Z videozáběrů bylo patrné, že se nos Red Bullu při sundávání během první zastávky ve 13. kole nepřirozeně prohýbá, jako by byl z gumy. Mnozí z vás na to upozorňovali hned v několika diskusích pod články. Rakouský tým hned podezřívali z nelegálního prohýbání či pohyblivé aerodynamiky.
Jak vyplývá z rozhovoru s inženýry, nos je v přední části - prvních 150 mm - skutečně o něco měkčí, aby prošel nárazovými testy, během nichž nesmí dle technických pravidel (článek 16.2) maximální přetížení přesáhnout 10 G. Měkčí špička je důležitá, aby došlo k rozložení energie po větší ploše.
Video: podezřele gumový nos Red Bullu (zdroj: Youtube)
Špičky nosů mohou být dle přísných bezpečnostních předpisů vyrobeny maximálně ze tří vrstev uhlíkových vláken - přesto všechno se průhyb při uchopení mechanika zdá až nepřirozený. Jeden nejmenovaný inženýr pro F1news.cz uvedl: "Je zlomený, proto je tak měkký."
K poškození nosu došlo buď při sestřelení polystyrénové cedule označující začátek DRS zóny, když piloti zahřívali brzy a pneumatiky za safety carem. Sebastian Vettel přitom částečně kvůli své nepozornosti téměř narazil do Daniela Ricciarda, a proto musel zvolit únik mimo trať. Přední část svého Red Bullu však poškodil také při jednom z kontaktů hned v úvodu závodu, kdy tým zvažoval jeho dřívější povolání do boxů - nakonec se jej však rozhodl ponechat na dráze.
Okamžik uchopení nosu a jeho nepřirozené prohnutí zblízka
Tyto snímky zkoumaly všechny týmy a dle zákulisních informací přinejmenším jeden z nich požádal FIA, aby celou záležitost prozkoumala. Křídlo i nos Red Bull však prošly přejímkou i zátěžovými testy, v závodě tudíž byly legální.
Aktualizace (9. 11. 2012)
Podle FIA je vše v pořádku. Sporné části nejsou strukturální ani předmětem testu ohebnosti, "měkkost" nosu je požadována, aby nedošlo k nebezpečným následkům, pokud by špička přišla do kontaktu s boční části jiného vozu.