Vandoorne po sezóně opustí McLaren, šanci místo něj dostane 18letý mladík

Petr Hlawiczka, 3. září 2018, 06:50 Google+

Stáj McLaren dnes potvrdila, že před sezónou 2019 kompletně obmění své jezdecké složení - po Velké ceně Abú Zabí 2018 ji opustí také Stoffel Vandoorne. Na jeho místo nastoupí mladíček Lando Norris.

Počet komentářů:  25 komentářů (Poslední 09.09. 00:40) Napište svůj názor
Stoffel Vandoorne u McLarenu skončí, místo něj bude závodit Lando Norris

Stoffel Vandoorne u McLarenu skončí, místo něj bude závodit Lando Norris | foto: McLaren

Sdílejte článekJiž dříve svůj odchod oznámila hvězda týmu Fernando Alonso, kterou nahradí její krajan Carlos Sainz, jenž sice patří Red Bullu, ale v letošním ročníku hájí barvy Renaultu, kam zamíří Daniel Ricciardo.

O osudu Vandoornea se již dlouho spekulovalo vzhledem k nepřesvědčivým výkonům po boku zkušeného španělského týmového kolegy, jehož v kvalifikaci ještě ani jednou neporazil.

Tým nyní potvrdil, že se jejich cesty brzy rozejdou: "Stoffelovi přejeme vše nejlepší, ať už se rozhodne pro jakýkoliv směr ve své kariéře, a my jej budeme po celou tu dobu podporovat," říká Zak Brown, výkonný ředitel McLarenu, jemuž v šampionátu konstruktérů patří s 52 body 6. příčka.

img-responsive

Vandoorne si bude muset hledat místo jinde | foto: McLaren

Vandoorne rozhodnutí svého zaměstnavatele komentuje slovy: "McLarenu jsem velmi vděčný za to, že do mě investoval v posledních pěti letech svou důvěru. Přidal jsem se k němu jako mladý jezdec a v rámci týmu jsem dosáhl kariérního pokroku od testovacího a vývojového jezdce přes rezervního jezdce po závodního pilota plným časem.

I když jsme nezažili takový úspěch, v nějž jsme všichni doufali, tak jsem si poslední dvě sezóny s McLarenem opravdu užil a mám se všemi v týmu skvělé vztahy. Můj čas u McLaren byl skvělou kapitolou mé kariéry a děkuji týmu za tu příležitost. Ve zbylých 7 závodech této sezóny do toho hodlám dát vše. Své plány pro příští sezónu v patřičném čase oznámím," dodává Vandoorne.

Belgičana v kokpitu po boku Carlose Sainze nahradí současný rezervní pilot Lando Norris, jak potvrdil McLaren o půl hodiny později. Tomu v současném šampionátu Formule 2 patří druhá příčka.

img-responsive

Lando Norrs bude příští rok závodit za McLaren | foto: McLaren

Součástí programu McLarenu je od začátku roku 2017, kdy se k týmu přidal jako testovací a simulátorový jezdec. Tým s ním nyní uzavřel víceletou dohodu. "Je nám u McLarenu potěšením konečně odhalit naší plnou jezdeckou sestavu pro rok 2019. Věříme, že Lando je skvělým talentem, plným potenciálu. Z tohoto důvodu jsme si jej záměrně drželi pro příští sezónu," komentuje výkonný ředitel týmu.

"Už víme, že je rychlý, že se rychle učí a že má na svých mladých ramenou vyspělou hlavu. Pro naší společnou budoucnost v něm vidíme velký potenciál. Investice, které jsme učinili do jeho slibné kariéry při vývoji na simulátoru a času ve voze, je zasloužená, protože pokračoval v prokazování svých schopností za volantem a při práci s týmem inženýrů.

