Podle názoru třiačtyřicetiletého šéfa stáje Red Bull by měla Formule 1 projít daleko radikálnějšími změnami. Ty současné hodnotí jako velice mírné, označit je za radikální je podle něj příliš optimistické.
"V tuto chvíli jsme provedli pouze kosmetické úpravy. Stále se zasazuji o návrat k pohonné jednotce, která vytváří a opět navrátí patřičný hluk a tím pádem i emoce. Je to součást DNA Formule 1. Loni v Japonsku, kde Honda opět nastartovala Sennův desetiválec v McLarenu, to vytáhlo z garáže snad všechny lidi, kteří se šli podívat dopředu. Tohle Formule 1 postrádá, jde o rozhodující záležitost, kterou je třeba se s ohledem na dlouhodobou budoucnost zabývat. Technologie hybridních šestiválců je úžasná, určitě jde o parádní věc, ale průměrní diváci, kteří sedí na tribuně, vůbec nemají ponětí, co se děje. Měli bychom se tedy snažit, abychom vrátili do F1 absolutní zábavu - a část toho může obsáhnout právě motor," komentuje situaci Horner.
Současné hybridní šestiválcové turboagregáty by měly být využívány až do roku 2020. Už nyní se ale vedou debaty, zda s nimi i po tomto datu bude F1 nadále počítat nebo bude hledat jiné možnosti. Dlouho předtím, než došlo ve vedení F1 ke změnám včetně jmenování Rosse Brawna se Horner nechal slyšet, že by se týmy mohly ohledně diskuzí týkajících se budoucích pravidel poněkud upozadit, čímž by se šéfové F1 mohli více soustředit na dlouhodobější plánování.
"Mám takový názor: něco vyzkoušet s dlouhodobým výhledem na základě bezprostředních emocí. Problém, kterému týmy čelí - a je to jejich vina, nás nevyjímaje - je snaha si uchránit svoje výhodné postavení. Pět let vlastně není žádná doba, lze omezit plno věcí nebo zavést spoustu dalších. Jde o důležité položky, které přispívají k show, snižují podstatně náklady a vytvoří velkou podívanou. Hrozí nám totiž nebezpečí, že se Formule 1 stane vyčpělou. Proto musíme doufat, že v práci s předpisy s nimi významně pohneme, vše bude méně předvídatelné, což bude skvělé pro fanoušky, skvělé pro týmy a skvělé pro piloty," dodává Horner.