Haas Team do světa formule 1 ve své stávající podobě ještě nevkročil, ale už o sobě dává pořádně slyšet. Nejen optimistickými poznámkami a někdy až příliš sebevědomým vystupováním, také občasným zpochybněním hodnot.
Gene Haas k podobnému případu využil skutečnosti, že jedním z vděčných témat je debata kolem zákaznických vozů. Začal rozvíjet teorii, že skutečných a pravých konstruktérů F1 moc nemá. On sám si pro svůj tým zajistil dodávky motorů Ferrari, zatímco šasi mu staví Dallara. Zástupci amerického týmu otevřeně prohlásili, že by jim rozhodně bylo milejší v budoucnu koupit už hotový vůz než ztrácet čas vývojem vlastního monopostu - byla by to nejrychlejší cesta ke konkurenceschopnosti.
Haas je navíc přesvědčen, že současné dohadování o statutu zákaznických vozů není ničím jiným než mluvnické významové cvičení, prosté hraní si se slovíčky. "Vidím to tak, že je třeba správně chápat, kdo je vlastně konstruktér," sdělil u příležitosti konání Sportovní konference FIA v Mexico City. "Ve chvíli, kdy si k vytvoření vozu koupíte jediný šroub, už nejste jeho stoprocentní tvůrci. Pokud vím, tak kromě dvou týmů všichni ostatní kupují motory a převodovky od jiných dodavatelů."
Dvaašedesátiletý Američan pokračuje dále: "Z toho vyplývá, že vlastně všechny týmy mají zákaznické vozy, jde jen o to, z kolika procent. Formule 1 má svou specifiku v tom, že její vozy všichni považují za jedinečné konstrukce, ale když v tom začneme trochu víc vrtat, najednou zjistíme, že to není ani černá ani bílá strana, ale něco uprostřed."
Haas se také připojil k debatě ohledně kontroly nákladů v F1. Podle něj se často stává, že šetření v jedné oblasti může vyvolat růst nákladů na jiném místě. "Každý chce jít do závodu s minimálním vkladem, ale každý také chce vyhrát. To je zjevně kontraproduktivní. Pokud chcete vyhrávat, musí vás to něco stát. A stručně řečeno, všechny návrhy na úspory, co se předkládají, jenom vyženou výdaje někde jinde. Nezdá se mi, že bychom takhle něco ušetřili," vyjádřil svůj názor Haas.