu na plynu, nebude možno využívat foukání k navyšování přítlaku, což postihne všechny přední týmy. Kdo na to doplatí nejvíce, na to nám odpoví až sobotní kvalifikace.

Po změně konfigurace dráhy, která byla minulý rok o 745 m prodloužena, letos došlo k další velké změně - paddock byl přesunut na rovinku před zatáčkou Abbey, proto se změnilo také číslování zatáček: bývalá první zatáčka po startu je nyní v pořadí až devátá.

Jedno kolo v Silverstone měří 5 891 m. Velká cena Británie je letos vypsána na 52 kol, její vítěz tedy v neděli  10. července 2011 bude muset ujet 306,227 km.

Pro mnohé týmy se jedná o domácí závod - většina z nich má totiž ve Velké Británii své továrny. I výrobce motorů Cosworth má své výrobní prostory v Northamptonu, který leží 16 km od okruhu. Cosworth v tamějším regionu patří k největším zaměstnavatelům. Vedle dráhy sídlí také Force India.

mapka
Mapka okruhu s vyznačením DRS zóny - o ní více zde
(podklad: formula1.com)

Okruh obsahuje 18 zatáček, z toho 10 pravotočivých a 8 levotočivých. Jezdí se ve směru hodinových ručiček. Okruh obsahuje řadu velmi rychlých zatáček: osm jich piloti projíždějí rychlostí převyšující 250 km/hod. V zatáčce č. 11 rychlost neklesá pod 270 km/hod, ta se jede ale naplno. Skutečnou nejrychlejší zatáčkou je hned ta první (Abbey), kde musí piloti při nájezdu do ní v rychlosti kolem 290 km/hod na chvíli sundat nohu z plynu. Pouze ve dvou zákrutách musí zpomalit pod 100 km/hod, tou nejpomalejší je Vale - 80 km/hod.

Na třech delších rovinkách monoposty přesahují rychlost 300 km/hod. Nejrychlejším místem je úsek před zatáčkou č. 15, kde by mohly dosahovat až 315 km/hod. Přesto týmy volí kvůli konfiguraci zatáček spíše střední přítlak. Důležité je správné vyvážení vozu v zatáčkách Becketts, do nichž najíždějí rychlosti přes 300 km/hod.

Nejdéle jsou vysokému bočnímu přetížení piloti vystaveni v zatáčce č. 9 - po dobu 2,5 sekundy na ně působí síla 3,7 G. To nejvyšší ale zažívají v Abbey - až 4,8 G (4 G po dobu 1,3 sec). Vůz musí vydržet boční tlak o síle 2,2 tuny. Znamená to, že vytváří přítlak 2,5násobně vyšší, než činí jeho hmotnost.

Na plný plyn se jedou dvě třetiny okruhu, mezi zatáčkami 13 a 15 s plynem na podlaze 833 m. Zajímavý je i 1,88km dlouhý (32 % délky okruhu) úsek Becketts, kde se v rychlém sledu střídá levotočivá (č. 10 - 300 km/hod při 2,2 G), pravotočivá (Maggots, 275 km/hod při 4,8 G), levotočivá (č. 12, 230 km/hod při 3,9 G), pravotočivá (č. 13 - 240 km/hod při 3,9 G) a levotočivá (Chapel, 240 km/hod při 2,2 G) zatáčka. Piloti se zde lehce dotknou brzy v zatáčce č. 12, o něco více (cca 35 %) před 13. zatáčkou. Projedou jej za 25 sekund průměrnou rychlostí 272 km/hod, rychlost neklesá pod 195 km/hod.

copse
Alonso stíhá Rosberga minulý rok v Copse
(foto: Mercedes GP)

Na brzdě piloti tráví 14 % času - z pohledu brzd a nároků na jejich chlazení se jedná o nenáročnou trať, během závodu zde dochází k jejich nízkému opotřebení, kvůli nedostatku brzdění (pouze tři místa, kde se tvrdě brzdí) se zde týmy potýkají s problémy při udržení jejich provozní teploty a dobíjení KERSu - proto Force India i Red Bull přemýšlejí, že by se ho tentokrát zcela vzdaly.

