Problém se objevil na konci 2. kola, kdy chtěla FIA systém pro všechny aktivovat. Na obrazovkách s časomírou se však týmům objevila zpráva, že jej není možné využívat, protože ředitelství závodu nemůže vozům na trati odeslat příslušný signál. Bez DRS se proto závodilo až do 18. kola, potom už systém fungoval až do konce.
"V podstatě šlo o pád serveru. Hned jsme ho deaktivovali a nezapnuli jsme ho, dokud jsme si nebyli 100 % jisti, ne že jen funguje, ale že je opět funguje se všemi správnými daty," přibližuje ředitel závodu Michael Masi.
"Provedli jsme různé kontroly spolupráce mezi FIA a Skupinou F1, abychom se ujistili, že všechno bezvadně funguje. Nezkusili jsme to, dokud jsme neměli jistotu," pokračuje.
"Obecně jsme neměli potvrzení toho, že se DRS signály dostávají k autům, neměli jsme na co spoléhat. Museli jsme se ujistit, že je vše nahozeno zpět, že to funguje ve stabilním stavu a že můžeme věřit správnosti a rovnoměrnosti odesílaných informací," říká Masi.
Co by se podle něj stalo, kdyby DRS nebylo deaktivováno? "Mohli by ho používat všichni. A abych byl upřímný, raději bych ani nechtěl domýšlet přesný dopad toho, kam bychom se dostali! Efektivním preventivním opatřením bylo zkrátka jeho globální vypnutí."
"Existovalo záložní řešení, ale nejprve je třeba zjistit, proč došlo k problému. A jak všichni víme, u všech záložních systémů existuje prodleva, než začnou fungovat," vysvětluje ředitel závodů FIA.
V minulosti se přitom tu a tam problémy s DRS objevily. "Šlo o problém s jednotlivými vozy, což se samozřejmě snadněji monitoruje. Když jich máte 20, tak to je téměř nemožné ohlídat. Proto jsme velmi jednoduše došli k tomuto řešení - zkrátka ho deaktivovat a nechat ho [chvíli] tak," dodává Massi.