Vettel povolán ke komisařům (aktualizováno)

"Easy", 10. listopadu 2018, 20:40 Aktualizováno 10.11.2018, 22:10 Google+

Do dění v dnešní kvalifikaci na brazilském okruhu Interlagos zasáhlo také počasí a v proměnlivých podmínkách došlo také k jednomu incidentu, v jehož hlavní roli se objevil Sebastian Vettel...

Počet komentářů:  39 komentářů (Poslední 13.11. 13:35) Napište svůj názor
Sebastian Vettel bude mít po kvalifikaci komisařům co vysvětlovat

Sebastian Vettel bude mít po kvalifikaci komisařům co vysvětlovat | foto: Scuderia Ferrari

Sdílejte článek

Německý jezdec zamířil se svým vozem za proměnlivých podmínek během druhé části kvalifikace do boxů, aby přezul ze superměkkých pneumatik na měkké. Na tvrdší směsi se chtěl stejně jako Kimi Räikkönen pokusit použít pro postup do závěrečného klání a zajistit si tak výhodu v prvním úseku závodu.

Avšak ihned na vjezdu do boxové uličky ho nasměrovali komisaři na kontrolní převážení. Před samotnou váhou byl tou dobou ještě položen kužel, který Vettel při nájezdu předním křídlem odstrčil a gestikuloval, aby si s úklidem pospíšil. Motor přitom nechal v chodu a postupným posunem vpřed se snažil urychlit tuto akci, zatímco zástupce FIA stál přímo před vozem.

Technický delegát FIA Jo Bauer dle Autosportu celou situaci shrnul slovy, že Vettel "odmítl vypnout motor" a vůz byl natlačen na váhy s běžícím motorem, což "komplikovalo zajištění stabilního výsledku". Vettel i nadále dával gesty najevo svou nespokojenost, přičemž mu cestu blokoval další zaměstanec od FIA. Pilot Ferrari sjel z vah svépomocí, což je dle Bauera "zničilo".

"Jelikož jezdec nenásledoval instrukce a nadále mařil provádění procedury vážení, předávám tuto věc komisařům k posouzení," sdělil Bauer. Sebastian Vettel byl tedy povolán na kobereček před závodní komisi, protože údajně porušil sportovní pravidla v článku 29.1.a.i (nutnost vypnout motor během vážení) a 12.1.1.i (selhání při následování instrukcí příslušných úředníků kvůli bezpečnému a řádnému provedení akce).

img-responsive

V závěrečných minutách kvalifikace je všechno velmi napjaté | foto: Scuderia Ferrari

Po skončení kvalifikace, ve které se Vettelovi strategická volba pneumatik do startu závodu podařila a v konečném pořadí skončil na druhém místě za Lewisem Hamiltonem, se nechtěl pilot Ferrari k výše uvedené události příliš vyjadřovat.

"Myslím, že lepší je neříkat nic!" řekl Sebastian Vettel. "Neměli by nás povolávat, když se podmínky takto mění, myslím, že je to nefér, když je někdo zavolán. Chtěl jsem je urychlit."

"Komisaři shlédli důkazné video z kamery ve voze a kamerového okruhu v boxové uličce, podívali se na telemetrii motoru a vyslechli jezdce vozu č.5 (Sebastian Vettel) a zástupce týmu.

Komisaři nejprve zvažovali, zda nastalo porušení článku 29.1.a.i. Jelikož jezdec zastavil u garáže FIA a nakonec zastavil motor, ačkoli ne v době běžně očekávané ve stanovené proceduře a hmotnost byla získána, tyto prvky uspokojují požadavky pravidla a tímto komisaři neshledali porušení tohoto článku.

Nicméně úředníci dávají jezdcům na váhách pokyny, aby byla procedura vážení provedena řádným a bezpečným způsobem, bez možnosti poškození vah.

