Strhující Hungaroring: Strategicky dominoval Hamilton + VIDEO

Robert RoBertino Pavelka, 4. srpna 2019, 16:49 Aktualizováno 4.8.2019, 17:40 Google+

Max Verstappen po zisku prvního pole-position v kariéře doufal, že se mu ho podaří přetavit ve své osmé vítězství za dobu existence v F1. Proti byl ale úřadující mistr světa, jehož výkon v závěru maďarské Grand Prix snese přídomek fenomenální.

Počet komentářů:  83 komentářů (Poslední 07.08. 10:47) Napište svůj názor
Lewis Hamilton potvrdil své mistrovské umění

Lewis Hamilton potvrdil své mistrovské umění | foto: Mercedes AMG F1 Team

Před závodem byly určitě zajímavé některé statistiky: například Verstappen doposud nedosáhl v Maďarsku na stupně vítězů a podle rétoriky posledních ročníků, kdy střídavě vítězili Hamilton a Vettel měla být řada na německém pilotovi. Jeho umístění na startu mu ale příliš velkou šanci nedávalo.

O Verstappenovi se říká, že starty - podobně jako u Jamese Hunta blahé paměti - nejsou jeho silnou stránkou. Na Hungaroringu se však odpíchl přímo ukázkově a do první zatáčky si první pozici uhájil. Zato Valtteri Bottas hned na začátku prohrál všechno: v nájezdu do úvodní zatáčky probrzdil, ve třetí se "potkal" s týmovým kolegou, který využil jeho potíží, a za zatáčkou 4 do jeho vozu ještě bouchl Leclerc. Nejspíš nešlo o incident za hranou, protože vlastně jediné vyšetřování nedělního odpoledne uzavřeli komisaři prohlášením, že není třeba dalších opatření.

Startovní pole se seřadilo následovně: Verstappen, Hamilton, Leclerc, Bottas, Vettel, Sainz jr., Norris, Räikkönen, Gasly a Grosjean. Kromě druhého pilota Red Bullu, jenž zůstal zavřen za oběma McLareny se začal propadat Bottas, v nájezdu do druhého kola jej předjel Vettel a Valtteri zakrátko ztrácel na čelo deset vteřin. V 6. kole byl nakonec odvolán do boxů, kde dostal nejtvrdší směs a nový spoiler, propadl se však až na poslední místo.

Hamilton si nadále držel zhruba dvou až třívteřinovou ztrátu na Verstappena, obě Ferrari stále více ztrácely. O vzrušení se tak starala skupinka těsně za bodovanými příčkami, zvláště Albon a Kvjat bojovali srdnatě o 11. příčku. V 18. kole přiložil Hamilton pod kotlem a začal ukrajovat desetinky z Verstappenova náskoku. Ve 23. kole zkusili mechanici Mercedesu vybláznit kolegy od Red Bullu, ale předstíranou zastávkou v boxech je nedostali. Do boxů zamířil Verstappen až v 26. kole, ale ačkoliv dostal Hamilton pokyn na "hammertime", nedařilo se.

Obhájce titulu zajel do boxů az ve 32. kole a pobyl si tu překvapivě dlouho, celé 4 vteřiny. Vyjel se ztrátou 6,2 vteřiny, ale začal ji velice rychle likvidovat a po třech kolech už byl za Verstappenem v režimu DRS. Jenže útoky před první zatáčkou mu nevycházely zejména kvůli opozdilcům.

Ten největší si připravil na 39. kolo, ale opět se do provedení přimotal Ricciardo, nicméně Lewis bojoval s Verstappenem až do problematické zatáčky 4, kdy opustil trať a poněkud zvolnil. Odstup se pak stal konstantní a zdálo se, že další napětí už budeme muset oželet.

Když pak Mercedes povolal Hamiltona do boxů pro druhou várku středně tvrdé směsi, vypadalo to možná jako nesmysl. Hamilton v té chvíli ztrácel na Verstappena 20,811 vteřiny, což by předpokládalo stáhnout Holanďana na kolo o vteřinu, aby měl v závěru závodu šanci. Jenže rozdíl neklesal tak rychle, Max navíc vytáhl hodně rychlé kolo a zdálo se, že Mercedes své rozhodnutí nedomyslel.

Hamilton však od 60. kola nasadil děsivé tempo a Verstappenovy tvrdé pneu dospěly do stadia, kdy je Holanďan označil za "mrtvé". V 66. kole už byl Hamilton za zadním spoilerem Red Bullu a v nájezdu do první zatáčky 67. kola už Verstappena pokořil - za použití DRS venkem a s lehkým škubnutím v zatáčce, ale Max skutečně neměl jak odpovědět. Jako cenu útěchy si na konci kola dojel pro nejměkčí pneu a alespoň si vybojoval bod za nejrychlejší kolo.

Ferrari si jelo de facto sólový závod. Leclerc stavěl v 28. kole a přezul na nejtvrdší směs, Vettel byl u mechaniků ve 40. kole, ale ti si neuměli poradit s pravým předním kolem, Němec stál v boxech 5,8 vteřiny. Možná i proto se v italské stáji rozhodli pro změnu strategie, Sebastian si v 50. kole nazul nejměkčí směs a podobně jako Hamilton s Verstappenem začal stíhačku týmového kolegy. Dostihl ho tři kola před cílem a na stejném místě jako Hamilton, jen v 68. okruhu po vnitřku posunul svůj vůz na třetí místo.

Bottas jel závod na ztracených pozicích, ve 48. kole si zajel do boxů pro středně tvrdou směs a během následujících tří kol se prohnal kolem Albona, Kvjata a Péreze. Tím však jeho šance na zlepšení výsledku skončily, místo aby předvedl výkon opravňující ho k dalšímu setrvání u Mercedesu odjížděl z Maďarska s velkými rozpaky.

Hrdinou dne lze určitě nazvat Carlose Sainze jr., jehož výborný výkon byl korunován vpádem do hájemství nejlepších tří týmů. V závěru dokázal odrazit útoky Gaslyho, jemuž závod také nevyšel podle představ. Dobrý výkon McLarenu podtrhl i Norris, i když ten měl také smůlu v boxech, protože si mechanici nedokázali řádně poradit s levým zadním kolem.

Doslova mimo hru se ocitl tým Renault. Ricciardo jako jediný ze startovního pole vyrazil do závodu na nejtvrdší směsi a po zastávce ve 48. kole vsadil na nejměkčí pneumatiky, ale v kritické chvíli si neuměl dlouho poradit s Magnussenem, jeho obranné manévry na konci cílové rovinky řešil stížnostmi do rádia. Hülkenberg chvíli živil naděje na bod, ale nakonec se smál úspěšnější z vnitrotýmového souboje u Toro Rosso, služebně mladší Albon.

Hamilton tak před prázdninovou přestávkou zachránil vítězstvím průběžnou druhou příčku pro Bottase, každopádně svým výkonem poskytl Formuli 1 tu nejlepší reklamu a on sám se hodně přiblížil obhajobě titulu.