Renault se v závěru sezóny soustředí na příští rok, proto už nové díly nevyrábí. Místo toho se rozhodl využívat renovované součástky, aby vozy s jeho motory mohly dojíždět do cíle. To se ale odráží ve vyšší poruchovosti i v tom, že musí volit nižší výkon.
Pokud v posledním závodě dojde dalším problémům se spolehlivostí, pak hrozí, že se členové Renaultu budou muset sejít napříč týmy a dávat dohromady volné díly, které jim zbyly, aby si vzájemně pomohly.
"Bude to výzva, trochu jako na skládce odpadu, abychom našli to, s čím budeme moci jezdit. Dobré je ale to, že to oba motory v Brazílii dotáhly až do cíle. S čímkoliv jsme tam tedy závod dokončili, to můžeme s sebou vzít do Abú Zabí. Snad tam nic nepraskne nebo se neporouchá. Pak do toho budeme muset v posledním závodě jít," říká Horner.
Ten se i přes tvrdou kritiku ze strany Toro Rosso v předchozím závodě snaží svého francouzského dodavatele chválit: "Klobouk dolů před mechaniky Renaultu v garážích kvůli tomu, jak mezi sebou točí díly. Při přestavování motorů na dráze nikdy nejde o ideální prostředí. A oni to dělají každý týden. Myslím, že jsou za to někdy biti. Kluci v garáži dělají za náročných podmínek zázraky."
Na otázku, zda sdílí frustrace, které dalo veřejně najevo jejich Toro Rosso, Horner odpovídá: "Myslím, že si Renault více než uvědomuje potíže, které mají. Samozřejmě u Franze [Tosta] frustrace už překypěly... Víte, jde o období roku, kdy planou emoce."