Lando je nedílnou součástí našeho plánu na přestavbu našich budoucích činností týkajících se Formule 1 a už si vytvořil pevný vztah s týmem. V Landovi a Carlosovi budeme mít působivou dvojici, která i přes své relativní mládí má cenné zkušenosti v F1 a u McLarenu představuje příští generaci pilotů, které tým povede vpřed. I když se v krátkodobém horizontu soustředíme na co nejlepší výsledek ve zbytku sezóny 2018, tak jsem ohromně motivování příležitostmi, které jsou před námi," vysvětluje Brown.

img-responsive

Lando Norris během deštivého tréninku minulý týden v Itálii | foto: Pirelli

"Být ohlášen jako závodní jezdec McLarenu je splněním sne. I když jsem součástí týmu už nějakou chvíli, tohle je pro mě výjimečný okamžik, o kterém jsem doufal, že se promění v realitu," uvádí nadšeně Norris.

"Rád bych poděkoval celému týmu za tuto úžasnou příležitost a za důvěru ve mne. Také mě ohromně těší odhodlanost McLarenu, což prokázal při mém vývoji, když mi umožnil získávat zkušenosti s vozem Formule 1 při testování a během dvou posledních závodních víkendů.

Po zbytek roku 2018 se pevně zaměřím na šampionát Formule 2. Mým cílem je vyhrát titul, než se plným časem přidám k McLarenu. Bude to náročné, ale budu bojovat tak tvrdě, jak to jen ve zbývajících 4 závodech půjde. Také budu úzce pracovat s McLarenem na každé příležitosti, kdy se toho budu moci co nejvíce dozvědět od jezdců, inženýrů a mechaniků, aby mě co nejlépe připravili na příští rok," dodává Norris.Google+ Vytisknout

Diskuze: Vandoorne po sezóně opustí McLaren, šanci místo něj dostane 18letý mladík

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 25, poslední 09.09.2018 00:40 Vložte komentář

Zobrazeno posledních 25 komentářů. Vstupte do diskuze Vložte komentář

Související články

Doporučujeme

Další články

Aktuálně

Carlos Sainz čeká zlepšení McLarenu i Renaultu, jeho dodavatele pohonných jednotek

Sainz věří, že se McLaren loni dotkl dna a že mu vývoj u Renaultu pomůže

Slavné jméno se vrací k Ferrari

Mick Schumacher se stává členem Pilotní akademie Ferrari, s F1 týmem ho čekají 2 testy

Adrian Newey se svou rudou složkou

Red Bull přišel na způsob, jak znovu naplno zaujmout Neweyho

Toro Rosso v posledních testech roku 2018 v Abú Zabí

Toro Rosso je ochotno se obětovat, aby pomohlo Red Bullu s Hondou

Fernando Alonso s McLarenem MCL33 v Brazílii

McLaren letos očekává dobré auto, od toho loňského se má hodně lišit

Max Verstappen s trofejí po GP Brazílie

Verstappen už Ricciarda jasně předčí, tvrdí Helmut Marko

reklama

Průběžné pořadí šampionátu:

1. HAMILTON, 2. VETTEL, 3. RÄ... Celé pořadí

reklama

Doporučujeme

Charles Leclerc má v F1 budoucnost

Ferrari plánuje nahradit Räikkönena mladým Leclercem

Čtěte dále

Nejčtenější články

  1. F1 vytvořila simulátor předjíždění, chce navrhovat zábavnější okruhy. Vietnam má být super

  2. McLaren letos očekává dobré auto, od toho loňského se má hodně lišit

  3. Mick Schumacher se stává členem Pilotní akademie Ferrari, s F1 týmem ho čekají 2 testy

  4. Red Bull přišel na způsob, jak znovu naplno zaujmout Neweyho

  5. Toro Rosso je ochotno se obětovat, aby pomohlo Red Bullu s Hondou

  6. Verstappen už Ricciarda jasně předčí, tvrdí Helmut Marko

Fotogalerie

reklama

Zprávy odjinud