Průměrná spotřeba paliva zde loni činila 2,36 kg (u Renaultu, Williams udává 2,9 kg) paliva na kolo, letos bude zřejmě o něco málo vyšší. Deset kg paliva zpomaluje vozy o 0,4 sec na kolo.

Na strategie bude mít letos významný vliv nová boxová ulička, jejímž průjezdem je možné si zkrátit dvě pomalé zatáčky. Paul Hembery proto očekává 3 - 4 zastávky na závod.

Motory jsou zde podrobeny vysoké zátěži: hodně času tráví ve vysokých otáčkách, což se projevuje i na spotřebě. Převodovka zde má velmi lehkou práci: během 6km okruhu musí změnit rychlostní stupeň pouze 50krát.

Pirelli s sebou na víkend veze měkkou (tzv. option, žlutá barva) a tvrdou (prime, stříbrná barva) směs ze své škály pneumatik na suchou vozovku stejně jako vloni. Krom nich má přibalené samozřejmě i přechodné pneumatiky (intermediate) a pneumatiky do deště (wet). Okruh je na pneumatiky kvůli rychlým zatáčkám docela náročný, podobný jako ten v Barceloně. Žroutem gumy by měla být zatáčka Copse, která byla letos přeasfaltována.


Průjezd okruhem s Felipem Massou

Rekordní čas na nové konfiguraci zajel během loňské velké ceny Fernando Alonso na Ferrari - 1:30,874 min, kvalifikaci vyhrál Sebastian Vettel v čase 1:29,615 min. Průměrná rychlost jeho kola činila 236,65 km/hod.

Vytisknout

Diskuze: Technické parametry a výzvy zmodernizovaného okruhu v Silverstone

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 1, poslední 07.07.2011 14:07 Vložte komentář

Zobrazen poslední komentář. Vstupte do diskuze Vložte komentář

Související články

Doporučujeme

Další články

Aktuálně

Lance Stroll bude očekávat, zda defekt jeho vozu bude do kvalifikace možné opravit

Třetí trénink v USA nevybočil z „normálu“ - poněkud humorný závěr nesebral Mercedesu prvenství

Alexander Albon v druhém tréninku strávil více času v boxech (ilustrační foto)

Druhý trénink v Las Vegas noční můrou pro Williams, v čele opět Hamilton

Lewis Hamilton si v prvním tréninku připomněl „staré časy“

V Las Vegas pod nadvládou Mercedesu - první trénink opanoval Hamilton

Ferrari SF-24 Carlose Sainze na startovním roštu

"Las Vegas nám bude sedět více než McLarenu." Ferrari zaútočí na titul

Max Verstappen vyváží Landa Norrise mimo trať

"V takové situaci jsem poprvé." Norris o tom, jak jeho přátelství s Verstappenem ovlivňuje boj o titul

Carlos Sainz stříhá v Maranellu metr

"Zbývající závody s Ferrari nebudou mou poslední šancí na vítězství," věří Sainz mířící k Williamsu

McLaren je jedním z témat našeho ohlédnutí za předposlední částí sezóny

Jednou z mála jistot současné F1 je rekordman Fernando Alonso

Max Verstappen se svou trofejí

Colapinto varován před přestupem k Red Bullu: "Zničí tě!"

Valtteri Bottas v F1 se závoděním brzy skončí

Stake F1 úplně obmění svou jezdeckou sestavu, místo Bottase přichází nováček z Brazílie

Sergio Pérez sezónu za Red Bull podle Helmuta Marka dokončí

Colapinto či Sainz do Red Bullu místo Péreze? Spekulace sílí

Průběžné pořadí šampionátu:

1. VERSTAPPEN, 2. NORRIS, 3. L... Celé pořadí

dní | hod | min | sek

reklama

Doporučujeme

Mateschitz, Dietrich

Button: Největší šanci bychom měli za deště

Čtěte dále

Nejčtenější články

  1. "Las Vegas nám bude sedět více než McLarenu." Ferrari zaútočí na titul

  2. Druhý trénink v Las Vegas noční můrou pro Williams, v čele opět Hamilton

  3. V Las Vegas pod nadvládou Mercedesu - první trénink opanoval Hamilton

  4. Třetí trénink v USA nevybočil z „normálu“ - poněkud humorný závěr nesebral Mercedesu prvenství

Fotogalerie

reklama

Zprávy odjinud