Indická stáj letos vybojovala 187 bodů, čímž dosáhla svého rekordu v F1. Na odměnách vydělává slušný balík peněz, které urychlují její vývoj a poznávání monopostu. Ráda by však učinila další krok, a k tomu bude potřebovat, aby veškeré činnosti probíhaly pod jednou střechou.
"Společné umístění hodně pomáhá, když jsou všichni pod stejnou střechou, což u nás neplatí - my jsme rozdělení 75:25. Snad tomu tak bude do dvou nebo tří let," říká pro Autosport provozní ředitel Otmar Szafnauer.
Od roku 2015 tým sídlící v Silverstone svůj vůz vyvíjí v aerodynamickém tunelu Toyoty v německém Kolíně nad Rýnem. Japonská automobilka se z F1 stáhla před 9 lety a Force India ji nyní pomáhá ve zlepšování její továrny.
"Větší výrobní kapacity pomáhají, totéž platí pro efektivitu aerodynamického tunelu a CFD. Existují tedy velké věci, které stále musíme dát dohromady, abychom učinili další krok vpřed nebo zůstali tam, kde jsme," pokračuje provozní ředitel Force Indie.
"Některé z těchto věcí se nyní dějí. Některé dotáhneme do konce v krátkodobém horizontu, jiné spíše v tom střednědobém. Spolupracujeme s nimi [s Toyotou] na zefektivnění jejich tunelu. Některé změnu již nesou ovoce," pochvaluje si Szafnauer.
Aby se Force India mohla dát do těchto kroků, musela letos udržet čtvrtou příčku v šampionátu konstruktérů a zajistit si tak dostatečný přísun peněz. "Čtvrté místo pro nás bylo ohromně důležité, jelikož máme ten nejmenší rozpočet v F1. To znamená, že diskreční část rozpočtu je fakt malá.
Pokud se odměny výrazně sníží, pak tu diskreční část nebudeme moci utratit. Zajišťují nám vývojové schopnosti a možnost věnovat se našim experimentům, abychom byli schopni rozvíjet výkonnost vozu. Takže je pro nás velmi důležité to udržet," dodává Szafnauer.