Anketa
Výkony kterého z pilotů se vám nejvíce líbily v Rusku?
Hlasování bylo již uzavřeno.
-
Nico Rosberg
5 %
-
Lewis Hamilton
5 %
-
Kimi Räikkönen
28 %
-
Valtteri Bottas
1 %
-
Fernando Alonso
52 %
-
Kevin Magnussen
8 %
-
Romain Grosjean
1 %
-
Sergio Pérez
0 %
Hlasovalo 103 čtenářů. Výsledky
Kvalifikace
V kvalifikaci u Mercedesu vládl opět Rosberg, jenž v Q2 předčil Hamiltona skoro o půl sekundy. Pak se žel u Brita projevila závada na MGU-H, proto jsme se vzájemného měření sil v Q3 už nedočkali. Ale ani Nico se v závěru nezlepšil.
Nový palivový systém dorazil během noci tryskáčem, což Stříbrné šípy vyšlo na milion korun, Ecclestone se postaral o hladkých průchod celnicí, a tak mohl Lewis startovat z 10. místa, protože se nemusela měnit specifikace jeho vozu (Mercedes nasadil v Rusku nový palivový systém za 2 žetony).
S více než půl sekundovým náskokem se u Ferrari se svým týmovým kolegou vypořádal Vettel, jenž po Rusku vede 3:1, stejně jako Bottas u Williamsu, kde byl o podobný kus před Felipem Massou. Stáj z Grove dosáhla výborného výsledku díky charakteristice okruhu, na němž se projevila síla motoru Mercedes, i díky vlastnímu zlepšení (nové přední křídlo a kratší nos).
Čistý štít si po čtvrtém podniku sezóny 2016 drží už pouze Ricciardo, jenž předčil u Red Bullu domácího Kvjata o třetinu sekundy, a Grosjean s Haasem. Gutiérrez ale ztratil jen 6 setin sekundy. Rychlost amerického týmu se ale po prvních dvou závodech trochu vytrácí.
Pérez v Q2 překonal Hülkenberga o 0,489 s - a to se Němec domníval, že jeho kolo bylo povedené a na limitu auta. Do poslední části na rozdíl od svého týmového kolegy nepostoupil, Force India čeká velký balík vylepšení příští týden v Barceloně.
Verstappen s Toro Rosso také postoupil do Q3, zatímco Sainz nikoliv. Oba dělilo 0,142 s, mladý Holanďan spojovaný s Kvjatovým místem u Red Bullu příští rok vede 3:1.
U McLarenu letos poprvé porazil v kvalifikaci Button Alonsa, oba dělila jen desetina sekundy. Střed pole je velmi vyrovnaný, Britovi ke kýženému postupu do Q3 scházelo jen 0,095 s. Oba bojovali v Q2 s nedotáčivostí, což nemohli spravit tak lehce jako Rosberg u Mercedesu. Mají totiž bod, kdy při zvolení většího úhlu náběhu klapky předního křídla vyvážení náhle přeskočí z nedotáčivosti k přetáčivosti, proto museli být při změně nastavení opatrnější.
To byl také rozdíl, který dělil Magnussena od Palmera, jenž u Renaultu prohrává 1:3, stejně jako Nasr s Ericssonem u Sauberu. Brazilec však dostal v Rusku nové šasi a jeho výkon šel nahoru - švédského týmového kolegu předčil o půl sekundy. U Manoru si Wehrlein opět poradil s Harjantem, jeho forma ale stoupá - tentokrát jen o 64 tisícin vteřiny.
Závod
Pirelli pro Soči stanovilo opět poměrně vysoké minimální tlaky pneumatik (23 PSI vpředu, 19,5 PSI vzadu), s čímž se některé týmy stále obtížně vyrovnávají. Škoda, že pro velmi hladký asfalt nepřivezlo ultra-měkké pneumatiky. Obvykle jako třetí rozdílovou směs oproti loňsku volí tu měkčí, vedlo by to k dvouzastávkovému závodu místo jednozastávkového.
Velkou cenu Ruska 2016 ovlivnil kolize krátce po startu, kdy Kvjat vyřadil Vettela, a poškodil vůz nejen sobě, ale také svému týmovému kolegovi Kvjatovi. V Číně za kolizi Vettela s Räikkönenem nemohl, ale tímto zřejmě definitivně uvolnil své místo pro příští rok Verstappenovi.
Piloti Mercedes závod ale sotva dokončili: Hamiltonovi unikala voda a posledních 16 kol jezdil s nulovým tlakem, Rosberg se musel vyrovnávat se závadou na motorgenerátoru kinetické energie (MGU-K). Tým musel v obou případech čekat na povolení FIA, zda může svým pilotům předat instrukci, jaké nastavení zvolit na volantu. To, že Nico v předposledním kole i v "bezpečnostním" módu se sníženým výkonem zajel nejrychlejší kolo jen ukazuje, jaký náskok Stříbrné šípy na konkurenci mají.