Komisaři si povšimli, že jezdec nezastavil motor ve chvíli, kdy byl úředníkem nasměrován na váhy, narazil do kužele umístěného tak, aby zamezil jezdci najíždět na váhy, což poté učinil. V tuto dobu mu bylo úředníkem stojícím před vozem naznačeno, aby zabrzdil, zatímco úředníka přinutil mu při nájezdu na váhy uhnout z cesty, aby ho netrefil. Poté vypnul motor.

Jakmile byla hmotnost změřena, poté nečekal, až ho úředníci odtlačí z vah a zatímco komisaři akceptují, že možná špatně pochopil pokyny od úředníka, poté znovu nastartoval vůz a sjel z vah, což není v proceduře, protože to může váhy poškodit, což se v tomto případě udělal. Ačkoli nebyl nikdo odhozenou váhou za vozem zraněn a ačkoli komisaři akceptují, že jezdec nesjel z vah lehkomyslným způsobem, procedura je přesně stanovena, aby se předešlo poškození vah nebo potenciálně nebezpečné situaci, což je přesně to, co bylo způsobeno.

Komisaři shledali, že jezdec nenásledoval instrukce příslušných úředníků pro bezpečné a řádné vedení akce a udělují mu napomenutí a pokutu 25.000 eur. Účastníci jsou upozorněni, že mají právo na odvolání se proti rozhodnutí komisařů, v souladu s Článkem 15 Mezinárodního sportovního kodexu FIA a Článku 9.1.1 Soudních a disciplinárních pravidel v rámci platné lhůty."

Google+ Vytisknout

Diskuze: Vettel povolán ke komisařům (aktualizováno)

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 39, poslední 13.11.2018 13:35 Vložte komentář

Zobrazeno posledních 39 komentářů. Vstupte do diskuze Vložte komentář

Související články

Doporučujeme

Další články

Aktuálně

Nico Hülkenberg projel cílem úvodního závodu sezóny 2019 jako sedmý se ztrátou jednoho kola na Mercedes

Renault u letošních vozů pozoruje extrémní špičky. Důsledky? Vyrovnanější pole, problémy Ferrari

Charles Leclerc ve Velké ceně Austrálie 2019

Ferrari se už v Bahrajnu nebude mít kam schovat. Podle Domenicaliho bude zase ve formě

Vítězný Valtteri Bottas ve Velké ceně Austrálie 2019

Mercedes po vítězství dál vyhodnocuje aerodynamické koncepty soupeřů - okopíruje Ferrari?

Max Verstappen na rovince v Melbourne s otevřeným zadním křídlem svého Red Bullu RB15

"Honda výkon brzy ještě zvýší, teď je na nás, abychom zlepšili šasi," uznává šéf Red Bullu

Charles Leclerc v Melbourne obstál

"Leclerc je týmovým hráčem, už tlačí tvrdě i na inženýry," všímá si šéf Ferrari

Carlos Sainz s McLarenem MCL34 v Melbourne

"Špatný start do vydařené sezóny." Sainz o problému s MGU-K a promarněných bodech

reklama

Průběžné pořadí šampionátu:

1. BOTTAS, 2. HAMILTON, 3. VER... Celé pořadí

dní | hod | min | sek

reklama

Doporučujeme

Felipe Massa a Lewis Hamilton po kvalifikaci v Brazílii

FOTO: Kvalifikace v Brazílii za proměnlivého počasí pod taktovkou rekordmana…

Čtěte dále

Nejčtenější články

  1. Proč Ferrari v Austrálii propadlo? Vettel hovoří o potížích s vozem

  2. Ferrari svému nečekanému výpadku v Austrálii nerozumí, Itálie kritizuje "slabého" Vettela

  3. Mercedes postaru, Bottas s přehledem zdolal Hamiltona

  4. Ferrari se už v Bahrajnu nebude mít kam schovat. Podle Domenicaliho bude zase ve formě

  5. "Na Ferrari za sebou už nehledíme," říká Helmut Marko povzbuzený výkonem Hondy

  6. O pořadí rozhodl tým, Leclerc se musel stáhnout a zůstat za Vettelem

Fotogalerie

reklama

Zprávy odjinud