McLaren nasadil ve Španělsku letošní třetí aerodynamický balík, Honda upravila palivový a sací systém, což pomohlo zvýšit výkon přibližně o 10 koní, na Mercedes ji přesto stále schází zhruba dvanáctinásobek.
Další aerodynamické novinky pak britská stáj přivezla před 2 týdny do Monaka, což pomohlo oběma jezdcům postoupit do závěrečné části kvalifikace. Před startem ale doplatili na penalizace, Jenson Button po výměně dalších komponent pohonné jednotky začínal dokonce z boxové uličky. Oba piloti v průběhu velké ceny havarovali a McLaren na body ani tam nedosáhl.
S aerodynamickým vývojem je tým ale velmi spokojen: "Jde o krok, který jsme chtěli dosáhnout. Korelace je úžasná. Máme 95 % toho, co jsme očekávali, což je skvělé. Nyní našemu procesu věříme. Nejde jen o aerodynamiku, zahrnuje to také šasi, zavěšení - všechno odpovídá procesům," říká Boullier.
"Pokaždé, když někde nasadíme nějakou velkou novinku, tak víme, co očekávat. Přirozenou tendencí je odchylka, my jsme však spokojeni s tím, že díky novým procesům dosahujeme to, co jsme chtěli. Nyní můžeme věřit způsobu, kterým pracujeme," pokračuje šéf McLarenu.
Vylepšení McLarenu nasazené ve dvou krocích ve Španělsku a v Monaku dostalo šasi na takovou výkonnostní úroveň, s níž by se dostal před týmy středu pole - pokud by dokázala svůj výkon a spolehlivost zlepšit i Honda. Toro Rosso STR12 při tvorbě přítlaku vytváří vysoký odpor, proto svůj úspěch na běžných okruzích těžko zopakuje, zatímco Force India, Haas, Renault a Williams všichni těží z vyšší výkonnosti motoru.
Současná verze balíku MCL32 poskytne McLarenu měřítko, podle něhož bude posuzovat další letošní aerodynamický vývoj: "Stanovili jsme si referenci. Teď tedy víme, co jsme dosáhli. Pro nás šlo o interní cíle zjistit, jestli naše procedury a procesy fungují. A ony fungují, takže teď hodně věříme své schopnosti splnit další cíle. Auto budeme dále vyvíjet, s platformou jsme však spokojeni," dodává Boullier.