Ferrari na ně rozhodně nemělo - ba co více, jejich ztráta byla zatím ze všech čtyř víkendu největší. Kimi se překvapivě snadno nechal zdolat Hamiltonem poté, co se snažil předjet Bottase. "Nevím, jestli mě viděl," těšilo aspoň něco málo Lewise po závodě. "Jo, viděl jsem ho. Když jsem se snažil předjet Bottase, tak jsem se dostal těsně za něj, dostal kvůli tomu nedotáčivost a vyjel zeširoka, takže za mnou [Hamilton] dobře vyjel. Chtěl jsem ho trochu zablokovat, ale už bylo pozdě, takže jsem ho musel nechat jet," kroutil rameny Räikkönen, jenž svého krajana u Williamsu přeskočil po prvních zastávkách.
Na skrumáži vydělali Alonso, Grosjean, Hamilton a Verstappen, kteří úvodní šikanou projeli rovně. Splnili Whitingovu podmínku minout vlevo polystyrenový ukazatel, a tak nikdo nebyl ani vyšetřován, natož penalizován. Přesto tím získali nefér výhodu vůči pilotům, kteří se snažili do zatáček vlézt. Štvalo to zejména poctivce Buttona, jenž tím přišel o několik pozic: "Kužel v zatáčce č. 2 přestavuje na startu problém, protože se lidé snaží získat výhodu. Myslím, že je třeba se na to podívat."
Určité zklamání si odnáší i Williams, který získal čtvrté a páté místo. Jejich vůz sice nakonec na víc neměl, ale Bottas doufal, že se mu start z první řady podaří přetavit v prvenství. To se nepovedlo, tým ale žádnou chybu ve strategii neudělal.
To se ale nedá říct o Red Bullu, jehož piloti museli po prvním kole, naštěstí během safety car fáze, oba do boxů, kde jim mechanici nasadili středně-tvrdé gumy. Teoreticky se pouze na nich dal odjet zbytek velké ceny bez zastávky až do cíle, jak to předvedl v roce 2014 Rosberg, jenž to nakonec dotáhl až na pódium.
Letos byl ale problém v tom, že tato směs byla mnohem pomalejší než měkká, kterou používali soupeři. Na boxové zídce rakouského týmu ale předpokládali, že tento tah bude výhodnější než dodatečná zastávka, na kterou je třeba 24 sekund.
To jim ale nevyšlo, za což mohlo zřejmě i určité poškození vozu Ricciarda. Jinak výborné šasi bylo pomalé při trakci - na výjezdu ze všech těch pomalých zatáček. I když se mu tedy někoho podařilo předjet, tak mu to soupeř v pomalé části, na Red Bull netypicky, vrátil. Australan nakonec stejně v 29. kole zamířil neplánovaně do boxů, což strategii zcela znehodnotilo.
Hrdiny velké ceny byli Alonso, který pro McLaren vybojoval 8 bodů, a Magnussen, který letos s Renaultem po odkoupení Lotusu skóroval vůbec poprvé. Hezkou obranu před dotírajícím Pérezem s rychlejší Force Indií předváděl Grosjean, za což si s Haasem odvezli další 4 body.
Honda musel ze všech výrobců motorů šetřit palivem nejvíce, naštěstí ji trochu pomohl safety car v úvodu - ale i tak byla na hraně 100 kg limitu v tomto závodě, což pro ni bylo velkou nevýhodou proti konkurenci. Čeho by byli schopni, to ukázal několika rychlými koly v závěru Alonso - na 31 kol starých pneumatikách předvedl pátý nejrychlejší čas.
Nebýt tak výrazného šetření, mohli být na vzdálenost závodu o 50 sekund rychlejší a bojovat s Williamsy. McLaren dělá stále pokroky, pro příští závod chystá velký balík vylepšení, výrazně konkurenceschopnější by ale měl být až v Monaku, kde výkon motoru nehraje na výsledném čase tak velkou roli.
Bodový stav šampionátu
Jak se změnilo pořadí v šampionátu po závodě v Soči? O sedm příček vzhůru na 11. pozici vyskočil díky osmi bodům Alonso, polepšili si také Bottas, Button, Grosjean, Magnussen a Räikkönenem. Pohoršili si naopak Gutiérrez, Hülkenberg, Kvjat, Palmer, Ricciardo, Sainz, Vandoorne, Verstappen a Vettel.
Mezi týmy se na sedmou pozici před Force Indii dostal McLaren díky bodovým přídělům obou svých pilotů (8 + 1). Více si z Ruska odvezli jen Ferrari (15 bodů), Mercedes (plný počet 43 bodů) a Williams (22 bodů).
Přes 390 fotografií ze závodního víkendu v Rusku najdete zde.