1954 Španělsko: Lancia debutuje

iM3, 20. prosince 2006, 08:00 Google+

Tolik očekávané představení nové Lancie D50 se uskutečnilo až v posledním mistrovském závodě roku v Barceloně.

Za stáj Lancia startoval tehdejší nejlepší italský závodník Alberto Ascari, vedle něj dostal místo Luigi Villoresi. Tým Mercedes nepřekvapil a do Španělska přijel s Fangiem, Klingem a Herrmannem. Ferrari spoléhalo na Gonzalese a Trintignanta, zatímco Maserati na Mosse, Mussa a Mantovaniho.

Anglický průmyslník Tony Vanderwell zde poprvé představil svůj model Vanwall SPL pro Petera Collinse. Původně se Vanderwall věnoval výrobě ložisek do motorů. Jednoho dne si domluvil schůzku s Enzem Ferrarim, aby projednal jejich využití v automobilových závodech. Jenže Enzo Ferrari byl známý tím, že nechal své návštěvy čekat v předsíni třeba až tři hodiny… Tomuto „testu“ se musel podrobit i Vanderwall, ale po dvou hodinách čekání nevydržel a vybuchl: „Naučím pana Ferrariho slušnému chování, až zkonstruuji vůz schopný porazit i jeho!“ V roce 1954 pověřil stavbou svého vozu Johna Coopera a vstoupil do formule 1. Bohužel ve Španělsku se závodu nezúčastnil. Collins v tréninku havaroval a vůz nebylo možno opravit, proto mohl Angličan sledovat závod jen z depa.

Z prvního místa startoval Ascari před Fangiem a Hawthornem. Závod měl neočekávaný průběh v podobě Ascariho dominance. Ten po mávnutí španělskou národní vlajkou nejlépe zareagoval a ihned všem unikl. V devátém kole měl již 20 vteřin náskok, jenže pak přišla pro Lancii pohroma. Ascari odstoupil s nefungující spojkou. To už sedm kol odpočíval Villoresi, kterému krátce po startu přestávaly fungoval brzdy.

V čele se překvapivě objevil Američan Harry Schell na soukromém Maserati 250F, ale v následujícím kole jej předjel Maurce Trintignant. V průběhu dalších deseti kol si vyměnili pořadí sedmkrát. V 22. kole využil příležitosti Hawthorn, ale v následujícím kole jej předjel Schell. Angličan na nic nečekal, získal vedení zpět a do 80. kola již nikomu nedovolil užít si jízdu v čele závodu.

Dravá Trintignantova a Schellova jízda dávala zabrat vozům a nebylo proto divu, že ani jeden z nich nespatřil cílový praporek. Hawthorn získal své druhé vítězství v kariéře před Mussem a Fangiem, jenž se po celý průběh závodu jen trápil. Při jízdě se mu před chladič dostaly noviny, které způsobovaly špatné chlazení motoru.

Vstup Mercedesu proběhl zcela podle přání německé automobilky – od počátku bojovat o nejvyšší příčky. Jak dopadl následující rok v měření sil Německa (Mercedes) a Itálie (Lancia) si budete moci přečíst v následujících částech 6. ročníku formule 1.

Kompletní hodnocení šampionátu 1954 najdete v sekci průběžné pořadí.

Z celkových devíti závodů se započítávalo pět nejlepších výsledků.