Především díky neustálému vylepšování bezpečnostních měřítek bude Sergio Pérez moci příští týden nastoupit do Velké ceny Kanady poté, co náraz o přetížení 80 G přečkal pouze s otřesem mozku.
Mexický pilot byl po dvou dnech strávených v nemocnici Princess Grace v pondělí po dvou nocích propuštěn. Ve čtvrtek absolvoval ve švýcarském Curychu lékařskou prohlídku pod dohledem FIA a nic mu tedy nebrání v tom, aby se za pár dní znovu posadil za volant závodního monopostu.
Pérez ztratil kontrolu nad svým Sauberem C30 za tunelem při brzdění do šikany Nouvelle při rychlosti kolem 280 km/hod. Z tunelu vyjel zeširoka, při návratu do závodní stopy musel překonávat hrbol, na kterém mu ujela záď vozu, narazil do svodidel a řítil se bočně do zdi oddělující únikovou zónu a závodní dráhu, která je chráněna bariérou TecPro (o co se jedná, vysvětlím dále).
Monopost utrpěl boční náraz při rychlosti 100 km/hod, maximální přetížení přesáhlo 80 G. Energie však byla pohlcena velmi ohleduplným způsobem, a tak se přetížení pro tělo, hlavu a krk pilota, udrželo pod hranicí, po níž by následovala vážná zranění.
Významnou roli v pohlcení energie sehrály opěrky hlavy, které byly v F1 představeny v roce 1996. Zvýšeny byly po nehodě Jensona Buttona ve stejném místě v roce 2003. Také bariéra, do které Pérez narazil, byla po Buttonově nehodě posunuta dále o 25 m, pneumatiky byly nahrazeny energii pohlcující bariérou TecPro.
Po nehodě Rosberga, jenž havaroval několik hodin před Pérezem ve stejném místě, žádal Button ještě z auta o to, aby byly z vnitřní strany šikany (mimo závodní stopu) odstraněny retardéry, které měly zpomalit vůz, jež by si v tomto místě zkrátil cestu. Právě na nich nadskočil Rosberg, se štěstím ale zeď uprostřed těsně minul. Sergia nekatapultovaly do vzduchu, když se bezmocně řítil k místu nárazu, Jensonovi tedy může poděkovat hned dvakrát.
Jeho nehoda dala mnoha lidem vzpomenout na Karla Wendlingera, který zde havaroval v roce 1994 a posléze upadl do hlubokého bezvědomí. Bezpečnostní opatření přijatá od té doby uchránila Péreze před podobnými následky.
"Bezpečnost trati je mnohem lepší. Také auta nejsou dnes taková, jako bývala. Pérezovo šasi bylo netknuté - proto neutrpěl žádná vážnější zranění," řekl majitel týmu Peter Sauber v Monaku pro Autosport.
Analýza Wendlingerovy nehody vedla k zavedení opěrek hlavy a také k nasazení karbonových přileb, které nosí piloti F1 i v dnešní době. Pomohlo také zavedení bočních výztuží v šasi a přísnější crash testy FIA.
"Pérezova nehoda sdílela mnoho podobného s tou Wendlingerovou. Dokázala, jak obrovský pokrok byl v bezpečnosti dosažen od roku 1994," uvedl technický mluvčí FIA.
Co je TecPro?
TecPro je bariéra, která se používá v rychlých místech na dráze pro pohlcování energie při nárazech. Používá se na devíti okruzích v kalendáři Formule 1 včetně Monaka, Valencie, Singapuru a Melbourne.
TecPro dodává dva typy bloků. První z nich váží 120 kg. Jedná se o vyztužené bloky vyrobené z pevného, flexibilního polyetylenu, v nichž se nachází polyuretanová pěna. Uprostřed je 4mm široký ocelový plát společně se 150mm nylonovými pásy, které bloky spojují a drží je pohromadě v případě nehody. Druhý typ váží 80 kg, vyrábí se z vysoce odolného polyetylenu bez jakékoliv výztuže uprostřed, funguje jako absorbční blok.
TecPro se používá v místech, kde bariéry z pneumatik neposkytují dostatečnou ochranu, která je vyžadována předpisy FIA. TecPro je v absorbování energie při nárazu o 40 % efektivnější. Je navrženo tak, aby na délce 4 m pohltilo náraz o rychlosti 187 km/hod neboli zpomalení o hodnotě 55 G, což je v rámci tolerance (výsledky crash testu zde). Vydrží nárazy do rychlosti 220 km/hod. Mezi výhody patří také snadná instalace a údržba.
TecPro bariéry byly poprvé v F1 nasazeny v roce 2006 během Velké ceny Itálie v Monze v důsledku iniciativy FIA, která vznikla po nehodě Michaela Schumachera během Velké ceny Británie 1999. V roce 2007 získalo TecPro cenu za nejlepší inovaci roku v oblasti bezpečnosti.