Renault letos dodával své pohonné jednotky Caterhamu, Lotusu, Toro Rosso a Red Bullu, který chtěl získat pátý titul v řadě. Jenže po přechodu na 1,6litrová V6 turba s pokročilým systémem pro rekuperaci kinetické energie (ERS) a redukci přítlaku na Stříbrné šípy po celý rok hodně ztrácel.
Svou frustraci z pohonné jednotky z Viry dával občas nahlas najevo. Odborný poradce Red Bullu Helmut Marko v květnu dokonce pohrozil, že by se jeho tým mohl rozhlédnout po jiném motorovém partnerovi.
To se pochopitelně nelíbilo Renaultu, který poukázal na to, že i rakouská stáj měla své slabiny a že si za svůj neúspěch může částečně sama: "Red Bull že má nejlepší šasi? Povídá se o tom, že je příliš citlivé na nastavení a špatně vyvážené a že má velmi úzké okno pro provoz pneumatik."
"Pravdou nicméně je to, že s vyšším výkonem motoru můžete navýšit přítlak a vůz díky tomu získává stabilitu a pneumatiky více vydrží. V zájmu lepší spolupráce a co nejvyššího výkonu v čase na kolo - spíše než nejlepšího výkonu pohonné jednotky, proto musíme skončit s vzájemným obviňováním," pokračuje šéf společnosti Renault Sport F1.
Red Bull se proto rozhodl více podpořit svého dodavatele, nabídl mu své zdroje a navázal užší spolupráci, tak však stále není ideální: "Není to dobré. Nedaří se nám dostat partnerství na úroveň, na které bych ji chtěl mít z hlediska techniky, marketingu, respektu, vzájemné důvěry, průhlednosti a postavení."
Šasi Red Bullu RB10 také nebylo nejlepší, tvrdí Renault (foto: Red Bull Racing)
"Dobře ale vím a chovám velký respekt vůči tomu, co dosáhli a postavili. Problém spočívá v tomto úspěchu a přístupu. Oni mají buď absolutní kontrolu nad vším, co vyrobí, nebo jsou pouhým klientem, jenž očekává finální produkt s optimální výkonností, spolehlivostí a nízkou cenou.
Při navazování užšího vztahu to je hodně složité... je to pro mě opravdu zklamáním. Je to pro mě jedním z cílů, které jsem si stanovil při mém návratu do Viry-Chatillon. Dosáhli jsme určitého pokroku, je však minimální," dodává Abiteboul pro Auto Trader.