K ukončení dlouhodobé spolupráce došlo na konci roku 2009, kdy se Mercedes-Benz rozhodl převzít tým BrawnGP a plně se soustředit na něj.
Psalo se tehdy o tom, jak je ukončení exkluzivní spolupráce velkou ztrátou pro McLaren a jak na to může v budoucnu doplatit. Dennis však neoblomně tvrdí, že to bylo pro ně to nejlepší - zvlášť s přihlédnutím k faktu, že McLaren bude i nadále od Mercedesu dostávat motory.
Navíc také tvrdí, že to byl McLaren - nikoliv Mercedes - který chtěl dosáhnout určité změny v jejich vztahu. Jeho slova potvrzují také některé další zdroje, podle kterých tehdy Norbert Haug brečel jako malý kluk.
"Bylo to naprosto přátelské," hovoří o bezproblémovém rozchodu s Mercedesem. "Po léta neustále chtěli mít nad McLarenem kontrolu a my jsme jim neustále opakovali, že si tohle nepřejeme. Čím více to chtěli, tím méně jsme jim to chtěli umožnit.
Protože berte v potaz to, k čemu by mohlo dojít: jejich vliv [jakožto automobilky] není vždy produktivní. Prezidenta vymění během jedné noci. Já jsem v této společnosti strávil 30 různých let, spousta přátel a lidí se mnou prošlo dobrým a zlým. Dal jsem Mercedesu a akcionářům jasně najevo, že nejsme na prodej. Vždy po tom prahli.
K rozchodu jsme dali podnět my, chtěli jsme být nezávislí. K ničemu by nedošlo bez naší účasti. I dodávka motorů pro Brawn v roce 2008 [pro sezónu 2009] vyžadovala náš souhlas.
Hamilton s vozem MP4-23 poháněným Mercedesem ve veleúspěšné sezóně 2008
Nakonec jsme byli zcela integrovaným partnerem Mercedesu a stále také jsme. Na trati jsme divokými soupeři, mimo ní jsme ale věrnými přáteli. Nenazval bych to zrovna mileneckou dohodou, ale je to výhodné pro obě strany.
Dostali přesně to, co chtěli: tým Formule 1, nad kterým mají plnou kontrolu, a my dále dostáváme motory a možnost propagovat své produkty a budovat jméno McLarenu. Čili oboustranné vítězství. Když jsme si nakonec uvědomili, že k tomu dojde, dávalo to logiku," odhaluje spokojenost s rozchodem Dennis.