1955 Itálie: Naposled s mercedesy

iM3, 4. února 2007, 12:00 Google+

Zatímco stáje Ferrari nebo Maserati přišly do F1 s cílem pravidelně startovat v šampionátu, u německé trojcípé hvězdy byl vstup jen krátkodobou záležitostí.

7. GP Itálie
Monza
11. září 1955

Účelem akce bylo připomenutí značky Mercedes-Benz a její obchodní propagace. Stříbrné šípy vyhrály deset závodů, třikrát byly poraženy a jen jedinkrát nedojel ani jeden vůz do cíle.  Na konci roku zahalila mercedesy bílá plachta. Ceremoniál se neobešel bez zklamání a Neubauerových slz.

Avšak ještě před tímto smutným odchodem se konal závěrečný podnik sezóny – Grand Prix Itálie. Ke stávajícímu okruhu byl vybudován velký ovál po vzoru Indianapolis, ovšem s mnohem výraznějším klopením než v USA. Délka tratě tak vzrostla z původních šesti kilometrů na deset a nejrychlejší kolo, které v kvalifikaci zajel Juan Manuel Fangio, trvalo dvě a tři čtvrtě minuty.

Klopení brzy způsobovalo potíže. První kdo na to doplatil byl Giuseppe Farina. Ve vysoké rychlosti dostala jeho Lancia D50 defekt pneumatiky. Lancia sice na formuli 1 již zanevřela, ale Enzo Ferrari získal veškerý její materiál a Farina s Villoresim byli prvními, kteří mohli okusit její jízdní vlastnosti. Bohužel nová dráha s klopenými zatáčkami působila na pneumatiky Lancie nadměrné přetížení a tak Farina s Villoresim vyjeli jen do kvalifikace. Závodu se z bezpečnostních důvodů nezúčastnili. Ostatní Ferrariho jezdci startovali na klasickém modelu 555.

Fangio startoval z pole-position a v závodě po celou dobu vedl až na jedno kolo. Při osmém průjezdu kolem depa se do čela prodral Moss a deset kilometrů vydržel na prvním místě. Pak jej Fangio opět překonal a po zbytek odpoledne před sebe již nikoho nepustil. V 19. kole zajel Angličan do depa s rozbitým předním sklem, které mu bránilo v řádném výhledu. Po opravě se vrátil zpět a ve snaze dohnat co ztratil nasadil vysoké tempo. Rychlou jízdu nevydržel jeho motor a v 27. kole definitivně odstoupil.

Také Karl Kling vyšel v Itálii naprázdno. Převodovka stříbrného šípu přestala poslouchat a Kling odstoupil. Díky četným potížím soupeřů se Piero Tarufi, startující z devátého místa, postupně prosadil až za Fangia a doplnil tak poslední vítězný triumf mercedesů v závěrečném závodě. Třetí, s výrazným odstupem, dojel k radosti domácích tifosi Eugenio Castellotti na ferrari.

Juan Manuel Fangio slavil svůj třetí titul mistra světa a překonal zesnuvšího Alberta Ascariho, který dominoval v letech 1952-1953. Ovšem i Fangiův úspěch znamenal v jeho zemi potíže. Během zimy byl po pádu Peronova režimu vyšetřován novou vládou z údajné korupční Peronovi politické podpory Fangiovi kariéry. Trvalo celé čtyři roky, než byl argentinský mistr světa očištěn.

V sezóně 1955 se započítávalo 5 nejlepších výsledků ze 7 závodů.

Kompletní výsledky šampionátu najdete v sekci průběžné pořadí.