Petr Hlawiczka, 29. července 2018, 16:50 Google+

HUNGARORING - ZÁVOD; Lewis Hamilton si dojel pro další vítězství, ve Velké ceně Maďarska odolal tlaku Ferrari. V závěru se za ním jiskřilo při souboji o druhé místo, které nakonec získal Sebastian Vettel před Kimim Räikkönenem.

Počet komentářů:  110 komentářů (Poslední 01.08. 16:55) Napište svůj názor
Lewis Hamilton opět vítězný

Lewis Hamilton opět vítězný | foto: Daimler AG

Mercedesy
bez problémů odstartovaly a udržely si pozice, u Ferrari za nimi se ale Räikkönen propadl v zatáčce č. 2. za Vettela. Dobře odstartoval Verstappen, jenž se posunul ze sedmé příčky na pátou, Force Indie získaly dokonce tři pozice, Ocon na 14. a Pérez na 15. místo, před nimi byl Vandoorne.

Ricciardo se dotkl koly s Ericssonem, který brzdil příliš pozdě, Leclerc žel hned musel odstoupit kvůli nějakému technickému problému poté, co jej skříply Force Indie na výjezdu z první zatáčky.

V šestém kole přišlo velké zklamání pro Verstappena: "Nemám žádný výkon, nemám výkon." Pilot Red Bullu poháněného Renaultem musel ve druhém sektoru svůj monopost odstavit zřejmě kvůli závadě MGU-H, ředitelství závodu na chvíli nasadilo virtuální safety-car. K zastávce v boxech to využil pouze Ericsson, jenž přešel z ultra-měkkých na středně-tvrdé pneumatiky.

Alonso po restartu trochu zaspal a předjel jej Grosjean, v dalším kole se před něj dostal i Ricciardo. Ten trochu bojoval s vibracemi, ale o kolo později zdolal i Francouze s Haasem.

V 13. kole předjel Ricciardo Hülkenberga v souboji o deváté místo a Räikkönen jako první ze špičky zamířil do boxů pro měkké pneumatiky (startoval na ultra-měkkých), krátce předtím si stěžoval na nefunkční přísun tekutin do přilby. V dalším kole je následoval Bottas, Mercedes je přezul za 2,5 sekundy, a Ricciardo pokračoval vzhůru - zdolal Hartleyho.

Hamilton si na čele pohodlně držel 8,7sekundový náskok na Vettela a šetřil pneumatiky, zatímco Ricciardo se v 17. kole dostal před Sainze na 7. místo. Bottas se po své zastávce snadno předjel čtvrtého Gaslyho při brzdění do první zatáčky.

Red Bull se dál staral o zábavu, v 21. kole Australan věřil přilnavosti svého monopostu a po vnější straně druhé zatáčky krásně předjel Magnussena, 6. místo.

Vettel na měkké směsi začal stahovat Hamiltona na ultra-měkké, ten proto v 25. kole zamířil do boxů. Poté se vrátil na trať se ztrátou 13 sekund na Sebastiana (k výměně pneumatik a průjezdu boxové uličky je na Hungaroringu zapotřebí 21 vteřin). Ferrari svého jezdce vybízelo: "Jsi rychlejší než Hamilton, soustřeď se." Jenže to trvalo tak jedno kolo, poté začal mít navrch Lewis.

Ricciardo v 27. kole překonal Gaslyho a byl už pátý - výborný výkon na to, že se po startu z 12. místa propadl na 16. v druhém kole. Čtvrtý Räikkönen se přiblížil na dostřel 1 sekundy Bottasovi a tlačil na něj.

Hamilton postupně ukrajoval z původně 13sekundovéo náskoku Vettela, jenž stále vyčkával se svou zastávkou, v 38. kole už se dostal pod 10 vteřin.

V 37. kole zamířili Räikkönen překvapivě podruhé do boxů, o kolo později se tam poprvé objevil také Vettel, na trať se dostal zpět se ztrátou 11,4 s na Hamiltona. Jenže jeho zastávka se protáhla kvůli problému s nasazováním levého předního kola až na 4,2 sekundy a on se na výjezdu zařadil těsně za Bottase!

Alonso zpočátku jezdil dvanáctý, poprvé měnil pneumatiky až v 39. kole, na dráhu se vrátil před Sainzem na deváté příčce. O kolo později se u mechaniků objevil jeho týmový kolega, jenž to zpět stihl také před Renaultem. Oba na středně-tvrdých směsích, strategie McLarenu vycházela.

V 45. kole se v boxech poprvé objevil Ricciardo, jenž nazul ultra-měkké pneumatiky a se 14sekundovým deficitem se vydal stíhat čtvrtého Räikkönena. Za ním byla 24vteřinová propast.

Vandoorne se ale z bodů neradoval dlouho, v 51. kole mu odešla převodovka. Své auto musel odstavit v 1. zatáčce a my jsme se podruhé dočkali virtuálního safety-caru. K přezutí to využil Hülkenberg, jenž o 6 kol později předjel na cílové rovince Pérez, patřila mu 13. příčka.

Ke konci pokračovala dramatická bitva za Hamiltonem o stříbro mezi druhým Bottasem a hladovými Ferrari - třetím Vettelem a čtvrtým Räikkönen. K rozuzlení došlo v 65. kole, kdy se Sebastian dostal příliš agresivně v zatáčce č. 2 před Valtteriho, přičemž došlo ke kontaktu.

Pilot Ferrari ještě nebyl celým vozem před Mercedesem, když se řadil před něj na vnitřní stranu. Bottas tak přišel o část předního křídla, vůz měl poškozený, Vettel pokračoval bez potíží dále.

Ricciardo vytušil svou šanci a na pomalého Bottase na konci cílové rovinky zaútočil. Ten do něj ale kvůli nedotáčivosti narazil a poslal Red Bull mimo trať, po dráze létaly opět drobné úlomky.

Pro vítězství si s přehledem dojel Hamilton s náskokem 19 sekund před Vettelem a třetím Räikkönenem.

Pro skvělé umístění si dojel Gasly s Toro Rosso poháněným Hondou, skončil šestý a dal tak vzpomenout na obrovskou radost týmu z Bahrajnu z úvodu roku.