V kvalifikaci zvítězil Hamilton, Verstappen ve třetí části havaroval

F1NEWS.CZ / MaMa, 4. prosince 2021, 19:20 Google+

Do premiérové VC Saudské Arábie odstartuje z pole position Lewis Hamitlon. Z druhého místa se raduje jeho týmový kolega Valtteri Bottas. Třetí Max Verstappen se sice celou kvalifikaci pohyboval na nejvyšších příčkách, ale ve třetí části se při svém posledním pokuse dotknul zdi v poslední zatáčce, díky čemuž nedokončil své rychlé kolo.

Počet komentářů:  277 komentářů (Poslední 05.12. 20:51) Napište svůj názor
Lewis Hamilton v závodě v Kataru

Lewis Hamilton v závodě v Kataru | foto: Mercedes AMG F1 Team

Q1

Prvními jezdci, kteří si zapsali čas v kvalifikaci v Džiddě bylo duo jezdců Williamsu, přičemž Latifi byl o necelých 5 desetin rychlejší, ale hodnota nejrychlejších kol a časů jednotlivých sektorů se neustále měnila, protože na trať se vydali všichni jezdci s tím, že byl v třetím sektoru v poslední zatáčce opravdu zmatek. Po prvních pokusech se na prvním místě objevil Max Verstappen s náskokem necelých 5 desetin na Landa Norrise, mezi ně se ale ještě dostal Sergio Pérez, který ztratil necelé 4 desetiny na provizorní nejrychlejší kolo.

Někteří jezdci ještě zůstávali na trati, aby svá kola ještě vylepšili. Jedním z nich byl i Lewis Hamilton, který při svém prvním pokuse probrzdil první zatáčku. Jeho druhé kolo bylo o poznání lepší. Skvělé kolo zajel i Carlos Sainz, který se dostal před Hamiltona o více než desetinu vteřiny.

Pět minut do konce první části a trať se začala opět zaplňovat monoposty. Na čele se opět objevil Max Verstappen, ten se ale dopustil v 1. sektoru chyby, kdy se mu smýknul jeho vůz. Toho se rozhodl využít Valtteri Bottas, který Holanďana přeskočil o více než 2 desetiny, za ním byl o další 4 setiny Carlos Sainz. Skvělé kolo se povedlo zajet Pérezovi, ten se dostal o 36 setin před Bottase. Svůj čas se ještě snažil vylepšit Hamilton, ten ale udělal v 1. zatáčce podobnou chybu jako Verstappen. Ten se svůj čas pokusil také vylepšit, vše mu vycházelo, ale dostal se do provozu.

Po vypršení časového limitu se na boxovou zídku Mercedesu dostala zpráva o tom, že motor Valtteriho Bottase vynechává. Pro úplnost měl problémy už ve třetím tréninku, kdy mu uniklo palivo. V garáži Mercedesu se tedy muselo pilně pracovat. Kdo se už ale do druhé části nedostal byl Latifi společně s jezdci Aston Martinu a Haasu.

Q2

Do druhé části se vydala většina jezdců na žlutých pneumatikách, jen George Russell na červených. Na trať se po technických problémech dostal i Valtteri Bottas, kterému byla před kvalifikací namontována jiná pohonná jednotka. První čas si zapsal Max Verstappen, přičemž jeho čas nabýval hodnoty 1:27,953. Za něj se se ztrátou 2 desetin dostal jeho týmový kolega, třetí pak byl Bottas s Leclercem a Hamiltonem, který už ztrácel přes 7 desetin.

Komu ale zatrnulo byl Carlos Sainz, který se dopustil chyby, která byla podobná jako včerejší chyba Leclerca. V tomto případě ale jezdec španělské národnosti neměl kontakt se zdí, tudíž mohl z tohoto místa odjet, ale nepokračoval po trati, nýbrž do své garáže, protože si poškodil zadní křídlo. Navíc ještě neměl zajeté své rychlé kolo.

Někteří to ještě zkusili na nejměkčí směsi, ale i přes to se na první místo dostal Lewis Hamilton na střední směsi před Pérezem a Verstappenem. Ty následoval Bottas s Cunodou. Koho jsme už ve třetí části ale neviděli byl Ricciardo, Raikkonen, Alonso, Russell a Sainz, který se na trať sice ještě vydal, ale jeho vůz byl stále poškozen.

Q3

První čas 1:28,143 se objevil vedle jména Valtteriho Bottase. Kdo ale ve svém prvním pokuse chyboval byl Lewis Hamilton, ten se dostal do smyku po 9. zatáčce a musel tedy na trati zůstat. To už byl na trati ale i Max Verstappen, který poskládal ideální kolo a hodnotě 1:27,653, druhý byl Bottas a třetí Hamilton, oba už s dvěma časy, ale i přes to ztráceli přes 3 desetiny. Čtvrtý byl potom Pérez a pátý Gasly.

Na závěr se trať opět zaplnila a na špici se objevil Lewis Hamilton, ten svůj náskok získal hlavně ve 3. sektoru. Na druhé místo se dostal Bottas, ale to už kroužil v Džiddě Verstappen, ten byl po 2. sektoru o více než 2 desetiny rychlejší, ale najel si moc rychle do poslední zatáčky a na výjezdu se dotknul bariéry a poškodil zavěšení svého vozu, z čehož vyplívá, že končí třetí, ale bude potřeba kontrola převodovky a jiných komponentů.