McLaren si pohrává s prouděním vzduchu, má dva otvory na vstupu a dva na výstupu. Standardně proudí vzduch jedním způsobem, ale jezdec může proudění změnit pohybem ruky nebo nohy. Změna průtoku vzduchu má vliv na zadní spoiler a zvýšení maximální rychlosti.
Pohyblivé aerodynamické zařízení jsou zakázány, ale pohyb pilota nikoliv a Mezinárodní automobilová federace dala řešení konstruktérů z Wokingu zelenou.
"Tušili jsme, že McLaren na něčem takovém pracuje, ale nevěděli jsme, jak to funguje, teď už rozumíme a budeme si muset připravit vlastní verzi. FIA souhlasí a všichni něco takového dříve či později nasadíme," uvedl šéf Mercedesu Ross Brawn, jenž je letos v pozici lovce, zatímco loni díky spornému difuzoru představoval lovenou kořist.
Jiného názoru je ale technický ředitel Lotusu Mike Gascoyne, který nové řešení zcela odmítá. "Jsem přesvědčen, že jde o pohyblivé aerodynamické zařízení, neboť se tím mění podle potřeby aerodynamika vozu. Vím jak zní pravidla a interpretace, jež řešení McLarenu povoluje, je hloupá."
Gascoyne se totiž pozastavil nad příčinou a následky. Zelená novému řešení přinese nákladné přestavby vozů a výsledkem bude úspora dvou tří desetin vteřiny na kolo. Jaký to má efekt, ptá se konstruktér, všichni to za chvíli budeme mít.
Na straně jedné je argumentace týmu Lotus pochopitelná, z druhé strany hodnotím počin McLarenu velmi kladně, neboť se znovu dostáváme tam, kde jsme si dlouhé roky přáli být. Desetiny ukrajují technické finesy, nové nápady v duchu Colina Chapmanna a ne stovky kilometrů při testech různě ohnutých křidélek na bočnicích.